2025-ի չորրորդ եռամսյակում գնաճը դանդաղել է՝ դեկտեմբերին կազմելով 3.3 տոկոս, տնտեսական ակտիվությունն արագացել է. ԿԲ
Հայաստանում նախորդ տարվա չորրորդ եռամսյակում 12-ամսյա գնաճը դանդաղել է՝ դեկտեմբերին կազմելով 3.3 տոկոս, այդ ընթացքում 12-ամսյա բնականոն գնաճն ավելացել է՝ կազմելով 4․3 տոկոս:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասուլիսում հայտնեց ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը՝ ներկայացնելով ԿԲ խորհրդի՝ վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը անփոփոխ՝ 6.5 տոկոս թողնելու որոշումը:
«2026 թվականի առաջին եռամսյակում համաշխարհային տնտեսությունում և Հայաստանի հիմնական գործընկեր երկրներում պահանջարկի հետագա թուլացման ռիսկերը պահպանվում են։ ԱՄՆ-ում սպառման աճի բարձր տեմպը շարունակում է նպաստել հարաբերականորեն բարձր տնտեսական աճի և գնաճային միջավայրի ձևավորմանը: Այդուհանդերձ, տնտեսական աճի կառուցվածքային առանձնահատկությունները՝ կապված տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացումների հետ, ինչպես նաև ֆինանսական ակտիվների գների հնարավոր, հետագա ճշգրտման և աշխատաշուկայի պայմանների թուլացման ռիսկերը կարող են բացասական ազդեցություն ունենալ միջնաժամկետ աճի հեռանկարի վրա: ԱՄՆ-ի առևտրային քաղաքականությունից բխող մակրոտնտեսական ազդեցությունները որոշակիորեն թուլացել են, այդուհանդերձ, այն շարունակում է մնալ անորոշության հիմնական աղբյուրներից մեկը: Միջնաժամկետում, ԱՄՆ-ի պետական պարտքի ակնկալվող մեծացման պայմաններում երկարաժամկետ տոկոսադրույքների շուրջ անորոշությունը պահպանվում է: Հայաստանի հիմնական գործընկեր մյուս երկրներում միջնաժամկետ աճի ու պահանջարկի թուլացման ռիսկերն աստիճանաբար առարկայանում են: Նավթի համաշխարհային գները շարունակում են նվազել, իսկ պարենի համաշխարհային շուկաներից վերջին ամիսներին հիմնականում գնանկումային ազդեցություններ են փոխանցվում։ Այնուամենայնիվ, աշխարհաքաղաքական անորոշությունները և միջազգային առևտրային հարաբերություններում լարվածությունը շարունակում են համաշխարհային տնտեսությունում գների բարձր տատանողականության աղբյուր հանդիսանալ: Այս համատեքստում, հաշվի առնելով մի կողմից թույլ պահանջարկի միջավայրի ձևավորման, իսկ մյուս կողմից՝ գնաճային միջավայրի պահպանման ռիսկերը, հավանական է, որ առաջատար երկրների կենտրոնական բանկերն առաջիկայում հիմնականում կպահպանեն կամ աստիճանաբար կթուլացնեն դրամավարկային պայմանները»,-ասաց ԿԲ նախագահը:
Նրա խոսքով՝ 2025 թվականի չորրորդ եռամսյակում Հայաստանում տնտեսական ակտիվությունն արագացել է: Բարձր տնտեսական ակտիվությանը շարունակել է նպաստել շինարարության և ծառայությունների ճյուղերի բարձր աճը, ինչպես նաև մշակող արդյունաբերության ոլորտում որոշ կարճաժամկետ, ոչ կառուցվածքային գործոնների դերակատարությունը: Պահանջարկի ընթացիկ պայմանների, ինչպես նաև դրա հետագա միտումների վերաբերյալ բարձր անորոշությունը պահպանվում է:
«Այս իրավիճակում, ընդհանուր պահանջարկի ազդեցությունը գնաճի վրա դեռևս գնահատվում է չեզոք, իսկ գնաճի ընթացիկ միտումները մասամբ պայմանավորված են որոշ առաջարկի գործոններով: Զուգահեռաբար՝ մասնավոր աշխատավարձերի աճը, կոշտ գներով բնութագրվող ծառայությունների գնաճը և գնաճային սպասումները շարունակում են դրսևորել կայունացման միտումներ: Կարճաժամկետ հորիզոնում առկա են հարկաբյուջետային քաղաքականության կողմից ներքին պահանջարկի ընդլայնման ռիսկեր: Մակրոտնտեսական ընթացիկ զարգացումների պայմաններում ՀՀ ֆինանսական շուկայի մասնակիցները, ընդհանուր առմամբ, ակնկալում են, որ ՀՀ կենտրոնական բանկը միջնաժամկետ հորիզոնում աստիճանաբար կնվազեցնի քաղաքականության տոկոսադրույքը մինչև 6.25%»,-ասաց Գալստյանը:
Քննարկված ռիսկերի և առկա անորոշությունների պայմաններում, մի կողմից՝ ԿԲ խորհուրդը դիտարկել է Ա տիպի սցենարներ՝ կապված հարկաբյուջետային քաղաքականության ազդեցությամբ համաշխարհային չեզոք տոկոսադրույքների հնարավոր աճի, ինչպես նաև ներքին տնտեսությունում ավելցուկային պահանջարկի պայմանների ձևավորման հետ, որոնք պահանջում են շուկայական սպասումների համեմատությամբ քաղաքականության ավելի բարձր տոկոսադրույքների ուղի։ Մյուս կողմից՝ խորհուրդը քննարկել է Բ տիպի սցենարներ՝ ներառյալ համաշխարհային տնտեսության աճի դանդաղման հեռանկարի և ՀՀ տնտեսությունում թույլ պահանջարկի միջավայրի ձևավորման ու խորացման վերաբերյալ, որոնք ենթադրում են շուկայական սպասումների համեմատությամբ քաղաքականության ավելի ցածր տոկոսադրույքների ուղի: Արդյունքում՝ հավասարակշռելով վերը նշված երկու ուղղությամբ ռիսկերի կառավարման անհրաժեշտությունը՝ ՀՀ ԿԲ խորհուրդը որոշել է շուկայի սպասումներին համահունչ անփոփոխ թողնել քաղաքականության տոկոսադրույքը։ Խորհուրդը կշարունակի մշտադիտարկել տնտեսության զարգացման սցենարները և պատրաստ է ձեռնարկելու համարժեք գործողություններ՝ միջնաժամկետ հորիզոնում գնաճի 3% նպատակի և գների կայունության ապահովման համար:

Armenia’s economic activity accelerates in Q4 2025 as annual CPI inflation declines
Earlier today, the Board of the Central Bank of Armenia decided to keep the refinancing rate unchanged at 6.50%.
Galstyan also highlighted that economic activity in Armenia accelerated in the fourth quarter of 2025.
According to the Central Bank Executive Monetary Policy Statement published today, in the first quarter of 2026, risks of a further slowdown in demand conditions in the global economy and in Armenia’s key partner economies persist. Consumption in the U․S. continues to drive relatively high economic growth and an elevated inflationary environment. Nonetheless, the structural characteristics of economic growth reflecting the developments in the technology sector, as well as risks of a further correction in financial asset prices and weakening labor market, could negatively impact the medium-term growth outlook. The macroeconomic implications stemming from U.S. trade policy have weakened, but continues to remain one of the main sources of uncertainty. Uncertainty regarding the medium-term implications of U․S․ fiscal policy, including the impact of rising public debt on long-term interest rates persists. In Armenia’s other main trading partner economies, risks of medium-term weakening growth and demand are beginning to materialize. Global oil prices continue to decline, while in recent months global food markets have been transmitting predominantly disinflationary pressures. However, geopolitical uncertainty and tensions in international trade relations remain a key source of global price volatility. In this context, considering weakening demand conditions on օne hand and persistent inflationary risks on the other, central banks in major economies would be expected to either maintain or ease monetary conditions gradually.
According to the Central Bank, in the fourth quarter of 2025, economic activity in Armenia accelerated. High economic activity continued to be driven by growth in the construction and services sectors, as well as the impact of certain short-term, non-structural factors in the manufacturing sector. Uncertainty remains elevated regarding the demand outlook. In this context, demand continues to have a neutral impact on inflation, while current inflation developments have been partly driven by certain supply-side factors. In parallel, wage growth, services and sticky price inflation, and inflation expectations continue to stabilize. In the short term, risks of demand pressures from fiscal policy persist. In the context of current macroeconomic developments, financial market participants in Armenia generally expect the Central Bank of Armenia to gradually lower the policy rate in the medium term to 6.25%. Amid high uncertainty, the Central Bank Board discussed, on the one hand, Case A-type scenarios related to a possible rise in global neutral interest rates driven by fiscal policy, as well as the formation of excess demand conditions in the domestic economy, which would require a higher policy rate path relative to market expectations. On the other hand, the Central Bank Board also discussed Case B-type scenarios including concerns regarding the outlook for a slowdown in global economic growth and the formation and deepening of a weak demand environment in Armenia’s economy, which would imply a lower policy rate path relative to market expectations. As a result, balancing the need to manage risks in both directions, the Board of the Central Bank of Armenia decided to keep the policy rate unchanged, in line with market expectations. The Board resolutely affirmed its commitment to adopting the appropriate policy actions and strategy to ensure the price stability objective of 3% inflation in the medium term.