Իսրայելն ինտենսիվ հրետակոծում է Լիբանանի տարածքները
Իսրայելական ռազմական ինքնաթիռները հարձակումներ են իրականացրել Լիբանանի հարավային մի շարք շրջանների վրա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Լիբանանի Ազգային լրատվական գործակալությունը (NNA):
Հարձակումներ են իրականացվել Նաբի Իսմայիլ շրջանի Բրիտալի լեռների, ինչպես նաև Դեյր Զահրանի և Հումին ալ-Ֆաուկա բնակավայրերի շրջակա տարածքների ուղղությամբ։
«Հեզբոլլահ»-ի հրապարակման համաձայն՝ իսրայելական ուժերը մինչ այժմ իրականացրել են մոտ 25 հարված Լիբանանի տարածքում։
Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ԻԲՊ) հայտարարել է, որ հարվածներ է հասցրել Լիբանանի մի քանի շրջաններում գտնվող «Հեզբոլլահ»-ի կառույցներին։
«Հարվածների շրջանակներում ԻՊԲ-ն թիրախավորել է զենքի պահեստներ և զենքի արտադրության վայր, որոնք օգտագործվում էին «Հեզբոլլահ» ահաբեկչական կազմակերպության վերականգնման և ռազմական հզորացման համար։ Բացի այդ, հարվածներ են հասցվել մի քանի արձակման կետերի և հրթիռային կայանքների, ինչպես նաև ռազմական կառույցների», - նշվում է հայտարարության մեջ։
Լիբանանի առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ չնայած «Հեզբոլլահ»-ի և Իսրայելի միջև 2024 թ. նոյեմբերի 27-ին կնքված հրադադարի համաձայնագրին՝ 2024 թվականի նոյեմբերի 27-ից մինչև 2025 թվականի նոյեմբերի 3-ն ընկած ժամանակահատվածում Լիբանանում Իսրայելի կողմից օդային, ցամաքային և ծովային խախտումների ընդհանուր թիվը գերազանցել է 5100-ը։ Հարձակումների հետևանքով զոհվել է ավելի քան 300, վիրավորվել՝ շուրջ 600 Լիբանանի քաղաքացի։

Израиль интенсивно обстреливает территорию Ливана
Израильские военные самолеты нанесли удары по ряду южных регионов Ливана. “Арменпресс” сообщает об этом со ссылкой на Ливанское национальное информационное агентство (NNA).
Удары были совершены в направлении гор Бритали в районе Наби Исмаила, а также в районах, окружающих поселения Дейр-Захран и Хумин-эль-Фавка.
Согласно сообщению “Хезболлы”, израильские силы нанесли около 25 ударов по ливанской территории.
Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) сообщила о нанесении ударов по структурам “Хезболлы”, расположенным в нескольких регионах Ливана.
“ЦАХАЛ нанес удары по складам оружия и производственной площадке, которые использовались для восстановления и военного укрепления террористической организации “Хезболла”. Кроме того, были поражены несколько пусковых установок и ракетных комплексов, а также военные сооружения”, — говорится в сообщении.
По данным Министерства здравоохранения Ливана, несмотря на соглашение о прекращении огня между “Хезболлой” и Израилем, подписанное 27 ноября 2024 года, общее число нарушений Израилем воздушного, наземного и морского контроля в Ливане с 27 ноября 2024 года по 3 ноября 2025 года превысило 5100. В результате этих ударов погибло более 300 ливанских граждан, около 600 получили ранения.
Вопреки соглашению о прекращении огня, израильская армия вывела войска из южного Ливана лишь частично, продолжая удерживать пять важных ливанских высот, захваченных во время последней войны.