Ռյուտեն եվրոպացիներին կոչ է արել ավելացնել ռազմական ծախսերը և չանհանգստանալ Գրենլանդիայի համար
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն Եվրոպայի երկրներին կոչ է արել կենտրոնանալ ռազմական ծախսերի և իրենց բանակների մեծացման վրա, ինչպես նաև չանհանգստանալ Գրենլանդիայի և այլ երկարաժամկետ հետևանքների համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Bloomberg TV-ին տված հարցազրույցում:
Պատասխանելով Գրենլանդիայի շուրջ ՆԱՏՕ-ում պառակտման մասին հարցին՝ Ռյուտեն հայտարարել է. «Ես կասեմ եվրոպացի գործընկերներին հետևյալը՝ զբաղվեք Հաագայի համաձայնագրի (խմբ.՝ ՆԱՏՕ-ի երկրների ռազմական ծախսերը ՀՆԱ-ի 2%-ից մինչև 5% ավելացնելու մասին) իրականացմամբ: Ընդլայնեք ռազմական արտադրությունը, հաստատեք պաշտպանական բյուջեները, ավելացրեք համազգեստով մարդկանց թիվը՝ սա է գլխավորը: Գերմանիան առաջատարն է այս հարցում. այն 2029 թվականին տարեկան 90 միլիարդ եվրոյով ավելի շատ կծախսի, քան 2021 թվականին՝ ամենուրեք ստեղծելով ռազմական գործարաններ: Միաժամանակ, ԱՄՆ-ի հետ համեմատությամբ եվրոպական ռազմարդյունաբերական բազան մնում է շատ փոքր, և մենք պետք է խթանենք այն»:
Ռյուտեն եվրոպացի գործընկերներին կոչ է արել կենտրոնանալ Ուկրաինային աջակցության վրա՝ որպես «Ռուսաստանից պաշտպանվելու» միջոցի, և «չանհանգսանալ երկարաժամկետ հետևանքների, այդ թվում՝ Գրենլանդիայի» համար:

Рютте призвал европейцев увеличить военные расходы и не беспокоиться о Гренландии
Генеральный секретарь НАТО Марк Рютте призвал европейские страны сосредоточиться на военных расходах и росте своих армий, а не беспокоиться о Гренландии и других долгосрочных последствиях. Как передает “Арменпресс”, он заявил об этом в интервью Bloomberg TV.
Отвечая на вопрос о расколе в НАТО из-за вопроса Гренландии, Рютте сказал: “Я скажу европейским коллегам - займитесь реализацией соглашения в Гааге (о повышении военных расходов стран НАТО c 2% до 5% ВВП). Разворачивайте военные производства, утверждайте оборонные бюджеты, увеличивайте число людей в форме - это главное. Германия лидирует в этом, она будет тратить в 2029 году на €90 млрд в год больше, чем в 2021 году, создавая военные заводы повсюду. И при этом по сравнению с США европейская военно-промышленная база остается очень маленькой, и мы должны накачать ее”.
Рютте призвал европейских партнеров сосредоточиться на поддержке Украины как средстве “защиты от России” и “не беспокоиться о долгосрочных последствиях, в том числе по Гренландии”.