Հայ գործընկերները մեզ վստահեցրել են, որ Հայաստանը երբեք չի դառնա սպառնալիքի աղբյուր Թեհրանի համար. Իրանի դեսպանը՝ TRIPP նախագծի մասին
Հայաստանում Իրանի նորանշանակ դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին վստահեցնում է, որ Հայաստանի և Իրանի համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում արագ տեմպերով առաջ է գնում։ Նրա գնահատմամբ՝ տնտեսության, առևտրաշրջանառության և համատեղ իրականացվող նախագծերում փոխգործակցությունը ցայտուն կերպով երևում է։
ՀՀ-ում Իրանի դեսպանն այդ մասին ասել է «Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում։
Հարցազրույցի ընթացքում դեսպանն անդրադարձել է Հայաստանի և Իրանի հարաբերությունների ներկա փուլին, երկու երկրների միջև ռազմավարական գործընկերության փաստաթղթի ստորագրման հավանական ժամկետներին, TRIPP նախագծի վերաբերյալ Իրանի դիրքորոշմանը, Իրանի գործընկեր երկրների համար 25 տոկոս մաքսատուրք սահմանելու մասին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշման հնարավոր ազդեցությանը Հայաստանի և Իրանի միջև տնտեսական համագործակցության վրա և այլ հարցերի։
-Պարոն դեսպան, ինչպե՞ս եք գնահատում հայ-իրանական հարաբերությունների ներկա փուլը։
-Իրանի արտգործնախարարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Թախտ Ռավանչին օրեր առաջ Երևանում էր։ Այցի շրջանակում նա հանդիպումներ ունեցավ ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի, ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի և փոխարտգործնախարար Վահան Կոստանյանի հետ։ Այցի հիմնական նպատակն այն էր, որպեսզի հստակեցվի և սահմանվի 2026 թվականի ընթացքում երկկողմ հարաբերությունների ճանապարհային քարտեզը։ Պլանավորելու ենք նաև ընթացիկ տարում բարձրաստիճան պաշտոնյաների փոխայցերը։ Այցի շրջանակում խոսվել է այն նախագծերի մասին, որոնց վրա պետք է աշխատենք, և որոնք պետք է իրականացվեն 2026 թվականին։ Այսօր ամենակարևոր հարցը երկու երկրների միջև ռազմավարական գործընկերության մասին համապատասխան փաստաթղթի պատրաստումն է։ Հույս ունենք, որ այն կստորագրվի այս տարի։
Երկուստեք համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում արագ տեմպով առաջ է ընթանում։ Տնտեսության, առևտրաշրջանառության և համատեղ իրականացվող նախագծերում փոխգործակցությունը ցայտուն կերպով երևում է։ Մենք սպասում ենք, որպեսզի ստորագրվի Քաջարանի թունելի շինարարության գործողությունների համապատասխան պայմանագիրը, քանի որ մրցույթում հաղթել է իրանական ընկերությունը։ Տարբեր հարցերի վերաբերյալ, ինչպես նաև դրանց ուղղությամբ կոնկրետ քայլեր ձեռնարկելու առումով իրականացնում ենք ուսումնասիրություններ։ Վստահ ենք, որ մեր երկրների միջև հարաբերությունները, որոնք ներկա փուլում հասել են շատ բարձր մակարդակի, պետք է ինստիտուցիոնալիզացվեն։
-Որպես նորանշանակ դեսպան՝ ի՞նչ քայլեր եք ձեռնարկելու հայ-իրանական հարաբերությունները խորացնելու նպատակով։
-Անմիջական ջանքեր կգործադրեմ, որպեսզի ռազմավարական գործընկերության մասին պայմանագիրը շատ օպերատիվ կերպով կյանքի կոչվի, այլ ոչ թե մնա թղթի վրա։ Փոխգործակցության ցանկացած ոլորտում համատեղ ներուժն ավելի զարգացնելու հնարավորությունները մեծ են։ Տարանցման ոլորտում նույնպես կարող ենք շատ լավ համագործակցել։ Պետք է աշխատենք նաև այն ուղղությամբ, որպեսզի մեր երկրների միջև երկաթուղային կապը նույնպես գործի, հիմնվեն համատեղ նոր արտադրություններ, անխոչընդոտ գործի ազատ առևտրի գոտին, որպեսզի էներգետիկայի ոլորտում լինի ավելի լուրջ համագործակցություն, խթանվի տուրիզմը և համագործակցությունը նաև գիտակրթական ոլորտում։
-Դուք նշեցիք, ռազմավարական գործընկերության փաստաթղթի մասին։ Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի՝ Հայաստան կատարած այցի ընթացքում արդեն իսկ պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց երկու երկրների հարաբերությունները բարձրացնել ռազմավարական գործընկերության մակարդակի։ Այդուհանդերձ կոնկրետ ե՞րբ կարելի է ակնկալել փաստաթղթի ստորագրումը։
-Այս պահին փաստաթուղթը պատրաստվում է։ Երկու կողմերն էլ ունեն որոշ գաղափարներ։ Անում ենք ամեն ինչ, որպեսզի ամբողջականացվեն երկկողմ գաղափարները, և ի վերջո ստանանք ամփոփ տեքստ։ Կարծում ենք, որ այդ փաստաթուղթը նույնպես կստորագրվի ամենաբարձր մակարդակի երկկողմ հանդիպման ժամանակ։
-ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ 25 տոկոս մաքսատուրք է սահմանում այն երկրների համար, որոնք Իրանի հետ բիզնես կվարեն։ Ի՞նչ ազդեցություն կարող է սա ունենալ Հայաստանի և Իրանի տնտեսական համագործակցության վրա։ Արդյոք այս պայմաններում հնարավոր կլինի՞ մոտ ապագայում հասնել երկու երկրների սահմանած նշաձողին՝ տարեկան 3 միլիարդ դոլարի առևտրաշրջանառությանը։
-Նախագահ Դոնալդ Թրամփն առաջին անգամ չէ, որ ձեռնարկում է նմանօրինակ գործողություններ։ Պաշտոնավարման առաջին շրջանում էլ նա Իրանի դեմ առավելագույն ճնշում գործադրեց։ Նախագահները գալիս ու գնում են, սակայն Հայաստանի ու Իրանի միջև բարեկամությունը հարատև է։ Իրանն ունի բազմակողմանի, հզոր տնտեսություն և մեծապես սովորել է աշխատել բարդ պայմաններում։ Հենց հիմա էլ մեր գործընկերների հետ աշխատում ենք Դոնալդ Թրամփի դաժան ու ծանր պատժամիջոցների պայմաններում։ Նախևառաջ նրան կոչ ենք անում, որպեսզի վերջ տա անհեռանկարային և անշրջահայաց քաղաքականությանը։ Հայտարարում ենք նաև, որ գործընկերների հետ շարունակելու ենք համագործակցությունը, որը հիմնված է փոխադարձ շահերի վրա։ Կարևորը քաղաքական կամքն է, որն ունենք մենք և մեր գործընկերները, որպեսզի շարունակենք զարգացմանը միտված փոխգործակցությունը՝ ի հեճուկս առկա դժվար ու ծանր պայմանների։
-Ի՞նչ նորություն կարող եք հայտնել Հայաստան-Իրան էլեկտրահաղորդման նոր գծի շահագործման հնարավոր ժամկետների մասին և որքանո՞վ եք կարևորում այս ծրագրի կյանքի կոչումը։
-Դա Հայաստանի ու Իրանի միջև շատ կարևոր նախագծերից մեկն է։ Քանի որ Հայաստանը նույնպես ունի էլեկտրաէներգիայի ավելցուկ, որը կարող է տալ Իրանին ու դրա դիմաց ստանալ գազ, ուստի տվյալ նախագծի վերջնական տեսքի բերումն ու իրականացումը կարող է շատ օգնել Իրանի հյուսիսարևմտյան նահանգներին, հատկապես էլեկտրաէներգիայի սպառման շատ բարձր պահանջի պայմաններում։ Նախագծի հետ կապված աշխատանքների մոտ 92 տոկոսն արդեն իրականացված է։ Իրանական ընկերությունը, որն այդ նախագծի կապալառուն է, ունեցել է որոշակի խնդիրներ, հետևաբար ձեռնարկեցինք համապատասխան քայլեր, որպեսզի խնդիրները վերանան, և այդ ընկերությունն էլ պարտավորված լինի ավարտին հասցնել նախագիծը։ Սա այն հարցն է, որով անձամբ շաբաթվա ընթացում երկու-երեք օր զբաղվում եմ։
-Պարոն դեսպան, երբ Հայաստանը և Ադրբեջանը Վաշինգտոնում ստորագրեցին խաղաղության հռչակագիրը, որի կետերից մեկն էլ TRIPP նախագծի իրականացումն է, Իրանից սկզբում սուր արձագանքներ եղան, սակայն հայկական կողմի պարզաբանումներից հետո Իրանի նախագահն ու ԱԳ նախարարը հայտարարեցին, որ իրենց հիմնական մտահոգությունները հաշվի են առնվել։ Վերջերս Իրանի հոգևոր առաջնորդի խորհրդական Ալի Վիլայաթին, սակայն, հայտարարեց, թե Իրանը դեմ է TRIPP նախագծին և որ Թեհրանը չի կարող թույլ տալ դրա իրագործումը։ Խնդրում եմ պարզաբանել, ի վերջո ի՞նչ դիրքորոշում ունի Իրանն այս հարցում, արդյոք հայկական կողմի հավաստիացումներն ու պարզաբանումները բավարար չեն, որպեսզի Իրանի բոլոր մտահոգություններն այս հարցում փարատվեն։
-Նախևառաջ նշեմ, որ Հայաստանը մեզ բարեկամ երկիր է։ Երկու երկրների ղեկավարների միջև գոյություն ունի վստահության բարձր մակարդակ։ Ուրախ ենք դրական քայլերի համար, որոնք արվում են Հայաստանի ապաշրջափակման ու զարգացման ուղղությամբ։ Առհասարակ ապաշրջափակման համատեքստում անհրաժեշտ է ոչ միայն Հյուսիս-Հարավի, այլև մյուս բոլոր ճանապարհների բացումը։ Այդ հարցում Հայաստանը նույնպես կարող է կարևոր դերակատարություն ունենալ։ Հյուսիս-Հարավ միջանցքը կարող է երկու ճյուղ ունենալ, մեկը Պարսից ծոցից դեպի Ռուսաստան և Հնդկաստան, մյուսը դեպի Սև ծով։ ԱՄՆ-ի հետ ձեռք բերված համաձայնության վերաբերյալ մեր դիրքորոշումը շատ հստակ է։ Մենք հայ գործընկերներին ասել ենք, որ իրենց վստահում ենք, սակայն գործ ունենք Միացյալ Նահանգների հետ։ Հայտնի է, թե ԱՄՆ-ն ինչպիսի գործողություններ է ձեռնարկել Իրանի դեմ, ուստի ամերիկյան կողմին չենք վստահում։ Ունենք այն մտահոգությունը, որ ԱՄՆ-ն կարող է այդ նախագիծն օգտագործել որոշակիորեն ուղղորդված քաղաքականության շրջանակում։ Այդ մտահոգությունը նույնպես փոխանցել ենք հայ գործընկերներին, ովքեր վստահեցրել են մեզ, որ Հայաստանը երբեք չի դառնա սպառնալիքի աղբյուր Իրանի համար։ Պայմանավորվել ենք, որ կապն ու քննարկումները կկրեն շարունակական բնույթ, որպեսզի հասկանանք նախագծի մասշտաբները։
Հայաստանի և Իրանի հարաբերությունները պատմական, քաղաքակրթական բնույթ ունեն, ձգվում են դարերի խորքը։ Դրանք ռազմավարական տեսանկյունից էլ շատ մեծ կարևորություն ունեն, ուստի ոչ մի խնդիր չպետք է հայ-իրանական հարաբերություններին մարտահրավեր նետի։ Հուսով ենք, որ Հայաստանում հաշվի կառնվեն մեր մտահոգություններն ու կփարատվեն։ Մենք շարունակաբար ուշադրության կենտրոնում ենք պահում այդ հարցը։

Армянские партнеры заверили нас, что Армения никогда не станет источником угрозы для Тегерана - посол Ирана о проекте TRIPP
Новоназначенный посол Ирана в Армении Халил Ширголами заверил, что сотрудничество между Арменией и Ираном быстро развивается в различных областях. По его оценке, взаимодействие в экономике, товарообороте и совместно реализуемых проектах отчетливо прослеживается.
Об этом посол Ирана в Армении заявил в интервью Арменпресс.
В ходе интервью посол затронул текущий этап отношений между Арменией и Ираном, возможные сроки подписания документа о стратегическом партнерстве между двумя странами, позицию Ирана по проекту TRIPP, возможное влияние решения президента США Дональда Трампа о введении 25-процентной пошлины на товары стран-партнеров Ирана на экономическое сотрудничество между Арменией и Ираном, а также другие вопросы.
— Господин посол, как Вы оцениваете текущий этап армяно-иранских отношений?
— Несколько дней назад в Ереване побывал заместитель министра иностранных дел Ирана по политическим вопросам Тахт Раванчи. В рамках визита он провел встречи с министром иностранных дел РА Араратом Мирзояном, секретарем Совета безопасности РА Арменом Григоряном и заместителем министра иностранных дел Вааном Костаняном. Главная цель визита — уточнение и определение дорожной карты двусторонних отношений на 2026 год. В этом году мы также запланируем взаимные визиты высокопоставленных должностных лиц.
В ходе визита мы обсудили проекты, над которыми нам необходимо работать и которые должны быть реализованы в 2026 году. Сегодня наиболее важным вопросом является подготовка соответствующего документа о стратегическом партнерстве между двумя странами. Мы надеемся, что он будет подписан в этом году.
Двустороннее сотрудничество быстро развивается в различных областях. Взаимодействие отчетливо видно в экономике, товарообороте и совместно реализуемых проектах. Мы ожидаем подписания соответствующего контракта на строительство Каджаранского тоннеля, поскольку иранская компания выиграла тендер. Мы проводим исследования по различным вопросам, а также предпринимаем конкретные шаги в этом направлении. Мы уверены, что отношения между нашими странами, которые на данном этапе достигли очень высокого уровня, должны быть институционализированы.
— Как новоназначенный посол, какие шаги Вы предпримете для углубления армяно-иранских отношений?
— Я незамедлительно приложу усилия для обеспечения скорейшей реализации соглашения о стратегическом партнерстве, чтобы оно не осталось только на бумаге. Существуют большие возможности для дальнейшего развития совместного потенциала в любой области сотрудничества. Мы также можем очень хорошо сотрудничать в транзитном секторе. Мы также должны работать над обеспечением функционирования железнодорожного сообщения между нашими странами, созданием новых совместных производственных мощностей, бесперебойной работой зон свободной торговли, чтобы было налажено более серьезное сотрудничество в энергетическом секторе, а также развивались туризм и сотрудничество в научно-образовательной сферах.
— Вы упомянули документ о стратегическом партнерстве. Во время визита президента Ирана Масуда Пезешкиана в Армению уже была достигнута договоренность о повышении уровня отношений между двумя странами до уровня стратегического партнерства. Однако когда именно можно ожидать подписания документа?
— Документ в настоящее время находится в стадии подготовки. У обеих сторон есть некоторые идеи. Мы делаем все возможное, чтобы завершить обсуждение двусторонних идей и получить итоговый текст. Мы считаем, что этот документ также будет подписан на двусторонней встрече на самом высоком уровне.
— Президент США Дональд Трамп объявил о введении 25-процентной пошлины на товары из стран, которые будут вести бизнес с Ираном. Какое влияние это может оказать на экономическое сотрудничество между Арменией и Ираном? Удастся ли в ближайшем будущем достичь поставленной двумя странами цели — годового товарооборота в 3 миллиарда долларов?
— Это не первый случай, когда президент Дональд Трамп предпринимает подобные действия. В свой первый срок он оказывал максимальное давление на Иран. Президенты приходят и уходят, но дружба между Арменией и Ираном вечна. Иран обладает диверсифицированной и мощной экономикой и многому научился в сложных условиях. Сейчас мы работаем с нашими партнерами в условиях жестких и строгих санкций Дональда Трампа. Прежде всего, мы призываем его положить конец своей недальновидной и безрассудной политике. Мы также заявляем, что продолжим сотрудничество с партнерами на основе взаимных интересов. Важно наличие политической воли у нас и у наших партнеров для продолжения ориентированного на развитие сотрудничества, несмотря на нынешние сложные и трудные условия.
— Какую новую информацию Вы можете предоставить о возможных сроках ввода в эксплуатацию новой линии электропередачи Армения-Иран и насколько важна для вас реализация этого проекта?
— Это один из очень важных проектов между Арменией и Ираном. Поскольку Армения также имеет избыток электроэнергии, которую она может поставлять Ирану и получать взамен газ, завершение и реализация этого проекта могут значительно помочь северо-западным провинциям Ирана, особенно в условиях очень высокого спроса на электроэнергию. Около 92 процентов работ по проекту уже выполнено. У иранской компании, являющейся подрядчиком этого проекта, возникли определенные проблемы, поэтому мы предприняли соответствующие шаги для их устранения и обеспечения выполнения компанией своих обязательств по завершению проекта. Этим вопросом я лично занимаюсь два-три дня в неделю.
— Господин посол, когда Армения и Азербайджан подписали в Вашингтоне мирную декларацию, одним из пунктов которой является реализация проекта TRIPP, первоначально последовала резкая реакция со стороны Ирана, но после разъяснений армянской стороны президент Ирана и министр иностранных дел заявили, что их основные опасения были учтены. Однако недавно Али Велаяти, советник духовного лидера Ирана, заявил, что Иран против проекта TRIPP и что Тегеран не может допустить его реализацию. Пожалуйста, уточните, какова позиция Ирана по этому вопросу, достаточно ли заверений и разъяснений армянской стороны, чтобы развеять все опасения Ирана по этому вопросу?
— Прежде всего, позвольте мне отметить, что Армения — дружественная нам страна. Между лидерами двух стран существует высокий уровень доверия. Мы рады позитивным шагам, предпринимаемым для снятия блокады и развития Армении. В целом, в контексте снятия блокады необходимо открыть не только дорогу Север-Юг, но и все остальные дороги. Армения также может сыграть важную роль в этом вопросе. Коридор Север-Юг может иметь две ветви: одну от Персидского залива к России и Индии, другую к Черному морю.
Наша позиция по достигнутому с США соглашению предельно ясна. Мы сообщили нашим армянским партнерам, что доверяем им, но имеем дело с Соединенными Штатами. Известно, какие действия США предприняли против Ирана, поэтому мы не доверяем американской стороне. Мы обеспокоены тем, что США могут использовать этот проект в рамках определенной целенаправленной политики. Мы также передали эту обеспокоенность нашим армянским партнерам, которые заверили нас, что Армения никогда не станет источником угрозы для Ирана. Мы договорились о продолжении контактов и обсуждений для понимания масштабов проекта.
Отношения между Арменией и Ираном носят исторический, цивилизационный характер и насчитывают столетия. Они также имеют большое стратегическое значение, поэтому ни один вопрос не должен ставить под угрозу армяно-иранские отношения. Мы надеемся, что наши опасения будут учтены и рассмотрены в Армении. Мы постоянно держим этот вопрос в центре внимания.