Թրամփը Ռյուտեի հետ քննարկել է Գրենլանդիայի հարցը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հեռախոսազրույց է ունեցել ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեի հետ՝ քննարկելով Գրենլանդիայի շուրջ ստեղծված իրավիճակը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Թրամփը հայտնել է իր Truth Social հարթակում։
«Ես համաձայնել եմ Շվեյցարիայում՝ Դավոսում հանդիպել տարբեր կողմերի հետ։ Ինչպես բոլորին շատ հստակ ասել եմ, Գրենլանդիան կարևոր է ազգային և համաշխարհային անվտանգության համար։ Հետդարձի ճանապարհ չկա. դրանում բոլորը համաձայն են։ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները, անկասկած, աշխարհի ամենահզոր երկիրն է», - գրել է Թրամփը։
Նա հավելել է, որ իր նախագահության առաջին ժամկետի ընթացքում վերակառուցել է ԱՄՆ ռազմական գերատեսչությունը և այժմ արագ տեմպերով շարունակում է այդ գործընթացը։
«Մենք միակ տերությունն ենք, որը կարող է խաղաղության ապահովել ամբողջ աշխարհում։ Եվ դա արվում է, շատ պարզ է, ուժի միջոցով», - հավելել է Սպիտակ տան ղեկավարը, որը հունվարի 20-ին նշում է նախագահի պաշտոնը երկրորդ անգամ ստանձնելու մեկ տարին։
Դավոսում հունվարի 19-ին մեկնարկել է 56-րդ Համաշխարհային տնտեսական ֆորումը, որը կտևի մինչև հունվարի 23-ը։ Դրան մասնակցում են աշխարհի տարբեր երկրների, կազմակերպությունների ղեկավարներ։ Այս տարի ֆորումը կրում է «Երկխոսության ոգի» խորագիրը։

Трамп обсудил с Рютте проблему Гренландии
Президент США Дональд Трамп провел телефонный разговор с генеральным секретарем НАТО Марком Рютте, чтобы обсудить ситуацию вокруг Гренландии. Как сообщает Арменпресс, Трамп объявил об этом на своей платформе Truth Social.
«Я договорился о встрече с различными сторонами в Давосе, Швейцария. Как я уже ясно дал понять всем, Гренландия важна для национальной и глобальной безопасности. Обратного пути нет. Все с этим согласны. Соединенные Штаты Америки, без сомнения, являются самой могущественной страной в мире», — написал Трамп.
Он добавил, что за время своего первого президентского срока он восстановил вооруженные силы США и сейчас продолжает этот процесс быстрыми темпами.
«Мы — единственная держава, которая может обеспечить мир во всем мире. И это делается, очень просто, силой», — добавил глава Белого дома, который 20 января отмечает первую годовщину своего второго президентского срока.
56-й Всемирный экономический форум открылся в Давосе 19 января и продлится до 23 января. В нем принимают участие лидеры различных стран и организаций со всего мира. В этом году форум проходит под названием «Дух диалога».