Վենեսուելայում ընտրությունների անցկացման համար ժամանակ կպահանջվի. Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ «ժամանակ» և «վերականգնում» կպահանջվի, մինչև Վենեսուելայում կկարողանան ընտրություններ անցկացնել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Fox News-ին տված հարցազրույցում։
«Կարծում եմ՝ դա տեղի կունենա։ Բայց ամենից առաջ մեզ որոշ ժամանակ կպահանջվի…. Մենք պետք է վերականգնենք երկիրը», - ասել է Թրամփը՝ պատասխանելով Վենեսուելայի քաղաքական ապագային վերաբերող հարցին։
Թրամփը վստահություն է հայտնել, որ ԱՄՆ-ն Վենեսուելայում իր գործողությամբ «կայունություն է բերել տարածաշրջանում»։
Նախագահը նաև հայտնել է, որ մտադիր է արդեն հունվարի 9-ին հանդիպում անցկացնել 14 խոշոր նավթային ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ, որոնք, նրա խոսքով, «կմտնեն Վենեսուելա» և կօգնեն վերականգնել լատինամերիկյան երկրի նավթային ոլորտը։
Բացի այդ, Թրամփը տեղեկացրել է, որ հաջորդ շաբաթ հանդիպում կանցկացնի Վենեսուելայի ընդդիմության առաջնորդ Մարիա Կորինա Մաչադոյի հետ, որը ժամանելու է ԱՄՆ. Թրամփը նրան բնութագրել է որպես «հաճելի մարդ»։
Ավելի վաղ Թրամփը The New York Times-ին տված հարցազրույցում հայտարարել էր, որ Վենեսուելայի անցումն ինքնուրույն կառավարման շուտ չի ավարտվի։
Պատասխանելով այն հարցին, թե որքան ժամանակ ԱՄՆ-ն վերահսկողություն կպահպանի Վենեսուելայի նկատմամբ՝ վեց ամիս, թե մեկ տարի, Թրամփը պատասխանել էր. «Ես կասեի՝ շատ ավելի երկար»։
ԱՄՆ նախագահը նաև նշել է, որ իր վարչակազմը մշտական ​​կապի մեջ է Վենեսուելայի նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար Դելսի Ռոդրիգեսի հետ։
Հունվարի 3-ին ԱՄՆ-ն հատուկ գործողություն էր իրականացրել և Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյին ու նրա կնոջը՝ Սիլիա Ֆլորեսին տեղափոխել ԱՄՆ՝ նրանց մեղադրելով թմրաահաբեկչության, ԱՄՆ կոկաինի մատակարարման և զենքի հետ կապված դավադրության համար: Նիկոլաս Մադուրոյին և նրա կնոջը մեղադրանքները ներկայացվել են Նյու Յորքի դատարանում։ Նրանք հերքել են մեղադրանքները։ Դատական հաջորդ նիստը կկայանա մարտի 17-ին։

Выборы в Венесуэле потребуют времени - Трамп
Президент США Дональд Трамп заявил, что до проведения выборов в Венесуэле потребуется «время» и «восстановление». Как сообщает Арменпресс, об этом он заявил в интервью телеканалу Fox News.
«Я думаю, это произойдет. Но прежде всего нам понадобится время… Мы должны восстановить страну», — сказал Трамп, отвечая на вопрос о политическом будущем Венесуэлы.
Трамп выразил уверенность, что действия США в Венесуэле «принесли стабильность в регион».
Президент также объявил о своем намерении провести 9 января встречу с представителями 14 крупнейших нефтяных компаний, которые, по его словам, «придут в Венесуэлу» и помогут восстановить нефтяной сектор латиноамериканской страны.
Кроме того, Трамп объявил, что на следующей неделе встретится с лидером венесуэльской оппозиции Марией Кориной Мачадо, которая прибудет в США. Трамп назвал ее «хорошим человеком».
Ранее Трамп заявил в интервью газете The New York Times, что переход Венесуэлы к самоуправлению не завершится в ближайшее время.
На вопрос о том, как долго Соединенные Штаты будут сохранять контроль над Венесуэлой — шесть месяцев или год, Трамп ответил: «Я бы сказал, гораздо дольше».
Президент США также отметил, что его администрация находится в постоянном контакте с исполняющей обязанности президента Венесуэлы Делси Родригес.
3 января США провели специальную операцию и экстрадировали президента Венесуэлы Николаса Мадуро и его жену Силию Флорес в Соединенные Штаты, обвинив их в наркотерроризме, поставках кокаина в США и сговоре с целью продажи оружия. Николасу Мадуро и его жене были предъявлены обвинения в суде Нью-Йорка. Они отрицают обвинения. Следующее судебное заседание назначено на 17 марта.