Դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը 2026 թվականի համերգաշրջանը սկսել է արտասահմանյան տպավորիչ հյուրախաղերով
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը 2026-ի հունվարի 16-ին և 17-ին Գերմանիայում՝ Զաալֆելդի Meininger Hof համերգասրահում հանդես է եկել Թյուրինգիայի սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փետրվարի 8-ին Թոփչյանը կղեկավարի Նյուրնբերգի սիմֆոնիկ նվագախումբը Նյուրնբերգի Meistersingerhalle-ում:
Թյուրինգիայի սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ համերգի ծրագրում ընդգրկված են եղել  Բեթհովենի, Խաչատրյանի, Շոստակովիչի ստեղծագործությունները։
Համերգը մեկնարկել է Լյուդվիգ վան Բեթհովենի «Պրոմեթևս» բալետի նախերգանքով, որտեղ կոմպոզիտորն անդրադարձել է հնագույն առասպելին՝ ցուցադրելով աստվածների դեմ Պրոմեթևսի ապստամբությունը, որը կրակ է բերում մարդկանց և արժանանում դաժան պատժի: Այս հերոսական պատմության մասին բալետում կոմպոզիտորը խստորեն հետևում է ձևավորված երաժշտական ավանդույթներին, իսկ Սիմֆոնիա թիվ 2-ում, որը հնչեց նախերգանքից հետո, անցում է կատարում նոր սիմֆոնիկ կոնցեպտի:
Երկրորդ բաժնում հնչել է Արամ Խաչատրյանի Դաշնամուրի կոնցերտը, որը վառ հակադրություններով լի ստեղծագործություն է. հզոր, հստակ ռիթմիկ պասաժները համադրվում են ժողովրդական մեղեդիների և անսովոր էֆեկտների հետ: Վիրտուոզ  Կոնցերտի կատարումը, որը միջազգային սենսացիա է եղել հենց պրեմիերայի օրից (1936), հանձն է առել երիտասարդ դաշնակահար Անդրեյ Կուրբետը: Նա  փոխարինել է Արմեն Բաբախանյանին, որը, հարգելի պատճառներով, չի կարողացել ժամանել Գերմանիա:
Համերգն ավարտվել է Շոստակովիչի «Մցենսկի Լեդի Մակբեթ» օպերայի Ադաջիոյով՝ լարային նվագախմբի համար, որի երաժշտության մեջ համադրված են ողբերգությունն ու նուրբ երգիծանքը՝ հզոր կերպով փոխանցելով գլխավոր հերոսուհու ներքին տառապանքը, որն ապստամբում է նվաստացուցիչ հանգամանքների դեմ:
Համերգի մասին մասնագետների արձագանքներում նշվում է. «Թյուրինգիայի ունկնդրին արդեն լավ ծանոթ ականավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը հերթական անգամ նվագախումբը հասցրեց իր վարպետության գագաթնակետին: Բեթհովենի «Պրոմեթևս»-ի նախերգանքը բարդ ծրագրի շատ հաջող սկիզբ էր, իսկ Բեթհովենի Երկրորդ սիմֆոնիայում նվագախումբը կրկին փայլեց՝ հրավիրյալ դիրիժորի ղեկավարությամբ։ Երեկոյի գագաթնակետը Խաչատրյանի Դաշնամուրի կոնցերտն էր՝ մենակատար Անդրեյ Կուրբետի կատարմամբ։ Անհավանական է փշաքաղվելու աստիճանի: Ընդամենը քսանչորս տարեկան երիտասարդ մենակատարն իր գործի վարպետն է, ինչպիսի՜ գեղարվեստական ​​տպավորություն։ Շոստակովիչի «Ադաջիո»-ում նվագախումբը տպավորեց երաժշտության մեջ հազվադեպ հանդիպող տաք և թանձր լարային հնչողությամբ: Զաալֆելդի լեփ-լեցուն Meininger Hof-ի հանդիսատեսը որոտալից ծափահարություններով արտահայտեց իր երախտագիտությունը նվագախմբին, մենակատարին և հրավիրյալ դիրիժորին»։
Նյուրնբերգի սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ կայանալիք համերգի ծրագրում ներառված են Մոցարտի «Առևանգում հարեմից» օպերայի նախերգանքը, Ռիմսկի-Կորսակովի «Շեհերազադե» սիմֆոնիկ սյուիտը և Ռախմանինովի Դաշնամուրի թիվ 2 կոնցերտը,  որի մենակատարն է հռչակավոր դաշնակահար Դմիտրի Մասլեևը:

Дирижер Эдуард Топчян начал концертный сезон 2026 года с впечатляющих зарубежных гастролей
Художественный руководитель и главный дирижер Армянского национального филармонического оркестра Эдуард Топчян 16 и 17 января 2026 года выступил с Тюрингским симфоническим оркестром в концертном зале Meininger Hof в Зальфельде, Германия.
По сообщению Арменпресс, 8 февраля Топчян выступит с Нюрнбергским симфоническим оркестром в Meistersingerhalle в Нюрнберге.
В концертную программу с Тюрингским симфоническим оркестром вошли произведения Бетховена, Хачатуряна и Шостаковича.
Концерт начался с увертюры к балету Людвига ван Бетховена «Прометей», в которой композитор обратился к древнему мифу о восстании против богов Прометея, который приносит людям огонь и подвергается жестокому наказанию. В балете, повествующем об этой героической истории, композитор строго следует устоявшимся музыкальным традициям, а во Второй симфонии, исполненной после увертюры, он переходит к новой симфонической концепции. Во второй части прозвучал Концерт для фортепиано с оркестром Арама Хачатуряна – произведение, полное ярких контрастов: мощные, четкие ритмические пассажи сочетаются с народными мелодиями и необычными эффектами. Концерт, ставший международной сенсацией с момента премьеры (1936), виртуозно исполнил молодой пианист Андрей Курбе. Он заменил Армена Бабаханяна, который по уважительной причине не смог приехать в Германию.
Концерт завершился Адажио для струнного оркестра из оперы Шостаковича «Леди Макбет Мценского уезда», музыка которого сочетает в себе трагедию и тонкую сатиру, мощно передавая внутренние страдания главной героини, восставшей против унизительных обстоятельств.
В отзывах экспертов о концерте говорится: «Выдающийся дирижер Эдуард Топчян, уже хорошо известный тюрингской публике, в очередной раз вывел оркестр на вершину своего мастерства. Увертюра к «Прометею» Бетховена стала очень удачным началом сложной программы, а во Второй симфонии Бетховена оркестр под руководством приглашенного дирижера вновь блистал. Кульминацией вечера стал Концерт для фортепиано с оркестром Хачатуряна в исполнении солиста Андрея Курбе. Это невероятно, до мурашек. Молодой солист, которому всего двадцать четыре года, – мастер своего дела, какое художественное впечатление! В «Адажио» Шостаковича оркестр впечатлил теплым и насыщенным звучанием струнных, которое редко встречается в музыке. Переполненный зал Meininger Hof в Заальфельде выразил свою благодарность оркестру, солисту и приглашенному дирижеру бурными аплодисментами».
В концертную программу с Нюрнбергским симфоническим оркестром вошли увертюра к опере Моцарта «Похищение из гарема», симфоническая сюита Римского-Корсакова «Шехеразада» и Второй фортепианный концерт Рахманинова с солистом Дмитрием Маслеевым.