Գրենլանդիան պետք է մնա Դանիայի ինքնիշխանության ներքո. Մակրոն
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ Գրենլանդիան պետք է մնա Դանիայի ինքնիշխանության ներքո։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է France 2 հեռուստաալիքի հետ հարցազրույցում:
«Գրենլանդիան տարածք է, որը գտնվում է Դանիայի ինքնիշխանության ներքո: Այն այդպես էլ կմնա», - ասել է նա։
Մակրոնը բացառել է այն սցենարը, «որի դեպքում Միացյալ Նահանգները կհայտնվի Դանիայի ինքնիշխանությունը խախտելու իրավիճակում»։
Հունվարի 6-ին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը, Իտալիայի վարչապետ Ջորջիա Մելոնին, Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը, Իսպանիայի վարչապետ Պեդրո Սանչեսը, Միացյալ Թագավորության վարչապետ Քիր Սթարմերը և Դանիայի վարչապետ Մետտե Ֆրեդերիկսենը համատեղ հայտարարություն էին տարածել, ըստ որի Արկտիկայի տարածաշրջանը մեծ առաջնահերթություն է Եվրոպայի և ՆԱՏՕ-ի համար։ Նրանք շեշտել էին, որ Դանիայի Թագավորությունը, այդ թվում՝ Գրենլանդիան, ՆԱՏՕ-ի մաս է։ Ղեկավարները կարևորել էին ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի կողմից Արկտիկայում անվտանգության հավաքական պահպանումը՝ հետևելով ՄԱԿ-ի կանոնադրության սկզբունքներին, այդ թվում՝ ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության։
«Սրանք համընդհանուր սկզբունքներ են, և մենք չենք դադարի պաշտպանել դրանք…. Գրենլանդիան պատկանում է իր ժողովրդին։ Դանիան և Գրենլանդիան և միայն նրանք պետք է որոշեն Դանիայի և Գրենլանդիայի հետ կապված հարցերը», - նշված է հայտարարության մեջ։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը բազմիցս անդրադարձել է Գրենլանդիան ԱՄՆ-ին միացնելու թեմային։
Գրենլանդիան Դանիայի կազմի մեջ է մտնում ինքնավար տարածքի իրավունքներով։ 1951 թվականին Վաշինգտոնը և Կոպենհագենը, ի լրումն ՆԱՏՕ-ի գծով դաշնակցային պարտավորությունների, ստորագրել են Գրենլանդիայի պաշտպանության պայմանագիր։ Դրա համաձայն՝ Միացյալ Նահանգները պարտավորություն է ստանձնել կղզին պաշտպանել հնարավոր ագրեսիայից։

French President Emmanuel Macron has ruled out any scenario of the U.S. taking over Greenland by violating Denmark's sovereignty.
“Greenland is a territory under Denmark’s sovereignty. And it will remain as such,” Macron said in an interview with France 2 TV.
Macron ruled out a scenario “in which the United States would find itself in a situation of violating Denmark’s sovereignty.”
The comments came after a joint statement on Greenland by President Macron of France, Chancellor Merz of Germany, Prime Minister Meloni of Italy, Prime Minister Tusk of Poland, Prime Minister Sánchez of Spain, Prime Minister Starmer of the United Kingdom and Prime Minister Frederiksen of Denmark.
“Arctic security remains a key priority for Europe and it is critical for international and transatlantic security,” the leaders said in a statement. NATO has made clear that the Arctic region is a priority and European Allies are stepping up. We and many other Allies have increased our presence, activities and investments, to keep the Arctic safe and to deter adversaries. The Kingdom of Denmark – including Greenland – is part of NATO. Security in the Arctic must therefore be achieved collectively, in conjunction with NATO allies including the United States, by upholding the principles of the UN Charter, including sovereignty, territorial integrity and the inviolability of borders. These are universal principles, and we will not stop defending them. The United States is an essential partner in this endeavour, as a NATO ally and through the defence agreement between the Kingdom of Denmark and the United States of 1951. Greenland belongs to its people. It is for Denmark and Greenland, and them only, to decide on matters concerning Denmark and Greenland.”
U.S. President Donald Trump has said that the United States needs Greenland “from the standpoint of national security.” Denmark's Prime Minister Mette Frederiksen has responded by telling U.S. President Donald Trump to "stop the threats" about taking over Greenland.