Զելենսկին հայտնել է, որ ԱՄՆ-ում հանդիպումներից հետո փաստաթղթերի նախագծեր են պատրաստվել
Ուկրաինայի ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի քարտուղար Ռուստեմ Ումերովը և Գլխավոր շտաբի պետ Անդրեյ Հնատովը վերադարձել են Մայամիից և մանրամասն զեկուցել են նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկուն ամերիկացի բանակցողներ Սթիվ Ուիթքոֆի և Ջարեդ Քուշների հետ շաբաթավերջին կայացած հանդիպումների արդյունքների մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է իր Telegram ալիքում։
«Մենք արդյունավետորեն աշխատել ենք (ԱՄՆ) նախագահ Թրամփի ներկայացուցիչների հետ, և այժմ պատրաստվել են մի քանի փաստաթղթերի նախագծեր։ Մասնավորապես, կան փաստաթղթեր Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքների, վերակառուցման և այս պատերազմը դադարեցնելու հիմնական շրջանակի վերաբերյալ», - գրել է Զելենսկին։
Նա նշել է, որ Կիևը սպասում է ԱՄՆ-ի հետ երկխոսության շարունակմանը։
«Եվ կարևոր է, որ դիվանագիտությունը միշտ համաքայլ գնա Ռուսաստանի վրա անհրաժեշտ ճնշման և Ուկրաինային անհրաժեշտ աջակցության հետ։ Ուկրաինայի վրա Ռուսաստանի յուրաքանչյուր հարված և ռազմաճակատում ռուսական ինտենսիվ հարձակումներն ապացուցում են, որ պատերազմը դադարեցնելու Ուկրաինայի ցանկությունը զգալիորեն գերազանցում է Ռուսաստանի ցանկությունը, և դա պետք է շտկվի ագրեսորի վրա միջազգային ճնշման ուժեղացմամբ», - հավելել է նա։
Դեկտեմբերի 20-ին և 21-ին ամերիկյան կողմը Ֆլորիդայում առանձին բանակցություններ է վարել ուկրաինական և ռուսական պատվիրակությունների հետ։ Տեղի են ունեցել նաև եռակողմ բանակցություններ եվրոպացի պաշտոնյաների մասնակցությամբ։ ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը բանակցություններն անվանել է կառուցողական և արդյունավետ։

Зеленский сообщил о подготовке проектов документов после встреч в США
Секретарь Совета национальной безопасности и обороны Украины Рустем Умеров и начальник Генерального штаба Андрей Гнатов вернулись из Майами и подробно доложили президенту Владимиру Зеленскому о результатах своих встреч с американскими переговорщиками Стивом Уиткоффом и Джаредом Кушнером, состоявшихся в выходные. Как сообщает Арменпресс, об этом Зеленский написал в своем Telegram-канале.
«Мы эффективно работаем с представителями президента Трампа, и сейчас подготовлено несколько проектов документов. В частности, есть документы о гарантиях безопасности Украины, ее восстановлении и основных рамках прекращения этой войны», — написал Зеленский.
Он отметил, что Киев рассчитывает на продолжение диалога с США.
«И важно, чтобы дипломатия всегда шла рука об руку с необходимым давлением на Россию и необходимой поддержкой Украины. Каждый российский удар по Украине и усиление российских атак на фронте доказывают, что стремление Украины к прекращению войны значительно превосходит стремление России, и это необходимо исправить путем усиления международного давления на агрессора», — добавил он.
20 и 21 декабря американская сторона провела отдельные переговоры с украинской и российской делегациями во Флориде. Также состоялись трехсторонние переговоры с европейскими официальными лицами. Специальный посланник президента США Стив Уиткофф назвал переговоры конструктивными и продуктивными.