Իսրայելական հարվածներից Գազայում լրագրողներ են զոհվել
Գազայի հատվածի Նեթսարիմ, Դեյր ալ-Բալահ և ալ-Բուրեյջ ճամբարների վրա Իսրայելի կողմից արձակված կրակոցների և հրետակոծությունների հետևանքով զոհվել է 11 պաղեստինցի, որոնց թվում՝ 3 լրագրող։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Al Jazeera-ն։
Պաղեստինցի երեք լրագրողները զոհվել են նկարահանման նպատակով մեքենայով Գազայի կենտրոնական հատվածում գտնվող Նեթսարիմ շրջանի տեղահանվածների ճամբար մեկնելիս։
Պաղեստինի լրագրողների միությունը հայտարարության մեջ նշել է, որ զոհված լրագրողները «կատարում էին մարդասիրական, լրագրողական առաքելություն՝ նկարահանելու և փաստագրելու քաղաքացիական բնակչության տառապանքները»։
Գազայում Եգիպտոսի օգնության գործողությունները վերահսկող կոմիտեի խոսնակ Մուհամմադ Մանսուրը հայտարարել է, որ Իսրայելի կողմից թիրախավորված երեք լրագրողները մարդասիրական առաքելություն էին իրականացնում Նեթսարիմում, որը գտնվում է իսրայելական ռազմական դիրքերից մոտավորապես վեց կիլոմետր հեռավորության վրա։ Նա մեղադրել է իսրայելական կողմին նրանց դիտավորյալ թիրախավորելու մեջ։
Իսրայելի «12-րդ ալիքի» հաղորդմամբ՝ Կահիրեն դեպքի առնչությամբ բացատրություններ է պահանջել Թել Ավիվից։
Իսրայելի բանակից հայտնել են, թե այդ տղամարդիկ ՀԱՄԱՍ-ի անդամներ են եղել և օգտագործել են անօդաչու թռչող սարք, որը մոտեցել է իրենց ուժերին։
«Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպությունը հայտարարել է, որ 2023 թվականի հոկտեմբերին Գազայում պատերազմի սկսվելուց ի վեր սպանվել է գրեթե 220 լրագրող։

Израиль ударил по Газе: в числе погибших - журналисты
11 палестинцев, в том числе трое журналистов, погибли в результате израильских обстрелов лагерей беженцев Нетзарим, Дейр-эль-Балах и Аль-Бурейдж в секторе Газа, сообщает Арменпресс со ссылкой на Al Jazeera. Трое палестинских журналистов погибли, когда ехали на машине в лагерь беженцев Нетзарим в центре Газы для съемок.
Союз палестинских журналистов заявил в своем заявлении, что погибшие журналисты «выполняли гуманитарную журналистскую миссию по съемке и документированию страданий гражданского населения».
Мохаммед Мансур, представитель Египетского комитета по надзору за операциями по оказанию помощи в Газе, заявил, что трое журналистов, ставших мишенью Израиля, выполняли гуманитарную миссию в Нетзариме, который расположен примерно в шести километрах от израильских военных позиций. Он обвинил израильскую сторону в преднамеренном обстреле.
По сообщению израильского «12-го канала», Каир потребовал от Тель-Авива объяснений по поводу инцидента.
Израильская армия заявила, что эти люди были членами ХАМАС и использовали беспилотник, который приблизился к их силам.
Организация «Репортеры без границ» сообщила, что с начала войны в октябре 2023 года в Газе было убито почти 220 журналистов.