Թրամփը Վենեսուելայի ընդդիմության առաջնորդից ընդունել է նրա Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի մեդալը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սպիտակ տանն ընդունել է Վենեսուելայի ընդդիմության առաջնորդ Մարիա Կորինա Մաչադոյին, որը նրան է նվիրել Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի իր մեդալը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Թրամփը հայտնել է իր Truth Social հարթակում։
«Մեծ պատիվ էր այսօր հանդիպել Վենեսուելայից Մարիա Կորինա Մաչադոյին։ Նա հրաշալի կին է, որը շատ բանի միջով է անցել։ Մարիան ինձ նվիրեց իր Խաղաղության նոբելյան մրցանակն իմ կատարած աշխատանքի համար։ Սա փոխադարձ հարգանքի հրաշալի ժեստ է։ Շնորհակալություն, Մարիա», - գրել է ԱՄՆ նախագահը։
Reuters-ը նշում է, որ Սպիտակ տան պաշտոնյաներից մեկը հաստատել է, որ Թրամփը մտադիր է պահել մեդալը։
Մաչադոն իր հերթին հանդիպումը գնահատել է «գերազանց»՝ նշելով, որ այդ նվերով նա տուրք է մատուցում Վենեսուելայի ժողովրդի ազատությանը Թրամփի հանձնառությանը։
Չնայած Մաչադոն Թրամփին է նվիրել ոսկե մեդալը, որը տրվում է Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրներին, այնուամենայնիվ, մրցանակը շարունակում է մնալ Մաչադոյինը։ Նոբելյան ինստիտուտը հայտնել է, որ մրցանակը չի կարելի փոխանցել, կիսել որևէ մեկի հետ և չի կարելի դրանից հրաժարվել։
Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյին և նրա կնոջը հատուկ գործողության ժամանակ ձերբակալելուց և ԱՄՆ տեղափոխելուց հետո Թրամփը հրաժարվել էր Մաչադոյին նշանակել Վենեսուելայի նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար՝ փոխարենը այդ պաշտոնում նշանակելով երկրի փոխնախագահ Դելսի Ռոդրիգեսին։
Մաչադոյին Խաղաղության Նոբելյան մրցանակ էր շնորհվել հոկտեմբերին։ Նոբելյան հանձնաժողովը նշել էր, որ որպես Վենեսուելայի ժողովրդավարական շարժման առաջնորդ՝ Մարիա Կորինա Մաչադոն վերջին ժամանակներում Լատինական Ամերիկայում «քաղաքացիական քաջության ամենաարտասովոր օրինակներից մեկն է»։

Трамп принял медаль Нобелевской премии мира лидера венесуэльской оппозиции
Президент США Дональд Трамп принял в Белом доме лидера венесуэльской оппозиции Марию Корину Мачадо, которая вручила ему свою Нобелевскую премию мира. Как передает “Арменпресс”, Трамп сообщил об этом на своей платформе Truth Social.
“Для меня было большой честью встретиться сегодня с Марией Кориной Мачадо из Венесуэлы. Она замечательная женщина, которая многое пережила. Мария вручила мне свою Нобелевскую премию мира за проделанную мной работу. Это прекрасный жест взаимного уважения. Спасибо, Мария!”, — написал президент США.
Агентство Reuters отмечает, что представитель Белого дома подтвердил, что Трамп намерен оставить медаль себе.
Мачадо, в свою очередь, назвала встречу “отличной”, отметив, что этим подарком она отдает дань уважения приверженности Трампа свободе венесуэльского народа.
Хотя Мачадо вручила Трампу золотую медаль, присуждаемую лауреатам Нобелевской премии, премия остается за ней. Нобелевский институт заявил, что премия не может быть передана, разделена с кем-либо или отменена.
После захвата президента Венесуэлы Николаса Мадуро и его супруги и их доставки в Соединенные Штаты Трамп отказался назначить Мачадо исполняющей обязанности президента Венесуэлы, вместо этого назначив вице-президентом Дельси Родригес.
В октябре Мачадо была удостоена Нобелевской премии мира. Нобелевский комитет заявил, что Мария Корина Мачадо, как лидер демократического движения Венесуэлы, является “одним из самых выдающихся примеров гражданской смелости” в Латинской Америке за последнее время.