Իսրայելը ոչնչացրել է «Հեզբոլլահ»-ի զենքի մաքսանենգության գլխավոր գործակալին
Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ԻՊԲ) հարվածել է սիրիա-լիբանանյան սահմանի չորս սահմանային անցակետերի, որոնք «Հեզբոլլահ»-ը օգտագործում էր Հերմելի տարածքում զենքի մաքսանենգության համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշվել է բանակի Telegram ալիքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ։
Մասնավորապես, Սայդայի շրջանում Իսրայելի պաշտպանության բանակը թիրախավորել և ոչնչացրել է Մուհամմադ Աուաշային, որը «Հեզբոլլահ»-ի զենքի մաքսանենգության հիմնական գործակալն էր։
Ըստ տեղեկությունների, նա կառավարել է «Հեզբոլլահ»-ի զենքի առաքումները, որոնք մատակարարվել են տարբեր երկրներից, այդ թվում՝ Իրաքից, Սիրիայից և Պարսից ծոցից։
Ավելի վաղ Լիբանանի առողջապահության նախարարության արտակարգ իրավիճակների կենտրոնը հայտարարել է, որ Սայդայի շրջանի Քաննարիթ բնակավայրի վրա Իսրայելի թշնամու օդային հարվածների հետևանքով վիրավորվել է 19 մարդ, այդ թվում՝ լրագրողներ։
Լիբանանի առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ չնայած «Հեզբոլլահ»-ի և Իսրայելի միջև 2024 թ. նոյեմբերի 27-ին կնքված հրադադարի համաձայնագրին՝ 2024 թվականի նոյեմբերի 27-ից մինչև 2025 թվականի նոյեմբերի 3-ն ընկած ժամանակահատվածում Լիբանանում Իսրայելի կողմից օդային, ցամաքային և ծովային խախտումների ընդհանուր թիվը կազմել է 5163։ Հարձակումների հետևանքով զոհվել է 309 և վիրվավորվել ևս 598 Լիբանանի քաղաքացի։

Израиль уничтожил одного из ключевых агентов “Хезболлы” по контрабанде оружия
Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) нанесла удары по четырем пограничным пунктам на сирийско-ливанской границе в районе Хермеля, которые “Хезболла” использовала для контрабанды оружия. Как передает “Арменпресс” об этом сообщается в Telegram-канале армии.
В районе Сидона ЦАХАЛ был уничтожен Мухаммед Аваши, один из ключевых агентов по контрабанде оружия для “Хезболлы”.
Согласно сообщению, он руководил поставками оружия для “Хезболлы” из различных стран, включая Ирак, Сирию и страны Персидского залива.
Ранее Центр по чрезвычайным ситуациям Министерства здравоохранения Ливана сообщил, что в результате авиаударов Израиля по поселению Каннарит в районе Сидона пострадали 19 человек, в том числе и журналисты.
Согласно данным Министерства здравоохранения Ливана, несмотря на соглашение о прекращении огня, подписанное между “Хезболлой” и Израилем 27 ноября 2024 года, общее количество нарушений Израилем воздушного, наземного и морского пространства Ливана в период с 27 ноября 2024 года по 3 ноября 2025 года составило 5 163. Погибли 309 ливанских граждан, 598 - получили ранения.
Вопреки соглашению о прекращении огня ЦАХАЛ лишь частично покинул южный Ливан, продолжая удерживать под своим контролем пять важных ливанских холмов, захваченных во время последней войны.