ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը մերժել է բանաձևը, որով Թրամփին կարգելվեր զորքեր ուղարկել Վենեսուելա
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը մերժել է դեմոկրատների ներկայացրած բանաձևը, որն ուղղված էր կանխելու ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից Վենեսուելայում ռազմական ուժի կիրառումն առանց Կոնգրեսի հաստատման: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ABC News-ը։
Օրենսդիրները հավասար թվով ձայներ են տվել բանաձևին՝ «կողմ» և «դեմ» քվեարկելով 215-ական ձայնով։ Ընդ որում, երկու հանրապետական միացել է 213 դեմոկրատի՝ բանաձևին աջակցելու համար։ Սակայն հավասար արդյունքը նշանակում է, որ այն չի անցնի։
Բանաձևով նախագահին հրահանգվում էր «դուրս բերել Միացյալ Նահանգների ուժերը Վենեսուելայից, եթե դա հստակ չի արտոնվել պատերազմի հայտարարմամբ կամ ռազմական ուժի կիրառման համար կոնկրետ օրենսդրական թույլտվությամբ»։
Հունվարի սկզբին ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը վճռորոշ ձայն տվեց՝ օգնելով Սենատի հանրապետականներին արգելափակել այն բանաձևը, որով արգելվում էր զինված ուժերի օգտագործումը Վենեսուելայի դեմ ռազմական գործողություններին մասնակցելու համար՝ առանց Կոնգրեսի հաստատման։

Палата представителей США отклонила резолюцию по Венесуэле
Палата представителей США отклонила резолюцию, внесенную демократами, которая была направлена ​​на предотвращение применения президентом США Дональдом Трампом военной силы в Венесуэле без одобрения Конгресса. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на ABC News.
Законодатели проголосовали за резолюцию равным количеством голосов – “за” и “против” по 215 голосов. При этом два республиканца присоединились к 213 демократам, поддержав резолюцию. Однако равный результат означает, что она не будет принята.
Резолюция предписывала президенту “вывести Вооруженные силы Соединенных Штатов из Венесуэлы, если только это явно не санкционировано объявлением войны или конкретным законодательным разрешением на применение военной силы”.
В начале января вице-президент США Дж. Д. Вэнс дал решающий голос, помогая республиканцам в Сенате заблокировать резолюцию, которая запрещала бы применение военной силы для участия в военных операциях против Венесуэлы без одобрения Конгресса.