Կանադան պահանջել է ԱՄՆ-ից հարգել իր ինքնիշխանությունը
Օտտավան Վաշինգտոնից հարգալից վերաբերմունք է  ակնկալում Կանադայի ինքնիշխանության նկատմամբ։ Մամուլի ասուլիսում այդ հայտարարությամբ հանդես է եկել Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնին՝ մեկնաբանելով տեղեկություններն այն մասին, թե ամերիկացի պաշտոնյաները գաղտնի հանդիպել են ակտիվիստների հետ, որոնք հադես են գալիս ի պաշտպանություն Կանադայի Ալբերտա նահանգի անկախության։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Reuters-ը:
«Մենք ակնկալում ենք, որ ԱՄՆ վարչակազմը կհարգի Կանադայի ինքնիշխանությունը։ Ես միշտ պարզորոշ արտահայտում եմ այս դիրքորոշումը (ԱՄՆ) նախագահ Թրամփի հետ  քննարկման ժամանակ», - ասել է Քարնին։ Վարչապետը հավաստիացրել է, որ Թրամփն իր հետ զրույցներում երբեք չի անդրադարձել Կանադայից ԱՄՆ-ի հետ սահմանակից Ալբերտայի անջատման թեմային։ Հարցին, թե Վաշինգտոնի վարչակազմին ասել է արդյոք այդ թեմայով իր անհանգստության մասին, Քարնին պատասխանել է. «Կան ուղիներ նման անհանգստության արտահայտման համար»։
Թրամփը Կանադային բազմիցս կոչ է արել մտնել ԱՄՆ-ի կազմ  և դառնալ ամերիկյան նահանգ։ ԱՄՆ-ի նախագահը Քարնիին և վարչապետի պաշտոնում նրա նախորդած Ջասթին Թրյուդոյին անվանել է նահանգապետեր։ Կանադայի իշխանությունները նախկինում բազմիցս մերժել են Միացյալ Նահանգներին միանալու հնարավորությունը:

Канада требует от США уважения к своему суверенитету
Оттава ожидает, что Вашингтон будет уважать суверенитет Канады. Премьер-министр Канады Марк Карни сделал это заявление на пресс-конференции, комментируя сообщения о том, что американские чиновники тайно встречались с активистами, выступающими за независимость канадской провинции Альберта, сообщает Арменпресс со ссылкой на Reuters.
«Мы ожидаем, что администрация США будет уважать суверенитет Канады. Я всегда четко заявляю об этой позиции в обсуждениях с президентом США Трампом», — сказал Карни. Премьер-министр заверил, что Трамп никогда не поднимал вопрос о выходе Альберты из состава Канады в своих разговорах с ним. На вопрос о том, сообщал ли он администрации Вашингтона о своих опасениях по этому вопросу, Карни ответил: «Есть способы выразить такие опасения».
Трамп неоднократно призывал Канаду присоединиться к Соединенным Штатам и стать американским государством. Карни и его предшественника на посту премьер-министра Джастина Трюдо он называл губернаторами. Канадские власти неоднократно отвергали возможность присоединения к Соединенным Штатам в прошлом.