Ռուսական ուժերը հարվածներ են հասցրել Ուկրաինայի էներգետիկ ենթակառուցվածքներին
Ռուսական զինված ուժերը վերսկսել են Ուկրաինայի էներգետիկ ենթակառուցվածքների դեմ զանգվածային հարվածները։ Փետրվարի 3-ի գիշերը հարձակման են ենթարկվել Կիևը, Խարկովը, Դնեպրը, Վիննիցան, Օդեսան և այլ քաղաքներ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը։
«Եվս մեկ նպատակային հարված է եղել հատկապես էներգետիկ ենթակառուցվածքների դեմ. ռուսներն օգտագործել են զգալի քանակությամբ բալիստիկ հրթիռներ այլ հրթիռների հետ համատեղ՝ թվով ավելի քան 70, և 450 հարձակողական անօդաչու թռչող սարքեր», - մեկնաբանել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին գիշերը տեղի ունեցած զանգվածային հարձակումը։
Կիևում վիրավորվել է հինգ մարդ, վնասվել է երկու բազմաբնակարան շենք, ավելի քան 1000 տուն կրկին առանց ջեռուցման է մնացել։ Խարկովի իշխանությունները հայտնել են, որ առանց ջեռուցման է մնացել ավելի քան 800 բնակելի շենք։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հաստատել է, որ ռուսական ուժերը հրթիռներով և անօդաչու թռչող սարքերով զանգվածային հարված են հասցրել ուկրաինական ռազմարդյունաբերական օբյեկտներին և էներգետիկ օբյեկտներին։ Նախարարությունը պնդում է, որ հարվածն ուղղվել է՝ ի պատասխան Ռուսաստանում քաղաքացիական թիրախների վրա ուկրաինական հարձակումների։
Նախորդ շաբաթ Ռուսաստանը ԱՄՆ նախագահի խնդրանքով դադարեցրել էր ուկրաինական էներգետիկ ենթակառուցվածքների վրա հարձակումները՝ ուժեղ ցրտերի և Աբու Դաբիում սկսված բանակցությունների ֆոնին։
Ռուսական կողմն էլ հայտնել է ուկրաինական հարվածների մասին։ «ՌԻԱ Նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ ուկրաինացի զոինվորականների կողմից Նովա Կախովկայի հրետակոծության հետևանքով կա 3 զոհ։
«Զոհվել է երեք մարդ, այդ թվում՝ վարչակազմի աշխատակից։ Կան վիրավորներ, նրանք բժշկական օգնություն են ստանում», - իր Telegram ալիքում հայտնել է Խերսոնի մարզի նահանգապետ Վլադիմիր Սալդոն։

Российские войска нанесли удары по энергетической инфраструктуре Украины
Российские вооруженные силы возобновили массированные удары по энергетической инфраструктуре Украины. В ночь на 3 февраля атакам подверглись Киев, Харьков, Днепр, Винница, Одесса и другие города. Об этом, как сообщает «Арменпресс», передает русская служба Би-би-си.
«Был нанесен очередной целенаправленный удар именно по энергетической инфраструктуре. Россияне использовали значительное количество баллистических ракет в сочетании с другими ракетами, более 70 единиц, и 450 ударных беспилотников», — прокомментировал массированный ночной удар президент Украины Владимир Зеленский.
В Киеве пять человек получили ранения, повреждены два многоквартирных дома, более 1000 домов снова остались без отопления. Власти Харькова сообщили, что более 800 жилых домов остались без отопления.
Министерство обороны России подтвердило, что российские войска нанесли массированный удар ракетами и беспилотниками по украинским военно-промышленным и энергетическим объектам. Министерство утверждает, что удар был нанесен в ответ на украинские атаки на гражданские объекты в России.
На прошлой неделе Россия по просьбе президента США приостановила атаки на украинскую энергетическую инфраструктуру на фоне сильных морозов и переговоров в Абу-Даби.
Российская сторона также сообщила об украинских ударах. По данным РИА Новости, в результате обстрела Новой Каховки украинскими войсками погибли три человека.
«Погибли три человека, в том числе сотрудник администрации. Есть раненые, им оказывается медицинская помощь», — сообщил губернатор Херсонской области Владимир Сальдо в своем Telegram-канале.