ԱՄՆ-ն քննարկում է Գրենլանդիային տիրանալու տարբերակները, այդ թվում՝ ռազմական ճանապարհով. Սպիտակ տուն
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը քննարկում է Գրենլանդիային տիրանալու «մի շարք տարբերակներ», այդ թվում՝ ռազմական ուժի կիրառումը, հայտնել են Սպիտակ տնից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Սպիտակ տունը BBC-ին հայտնել է, որ Գրենլանդիայի ձեռք բերումը «ազգային անվտանգության առաջնահերթություն» է։
«Նախագահը և նրա թիմը քննարկում են այս կարևոր արտաքին քաղաքականության նպատակին հասնելու մի շարք տարբերակներ, և, իհարկե, ԱՄՆ զինված ուժերի օգտագործումը միշտ էլ գերագույն գլխավոր հրամանատարի տրամադրության տակ գտնվող տարբերակ է», - Սպիտակ տնից հայտնել են BBC-ին։
Այս հայտարարությունից առաջ Ֆրանսիան, Գերմանիան, Իտալիան, Լեհաստանը, Իսպանիան, Մեծ Բրիտանիան և Դանիան համատեղ հայտարարություն էին տարածել ՆԱՏՕ-ի անդամ Դանիայի կազմում գտնվող կիսաինքնավար շրջանի՝ Գրենլանդիայի շուրջ՝ շեշտելով, որ Արկտիկայի անվտանգությունը պետք է հավաքական կերպով ապահովվի ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի կողմից։
Թրամփն օրերս կրկին հայտարարել էր, որ Գրենլանդիան ԱՄՆ-ին անհրաժեշտ է՝ ազգային անվտանգության նկատառումներից ելնելով, ինչից հետո Դանիայի վարչապետ Մետտե Ֆրեդերիկսենը զգուշացրել էր, որ ԱՄՆ-ի կողմից ցանկացած հարձակում կնշանակի ՆԱՏՕ-ի վերջ։

Соединенные Штаты рассматривают варианты захвата Гренландии, в том числе и военным путем
Президент США Дональд Трамп рассматривает варианты захвата Гренландии, включая и применение военной силы, заявили в Белом доме. Как сообщает “Арменпресс”, Белый дом заявил BBC, что “приобретение Гренландии является приоритетом национальной безопасности”.
“Президент и его команда обсуждают ряд вариантов достижения этой важной внешнеполитической цели, и, конечно, использование вооруженных сил США всегда находится в распоряжении главнокомандующего”.
Это заявление последовало за совместным заявлением Франции, Германии, Италии, Польши, Испании, Великобритании и Дании по вопросу Гренландии, полуавтономной территории в составе Дании, члена НАТО, в котором подчеркивается, что безопасность в Арктике должна обеспечиваться коллективно всеми союзниками по НАТО, включая и США.
Трамп недавно вновь заявил, что Соединенным Штатам нужна Гренландия по соображениям национальной безопасности, после чего премьер-министр Дании Метте Фредериксен предупредила, что любое нападение со стороны США будет означать конец НАТО.