Գրենլանդիա են ժամանել առաջին զինվորականները Եվրոպայից
Եվրոպական երկրներից առաջին զինվորականները ժամանել են Գրենլանդիա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է գերմանական Bild-ը։
Ըստ հրապարակման՝ Վաշինգտոնում Գրենլանդիայի շուրջ բանակցությունների անարդյունք ավարտից ընդամենը յոթ ժամ անց գիշերը Եվրոպայից Գրենլանդիա են ժամանել առաջին զինվորականները։
Հունվարի 14-ին Դանիայի և Գրենլանդիայի արտաքին գործերի նախարարները Սպիտակ տանը հանդիպում են անցկացրել պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի և փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի հետ։ Կղզու հարցի շուրջ ԱՄՆ-ի դիրքորոշումը փոխել չի հաջողվել։ Դրանից հետո Եվրոպայի մի քանի երկիր հայտարարել են այնտեղ զինվորականներ ուղարկելու մասին։
Bild-ի տվյալներով՝ գիշերը Գրենլանդիայի մայրաքաղաք Նուուկում վայրէջք է կատարել դանիական բանակի Hercules ինքնաթիռը, որում եղել են նաև Ֆրանսիայից զինվորականներ։ Մեկ այլ ինքնաթիռ վայրէջք է կատարել Կանգերլուսուակում։ Հունվարի 15-ին պետք է առաջին 13 զինծառայողը ժամանի Գերմանիայից։ Ընդ որում, գործողությունը համակարգում են ոչ թե ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում, այլ Կոպենհագենից։
Բացի այդ, ըստ թերթի, Նիդեռլանդներից, Կանադայից, Շվեդիայից, Մեծ Բրիտանիայից և Նորվեգիայից զինվորականները արդեն պետք է ճանապարհին լինեն դեպի Գրենլանդիա։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Դանիայից պահանջել է «հեռանալ» Գրենլանդիայից։ Բացի այդ, նա կոչ է արել ՆԱՏՕ-ին օգնել Վաշինգտոնին ստանալ կղզին։ Թրամփի կարծիքով՝ հակառակ դեպքում այն կարող է Ռուսաստանի կամ Չինաստանի ձեռքն ընկնել։

В Гренландию прибыли первые военные из Европы
В Гренландию прибыли первые военнослужащие из европейских стран. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает немецкая газета “Bild”.
По данным издания, всего через семь часов после неудачного завершения переговоров по Гренландии в Вашингтоне ночью в Гренландию прибыли первые военнослужащие из Европы.
14 января министры иностранных дел Дании и Гренландии встретились в Белом доме с госсекретарем Марко Рубио и вице-президентом Дж. Д. Вэнсом. Позиция США по вопросу острова не изменилась. После этого несколько европейских стран объявили о направлении туда военнослужащих.
По данным Bild, ночью в столице Гренландии, Нууке, приземлился самолет Hercules датской армии, на борту которого также находились военнослужащие из Франции. Еще один самолет приземлился в Кангерлуссуаке. Первые 13 военнослужащих из Германии должны прибыть 15 января. При этом координация операции ведется не в рамках НАТО, а из Копенгагена.
Кроме того, по сообщению газеты, военнослужащие из Нидерландов, Канады, Швеции, Великобритании и Норвегии уже направляются в Гренландию.
Ранее президент США Дональд Трамп потребовал, чтобы Дания “убралась” из Гренландии. Кроме того, он призвал НАТО помочь Вашингтону получить остров. По словам Трампа, в противном случае он может попасть в руки России или Китая.