Կոբախիձեն անդրադարձել է ԱՄՆ փոխնախագահի այցին Հայաստան և Ադրբեջան
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն լրագրողների հետ զրույցում մեկնաբանել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի առաջիկա այցը Հայաստան և Ադրբեջան։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը։
Նրա խոսքով՝ որքան հայտնի է, Վենսի այցը վերաբերում է ԹՐԻՓՓ նախագծին, հետևաբար, «տրամաբանական է, որ հասցեատերերը Ադրբեջանն ու Հայաստանն են»։ Դրա հետ մեկտեղ Կոբախիձեն նշել է, որ Վրաստանը նույնպես Անդրկովկասյան փոխադրամիջանցքի մաս է կազմում։
Վրաստանի վարչապետը նաև հայտնել է, որ երկիրը պատրաստ է ԱՄՆ-ի հետ ռազմավարական համագործակցության։
«Որոշումը նրանցն է (ամերիկյան կողմինը)։ Ցավոք, նախագահ Բայդենի վարչակազմի կողմից ստեղծված վրաց-ամերիկյան հարաբերությունների համատեքստը բարդ է։ Տեսնենք, թե ինչպես կզարգանան մեր հարաբերություններն այս ֆոնի վրա։ Մենք համբերատար սպասում ենք և հայտարարում ԱՄՆ-ի հետ ռազմավարական գործընկերության պատրաստակամության մասին», - ասել է Կոբախիձեն։

Премьер-министр Грузии коснулся визита вице-президента США в Армению и Азербайджан
Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе в беседе с журналистами прокомментировал предстоящий визит вице-президента США Дж. Д. Вэнса в Армению и Азербайджан. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает “Интерфакс”.
Кобахидзе отметил, что насколько известно, визит Вэнса связан с проектом TRIPP, и “логично, что адресатами являются Азербайджан и Армения”, но ведь и Грузия является частью Закавказского транспортного коридора.
Он также заявил о готовности страны к стратегическому сотрудничеству с Соединенными Штатами.
“Решение за ними (американской стороной). К сожалению, контекст грузино-американских отношений, созданный администрацией президента Байдена, тяжелый. Посмотрим, как на этом фоне будут развиваться наши отношения. Мы терпеливо ждем, и заявляем о своей готовности к стратегическому партнерству с США”, — сказал Кобахидзе.