Թրամփը չի բացառել Վենեսուելայի դեմ պատերազմի հավանականությունը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը չի բացառում Վենեսուելայի դեմ պատերազմ սկսելու հավանականությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա հայտնել է NBC News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Ոչ, ես չեմ բացառում դա», - ասել է նա՝ անդրադառնալով համապատասխան հարցին:
Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ ղեկավարը հրաժարվել է մանրամասնել՝ արդյոք վենեսուելական նավերին ԱՄՆ-ի հարվածները կարող են անմիջականորեն հանգեցնել պատերազմի: Սակայն նա հաստատել է, որ Միացյալ Նահանգները մտադիր է իրականացնել լցանավերի նոր կալանումներ:
«Եթե նրանք բավականաչափ հիմար լինեն և դա շարունակեն, ապա լցանավերը կուղակվեն մեր նավահանգիստներից որևէ մեկը», - նշել է Թրամփը, երբ նրան խնդրել են նշել հնարավոր կալանումների ժամկետները:
Դեկտեմբերի 16-ին Թրամփը հրամայել էր շրջափակել պատժամիջոցների տակ գտնվող լցանավերը, որոնք դուրս են գալիս կամ մեկնում են Վենեսուելա։
Վաշինգտոնը Կարակասին մեղադրում է թմրանյութերի մաքսանենգության դեմ ոչ բավարար ակտիվ պայքար մղելու համար:
Ինչպես օգոստոսին հայտնել էր The New York Times-ը, Թրամփը ստորագրել է գաղտնի հրահանգ՝ լատինաամերիկյան թմրակարտելների դեմ ռազմական ուժի կիրառում սկսելու համար: Դրանից հետո Կարիբյան ծովի շրջան են տեղափոխվել ամերիկյան զգալի լրացուցիչ ուժեր: Նոյեմբերին Պենտագոնը հայտնել է, որ ամերիկյան նավերի հարվածային խումբը՝ «Ջերալդ Ֆորդ» ավիակրի գլխավորությամբ, մտել է ԱՄՆ զինված ուժերի Հարավային հրամանատարության օպերատիվ պատասխանատվության գոտի՝ տարածաշրջանում թմրանյութերի մաքսանենգության դեմ պայքարի համար։
ԱՄՆ վարչակազմի արշավի հետևանքով արդեն հարվածներ են հասցվել 28 նավի, ինչի հետևանքով զոհվել է ավելի քան 100 մարդ։ ԱՄՆ-ն հայտարարում է, որ այդ նավերով մաքսանենգ ճանապարհով թմրանյութեր են տեղափոխվում ԱՄՆ։

Трамп не исключает возможность войны с Венесуэлой
Президент США Дональд Трамп не исключает возможность начала войны против Венесуэлы. Как сообщает “Арменпресс”, об этом он заявил в интервью телеканалу NBC News.
“Нет, я не исключаю этого”, — сказал он, отвечая на вопрос.
В то же время американский лидер отказался уточнить, могут ли удары США по венесуэльским судам напрямую привести к войне. Однако он подтвердил, что США намерены проводить новые задержания танкеров.
“Если они будут достаточно глупы, чтобы это продолжать, то танкеры отправятся в один из наших портов”, — сказал Трамп, когда его попросили уточнить сроки возможных задержаний.
16 декабря Трамп распорядился о блокировании танкеров, находящихся под санкциями, которые покидают Венесуэлу или направляются в нее.
Вашингтон обвиняет Каракас в недостаточной агрессивности в борьбе с наркоторговлей.
Как сообщала газета The New York Times в августе, Трамп подписал секретный указ о начале применения военной силы против латиноамериканских наркокартелей. С тех пор в Карибский бассейн были направлены значительные дополнительные американские силы. В ноябре Пентагон объявил, что ударная группа американских кораблей во главе с авианосцем “Джеральд Форд” вошла в зону оперативной ответственности Южного командования США для борьбы с незаконным оборотом наркотиков в регионе.
В результате кампании американской администрации уже были атакованы 28 кораблей, погибло более 100 человек. США утверждают, что эти корабли занимаются контрабандой наркотиков на территорию США.