Վենեսուելան բաց է բոլոր երկրների հետ համագործակցության համար. Դելսի Ռոդրիգես
Վենեսուելայում նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի՝ ամերիկյան ուժերի ձերբակալումից հետո նախագահի պաշտոնակատար դարձած Դելսի Ռոդրիգեսը հայտարարել է, որ իրենք բաց են բոլոր երկրների հետ համագործակցության համար։
«Մենք անձնատուր չենք լինի ոչ մի ագրեսիայի։ Մեր ձեռքերը մեկնված են աշխարհի բոլոր երկրներին՝ նրանց հետ տնտեսական, առևտրային և էներգետիկ համագործակցության համար», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, հայտարարել է նա ելույթի ընթացքում, որը հեռարձակել է Telesur հեռուստաալիքը։
Միևնույն ժամանակ, Ազգային ժողովի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ նա հայտարարել է, որ երկիրը պատերազմի մեջ չէ և պատրաստ է զարգացնել տնտեսական կապերը։
«Վենեսուելան պատերազմի մեջ չէ։ Վենեսուելան խաղաղ երկիր է, որը հարձակման է ենթարկվել միջուկային տերության կողմից», - ասել է Ռոդրիգեսը։
Նա հիշեցրել է, որ ԱՄՆ-ն ինքն է հրաժարվել հարավամերիկյան հանրապետության հետ առևտրային հարաբերություններից, իսկ ավելի ուշ ագրեսիայի ակտ է իրականացրել նրա դեմ։ «Նա, ով հրաժարվել է մեզ հետ համագործակցությունից, հարձակվել է մեզ վրա», - նշել է նա։

Венесуэла открыта для сотрудничества со всеми странами - Делси Родригес
Исполняющая обязанности президента Венесуэлы Делси Родригес заявила, что страна открыта для сотрудничества со всеми странами.
«Мы не сдадимся никакой агрессии. Мы протягиваем руки ко всем странам мира для экономического, торгового и энергетического сотрудничества», — сказала она в своем выступлении, транслировавшемся телеканалом Telesur, сообщает Арменпресс.
В то же время, во время встречи с представителями Национальной ассамблеи, она заявила, что страна не находится в состоянии войны и готова развивать экономические связи.
«Венесуэла не находится в состоянии войны. Венесуэла — мирная страна, которая подверглась нападению ядерной державы», — сказала Родригес.
Она напомнила, что сами Соединенные Штаты отказались сотрудничать с южноамериканской республикой, а позже совершили против нее акт агрессии.