Թրամփը «հիանալի անձնավորություն» է անվանել Վենեսուելայի նախագահի պաշտոնակատարին
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հեռախոսազրույց է ունեցել Վենեսուելայի նախագահի պաշտոնակատար Դելսի Ռոդրիգեսի հետ և բարձր է գնահատել նրա հետ փոխգործակցությունը։
«Մենք այսօր հիանալի զրույց ունեցանք։ Եվ նա հիանալի անձնավորություն է։ Նա այն մարդն է, որի հետ մենք շատ լավ  աշխատում ենք», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, լրագրողներին ասել է Թրամփը՝ պատասխանելով հարցին, թե Վենեսուելայից ում հետ է նա պատրաստվում համագործակցել։
Ինչպես հաղորդում է Reuters-ը, ԱՄՆ նախագահը հայտնել է, որ հեռախոսազրույցը երկար է տևել։ «Մենք բազմաթիվ հարցեր քննարկեցինք, և, ինչպես ինձ թվում է, մենք այժմ շատ լավ հարաբերություններ ունենք Վենեսուելայի հետ», - նշել է Թրամփը։
Հունվարի 2-ին ԱՄՆ-ի զինվորականները Կարակասում ձերբակալեցին Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյին ու կնոջը և նրանց տարան Միացյալ Նահանգներ։ ԱՄՆ-ի իշխանությունները զույգին մեղադրում են թմրավաճառությանը մասնակցելու, ԱՄՆ ապօրինի թմրանյութ տեղափոխելու մեջ։ Վենեսուելայի փոխնախագահ Դելսի Ռոդրիգեսը հունվարի 5-ին երդում է տվել որպես պետության ղեկավարի պաշտոնակատար։
Մադուրոն արդեն իսկ կանգնել է Մանհեթենի դաշնային դատարանի առջև, որտեղ հերքել է իրեն ներկայացված բոլոր մեղադրանքները։

Трамп назвал исполняющую обязанности президента Венесуэлы “потрясающим человеком”
Президент США Дональд Трамп провел телефонный разговор с исполняющей обязанности президента Венесуэлы Дельси Родригес и высоко оценил общение с ней.
“Мы сегодня отлично побеседовали. И она потрясающий человек. Это тот человек, с которым мы очень хорошо работаем”, — как передает “Арменпресс”, заявил Трамп журналистам, отвечая на вопрос, с кем из Венесуэлы он собирается сотрудничать.
Как сообщает Reuters, президент США заявил, что телефонный разговор длился долго. “Мы обсудили много вопросов, и, как мне кажется, у нас сейчас очень хорошие отношения с Венесуэлой”, — отметил Трамп.
2 января американские военнослужащие захватили в Каракасе президента Венесуэлы Николаса Мадуро и его супругу и доставили их в Соединенные Штаты. Американские власти обвиняют супругов в участии в наркоторговле и перевозке наркотиков в США. Вице-президент Венесуэлы Дельси Родригес была приведена к присяге в качестве исполняющей обязанности главы государства 5 января.
Николас Мадуро уже предстал перед федеральным судом в Манхэттене, где он отрицал все предъявленные ему обвинения.