Բրիտանիան արձագանքել է Չագոս արշիպելագը Մավրիկիոսին վերադարձնելու շուրջ Թրամփի հայտարարությանը
Միացյալ Թագավորությունը փոխզիջման չի գնա իր ազգային անվտանգության հարցերում, հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի կառավարության խոսնակը՝ ի պատասխան Չագոս արշիպելագը Մավրիկիոսին վերադարձնելու շուրջ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի քննադատության։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Sky News-ը։
«Մեծ Բրիտանիան երբեք չի փոխզիջման չի գնա իր ազգային անվտանգության հարցում։ Մենք այդպես վարվեցինք, քանի որ Դիեգո Գարսիա կղզու վրա գտնվող բազան սպառնալիքի տակ էր այն բանից հետո, երբ դատարանի որոշումները թուլացրին մեր դիրքերը և թույլ չէին տա բազան ապագայում օգտագործել այնպես, ինչպես որոշվել էր», - ասվում է խոսնակի տարածած հայտարարության մեջ։
Վարչապետ Քիր Սթարմերի ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ այդ գործարքը «երաշխավորում է Դիեգո Գարսիայում ամերիկա-բրիտանական համատեղ բազայի գործունեություն սերունդներ շարունակ»։
Նա նաև հավելել է, որ Լոնդոնի այդ որոշմանը հրապարակայնորեն աջակցել են ԱՄՆ-ն, Ավստրալիան, «Հինգ աչք» հետախուզական դաշինքի (Ավստրալիա, Մեծ Բրիտանիա, Կանադա, ԱՄՆ, Նոր Զելանդիա) մյուս անդամները և «հիմնական միջազգային գործընկերները, այդ թվում՝ Հնդկաստանը, Ճապոնիան և Հարավային Կորեան»։
Ավելի վաղ Թրամփը արշիպելագի փոխանցումը Մավրիկիոսին որակել էր «մեծ հիմարության» և «բացարձակ թուլության» ակտ։ Այդ արշիպելագի խոշորագույն Դիեգո Գարսիա կղզում տեղակայված է ամերիկա-բրիտանական ռազմաբազա։
Չագոսը Մավրիկիոսի մնացած մասի հետ նույն բրիտանական գաղութի կազմում էր, սակայն 1965 թվականին Մեծ Բրիտանիան արշիպելագը դարձրեց առանձին վարչական միավոր։ Մավրիկիոսը երեք տարի անց անկախություն ձեռք բերեց, բայց Չագոսն այդպես էլ մնաց բրիտանական սեփականություն։
1966 թվականին ԱՄՆ-ն վարձակալեց Դիեգո Գարսիան և այնտեղ կառուցեց ավիաբազա. արշիպելագի բոլոր 1500 բնակիչներն արտաքսվեցին։ 2017 թվականին Մավրիկիոսը դիմեց ՄԱԿ-ին և հասավ այն բանին, որ ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանը փորձագիտական ​​եզրակացություն տա այս հարցի վերաբերյալ։ 2019 թ. փետրվարին նման եզրակացություն տրվեց Մավրիկիոսի օգտին։
2025 թ. մայիսին Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը հայտարարեց, որ Մավրիկիոսի հետ համաձայնագիր է ստորագրել Չագոս արշիպելագի ինքնիշխանությունը Մավրիկիոսին փոխանցելու մասին։ Ըստ համաձայնագրի պայմանների՝ Մեծ Բրիտանիան տարեկան միջին հաշվով 101 միլիոն ֆունտ ստեռլինգ կվճարի Մավրիկիոսին Դիեգո Գարսիայի ռազմաբազայի օգտագործման համար, որը պետք է տևի 99 տարի։

Великобритания отреагировала на заявление Трампа о возвращении архипелага Чагос Маврикию
Соединенное Королевство не пойдет на компромисс в вопросах национальной безопасности, заявил представитель британского правительства в ответ на критику президента США Дональда Трампа по поводу возвращения архипелага Чагос Маврикию. “Арменпресс” сообщает об этом со ссылкой на Sky News.
“Великобритания никогда не поступится своей национальной безопасностью. Мы сделали так, потому что база на [острове] Диего-Гарсия находилась под угрозой после того, как судебные решения ослабили нашу позицию и не позволили бы использовать ее в будущем так, как было задуман”, — говорится в заявлении представителя.
Представитель премьер-министра Кира Стармера заявил, что сделка “гарантирует функционирование совместно американо-британской базы на Диего-Гарсия в течение жизни нескольких поколений”.
Он также добавил, что решение Лондона было публично поддержано Соединенными Штатами, Австралией, другими членами разведывательного альянса “Пять глаз” (Австралия, Великобритания, Канада, США, Новая Зеландия) и “ключевыми международными партнерами, включая Индию, Японию и Южную Корею”.
Ранее Трамп назвал передачу архипелага Маврикию актом “огромной глупости” и “абсолютной слабости”. На самом большом острове архипелага, Диего-Гарсия, расположена совместная американо-британская военная база.
Чагос входил в состав британской колонии, как и остальная часть Маврикия, но в 1965 году Великобритания выделила архипелаг в отдельную административную единицу. Маврикий получил независимость три года спустя, но Чагос остался британским владением.
В 1966 году Соединенные Штаты арендовали Диего-Гарсию и построили там авиабазу. Все 1500 жителей архипелага были высланы. В 2017 году Маврикий обратился в ООН и добился того, чтобы Международный суд ООН вынес экспертное заключение по этому вопросу. В феврале 2019 года такое заключение было вынесено в пользу Маврикия.
В мае 2025 года премьер-министр Великобритании Кир Стармер объявил о подписании соглашения с Маврикием о передаче суверенитета над архипелагом Чагос. В соответствии с условиями соглашения, Великобритания будет выплачивать Маврикию в среднем 101 миллион фунтов стерлингов в год за использование военной базы на острове Диего-Гарсия, срок действия которой должен составлять 99 лет.