Թրամփը «մեծ հիմարություն» է անվանել Բրիտանիայի կողմից Չագոս արշիպելագը Մավրիկիոսին վերադարձնելը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ խիստ անհանգստացած է Հնդկական օվկիանոսում գտնվող Չագոս արշիպելագը Մավրիկիոսին հանձնելու Մեծ Բրիտանիայի պլաններից: Չագոս արշիպելագի Դիեգո Գարսիա կղզում տեղակայված է ամերիկա-բրիտանական ռազմաբազան։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է իր Truth Social հարթակում։
«Զարմանալիորեն, ՆԱՏՕ-ի մեր «հիանալի» դաշնակից Միացյալ Թագավորությունը ներկայում պլանավորում է Մավրիկիոսին հանձնել Դիեգո Գարսիա կղզին՝ ԱՄՆ-ի կարևորագույն ռազմաբազայի տեղակայման վայրը, և դա անել բոլորովին առանց որևէ պատճառի։ Չինաստանը և Ռուսաստանը, անկասկած, նկատել են լիակատար թուլության այդ դրսևորումը։ Սրանք միջազգային տերություններ են, որոնք հարգում են միայն ուժը», - գրել է Թրամփը՝ հավելելով, որ իր ղեկավարությամբ ԱՄՆ-ն հարգում են, ինչպես երբեք։
ԱՄՆ նախագահի խոսքով՝ Լոնդոնի կողմից Չագոսից հրաժարվելը «մեծ հիմարություն» է, ինչպես նաև ազգային անվտանգության ոլորտին վերաբերող իրադարձություններից մեկը, որոնց պատճառով ԱՄՆ-ն պարտավոր է «ստանալ» Գրենլանդիան։
«Դանիան և եվրոպացի դաշնակիցները պետք է ճիշտ վարվեն», - հավելել է ԱՄՆ ղեկավարը։
Մայիսին Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը համաձայնագիր ստորագրեց Չագոս արշիպելագի նկատմամբ ինքնիշխանությունը Մավրիկիոսին փոխանցելու վերաբերյալ։ Ըստ համաձայնագրի պայմանների՝ Մեծ Բրիտանիան տարեկան միջին հաշվով 101 միլիոն ֆունտ ստեռլինգ կվճարի Մավրիկիոսին Դիեգո Գարսիայի ռազմաբազայի օգտագործման համար, որը պետք է տևի 99 տարի։ Սթարմերը հայտարարել է, որ եթե Լոնդոնը չհամաձայնի, ապա Մավրիկիոսի իշխանությունները գործը կհասցնեն միջազգային դատարաններ և, ամենայն հավանականությամբ, կհաղթեն։
2024 թ. հոկտեմբերին հայտնի դարձավ, որ բազմամյա վեճերից հետո Լոնդոնը Չագոսի, այդ թվում՝ Դիեգո Գարսիա կղզու նկատմամբ ինքնիշխանությունը կփոխանցի Մավրիկիոսին, սակայն այնտեղ գտնվող ռազմաբազան առնվազն 99 տարի կմնա Վաշինգտոնի և Լոնդոնի իրավասության ներքո։
2019 թ. ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանը որոշում ընդունեց, ըստ որի Միացյալ Թագավորությունը պետք է Չագոսի նկատմամբ վերահսկողությունը փոխանցի Մավրիկիոսին։ Սակայն բրիտանական կողմն անհամաձայնություն հայտնեց այս որոշման կապակցությամբ, որից հետո Մավրիկիոսն աջակցության համար դիմեց ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեային։ Վերջինս ընդունեց բանաձև, ըստ որի Լոնդոնը պետք է «գաղութային վարչակազմը դուրս բերեր» կղզիներից։ Սակայն բրիտանական իշխանությունները սկզբում դա չարեցին։
Մի քանի տասնամյակ շարունակ Չագոս կղզեխմբի պատկանելությունը վիճարկվել է։ Երկրների միջև վեճը կապված է Լոնդոնի կողմից 1965 թ. Չագոսը Մավրիկիոսից անջատելու և այնտեղ ամենամեծ կղզում՝ Դիեգո Գարսիայում ԱՄՆ-ի հետ համատեղ ռազմաբազա ստեղծելու որոշման հետ։ Դրա հետ մեկտեղ բրիտանական իշխանությունները վտարել են տեղաբնակներին։
Դիեգո Գարսիայում խոշոր ամերիկյան բազայի առկայությունը Չագոսը ռազմավարական տեսակետից դարձնում է առանցքային։

Трамп назвал возвращение Великобританией архипелага Чагос Маврикию «очень глупым»
Президент США Дональд Трамп заявил, что он глубоко обеспокоен планами Великобритании передать архипелаг Чагос в Индийском океане Маврикию. На архипелаге Чагос расположена совместная американо-британская военная база на острове Диего-Гарсия. Как сообщает Арменпресс, Трамп написал об этом на своей платформе Truth Social.
«Удивительно, но наш «великий» союзник по НАТО, Соединенное Королевство, теперь планирует передать Диего-Гарсию, где находится крупная американская военная база, Маврикию, и абсолютно без всякой причины. Китай и Россия, безусловно, заметили это проявление абсолютной слабости. Это мировые державы, которые уважают только силу», — написал Трамп, добавив, что под его руководством Соединенные Штаты пользуются как никогда прежде уважением.
По словам президента США, отказ Лондона от Чагоса — это «большая глупость» и одно из событий в сфере национальной безопасности, которое вынудило США «захватить» Гренландию.
«Дания и её европейские союзники должны поступить правильно», — добавил американский лидер.
В мае премьер-министр Великобритании Кир Стармер подписал соглашение о передаче суверенитета над архипелагом Чагос Маврикию. В соответствии с условиями соглашения, Великобритания будет выплачивать Маврикию в среднем 101 миллион фунтов стерлингов в год за использование военной базы на Диего-Гарсии, срок действия которой составляет 99 лет. Стармер заявил, что если Лондон не согласится, власти Маврикия передадут дело в международный суд и, скорее всего, выиграют.
В октябре 2024 года стало известно, что после многолетних споров Лондон передаст суверенитет над островами Чагос, включая Диего-Гарсию, Маврикию, но военная база там останется под юрисдикцией Вашингтона и Лондона как минимум на 99 лет.
В 2019 году Международный суд ООН постановил, что Соединенное Королевство должно передать контроль над островами Чагос Маврикию. Однако британская сторона не согласилась с этим решением, после чего Маврикий обратился за поддержкой в ​​Генеральную Ассамблею ООН. Последняя приняла резолюцию, согласно которой Лондон должен «вывести колониальную администрацию» с островов. Однако британские власти первоначально этого не сделали.
Право собственности на архипелаг Чагос оспаривается в течение нескольких десятилетий. Спор между странами связан с аннексией островов Чагос Лондоном в 1965 году. С решением отделить Чагос от Маврикия и создать совместную военную базу США на крупнейшем острове, Диего-Гарсия. Одновременно британские власти выселили местное население.