Ալեն Սիմոնյանը վստահ է՝ բոլոր գերիների վերադարձը ժամանակի հարց է
Հայաստանի ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը վստահ է, որ Ադրբեջանում պահվող բոլոր հայ գերիների վերադարձը ժամանակի հարց է, բոլորը պետք է վերադառնան:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Սիմոնյանը նման համոզմունք հայտնեց ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում:
ԱԺ նախագահը հիշեցրեց՝ իշխանությունը միշտ ասել է, որ գերիների վերադարձի մասով տարվող գործընթացը չի երևում, բայց դա անընդհատ իրականացվում է: Նա օրեր առաջ Ադրբեջանից Հայաստան 4 գերիների վերադարձը համարեց այդ գործընթացի արդյունքը:
«Այնքան հաճախ, որքան հանդիպում ու խոսում ենք, մենք երևի թե որևիցե թեմայի մասին այդքան չենք խոսում: Խոսքը ոչ միայն գերիների մասին է, մենք մշտապես խոսում ենք նաև անհետ կորածների հետ կապված: Եվ այդ պրոցեսը ավարտվելու է այն ժամանակ, երբ որևիցե մեկի մոտ որևիցե հարց չի մնա, և մեր հայրենակիցներից որևիցե մեկն այնտեղ չի մնա: Մեզ համար որևիցե տարբերություն չկա, բոլորը պետք է վերադառնան, և դա ժամանակի հարց է, ես վստահ եմ»,-ասաց Սիմոնյանը:
Ադրբեջանը հունվարի 14-ին Հայաստանին է վերադարձրել 4 գերիների։ Գևորգ Սուջյանը, Դավիթ Դավթյանը, Վիգեն Էուլջեքջյանը և Վագիֆ Խաչատրյանը Հակարիի կամրջով Ադրբեջանի համապատասխան մարմինների ներկայացուցիչների կողմից հանձնվել են Հայաստանի համապատասխան մարմինների ներկայացուցիչներին:

Speaker says release of remaining Armenian captives is a matter of time
Speaker of Parliament Alen Simonyan said it is a matter of time before all remaining Armenian captives held in Azerbaijan are repatriated.
Simonyan, a senior member of the ruling Civil Contract party, reiterated at a press briefing that the Armenian government is making constant efforts to secure the release of all Armenian captives held in Azerbaijan. He said the release of four captives earlier this week was the result of that work.
“As often as we meet and talk, there is probably no topic we discuss as much as this one. It is not only about captives; we also constantly discuss the issue of missing persons. This process will be completed when no one has any unanswered questions left and when none of our compatriots remain there. For us, there is no distinction — everyone must return, and it is only a matter of time. I am confident of that,” Simonyan said.