Թրամփը հայտարարել է Կանադայում արտադրված բոլոր ինքնաթիռների հավաստագրումը չեղարկելու մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ չեղարկում է Կանադայում արտադրված բոլոր ինքնաթիռների հավաստագրումը ՝ սպառնալով 50% մաքսատուրք սահմանել այդ ինքնաթիռների վրա, քանի դեռ ամերիկյան Gulfstreams ավիատիեզերական ընկերության արտադրանքները չեն հավաստագրվել այդ երկրում։
«Կանադան փաստացի արգելում է Gulfstream արտադրանքի վաճառքը Կանադայում այս նույն հավաստագրման գործընթացի միջոցով: Եթե այս իրավիճակն անմիջապես չշտկվի, ես Կանադայից 50% մաքսատուրք կգանձեմ Միացյալ Նահանգներում վաճառվող ցանկացած և բոլոր ինքնաթիռների համար», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, գրել է Թրամփը Truth Social-ում:
Ամերիկյան CNN-ը գրում է, որ հասկանալի չէ, թե արդյոք Թրամփն ունի ինքնաթիռների վկայականը չեղարկելու իրավական լիազորություններ։ Սպիտակ տունը որևէ հրամանագիր չի հրապարակել կանադական ինքնաթիռների վերաբերյալ:
AeroDynamic Advisory խորհրդատվական ընկերության կառավարիչ տնօրեն Ռիչարդ Աբուլաֆիան CNN-ի հետ զրույցում ասել է, որ ոչ մի նախագահ երբեք ուղղակիորեն չի չեղարկել ինքնաթիռների հավաստագիրը: Որոշումը միշտ թողնվել է Դաշնային ավիացիոն վարչության ավիացիոն անվտանգության մասնագետներին։

Трамп объявил об отмене сертификации всех самолетов, произведенных в Канаде
Президент США Дональд Трамп объявил об отмене сертификации всех самолетов, произведенных в Канаде, пригрозив ввести 50-процентную пошлину на эти самолеты до тех пор, пока продукция американской аэрокосмической компании Gulfstream не получит сертификацию в этой стране.
“Основываясь на том, что Канада неправомерно, незаконно и упорно отказывается сертифицировать самолеты Gulfstream моделей 500, 600, 700 и 800…, мы настоящим аннулируем сертификацию их Bombardier Global Express и всех самолетов, произведенных в Канаде, до тех пор, пока Gulfstream, великая американская компания, не будет полностью сертифицирована”, — как сообщает “Арменпресс”, написал Трамп в Truth Social.
CNN США пишет, что неясно, имеет ли Трамп законные полномочия для отзыва сертификации самолетов. Белый дом не издавал никаких указов относительно канадских самолетов.
Ричард Абулафия, управляющий директор консалтинговой компании AeroDynamic Advisory, заявил CNN, что ни один президент никогда напрямую не отзывал сертификацию самолетов. Решение всегда оставалось за экспертами по авиационной безопасности Федерального управления гражданской авиации.