Ովքեր են ազատված Վրաստան մուտք գործելու համար պարտադիր ապահովագրության պահանջից. մանրամասնում է ՊԵԿ-ը
Վրաստան մուտք գործելու համար 2026 թվականի հունվարի 1-ից  սահմանվում է առողջության և դժբախտ պատահարի պարտադիր ապահովագրության պահանջ, սակայն մի խումբ անձինք այդ պարտավորությունից ազատված են։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, պարտադիր ապահովագրության պահանջից ազատված են Վրաստան մուտքի դիվանագիտական կամ հատուկ արտոնագիր ունեցողները, դիվանագիտական, պաշտոնական, ծառայողական կամ հատուկ անձնագիր կրողները, Վրաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների, հյուպատոսական հիմնարկների, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցչությունների աշխատակիցները, ինչպես նաև նրանց ընտանիքի անդամները, անձինք, որոնց մուտքը Վրաստան նախատեսված է Վրաստանի միջազգային համաձայնագրերով կամ պայմանագրերով, միջազգային ավտոմոբիլային բեռնափոխադրումներով և ուղևորափոխադրումներով զբաղվող վարորդները։
ՊԵԿ-ի փոխանցմամբ՝ մնացած զբոսաշրջիկների համար ապահովագրությունը պետք է ներկայացվի ֆիզիկական կամ էլեկտրոնային տարբերակով՝ վրացերեն կամ անգլերեն։ Այն կարող է տրամադրվել ինչպես վրացական, այնպես էլ արտասահմանյան ապահովագրական ընկերությունների կողմից և պետք է ունենա առնվազն 30 հազար լարիի ապահովագրական սահմանաչափ։
Ապահովագրությունը պետք է գործի Վրաստանում գտնվելու ողջ ժամանակահատվածում և պարունակի պայմանագրի կողմերի, ծածկույթի տարածքի, ապահովագրված ռիսկերի, ապահովագրության ժամկետների և ապահովագրական գումարի վերաբերյալ անհրաժեշտ տվյալներ։

Кто освобожден от обязательного страхования для въезда в Грузию: подробности от КГД
С 1 января 2026 года для въезда в Грузию установлено обязательное медицинское и страхование от несчастных случаев, однако от этого обязательства освобождена группа лиц.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Комитета госдоходов Республики Армения, от обязательного страхования освобождаются лица, имеющие дипломатические или специальные визы для въезда в Грузию, владельцы дипломатических, служебных или специальных паспортов, сотрудники дипломатических миссий, консульских учреждений, представительств международных организаций, аккредитованных в Грузии, а также члены их семей, лица, въезд которых в Грузию предусмотрен международными соглашениями или договорами Грузии, водители, занимающиеся международными автомобильными грузоперевозками и пассажирскими перевозками.
По сообщению КГД, для остальных туристов страховой полис должен быть представлен в бумажном или электронном виде, на грузинском или английском языке. Он может быть предоставлен как грузинскими, так и зарубежными страховыми компаниями и должен иметь страховой лимит не менее 30 тысяч GEL.
Страховой полис должен действовать в течение всего периода пребывания в Грузии и содержать необходимые данные о сторонах договора, зоне покрытия, застрахованных рисках, сроке действия страхования и страховой сумме.