ԱՄՆ-ն Խաղաղ օվկիանոսում հարվածներ է հասցրել ենթադրաբար թմրանյութեր տեղափոխող երկու նավի
ԱՄՆ զինվորականները հայտնել են, որ կետային հարվածներ են հասցրել Խաղաղ օվկիանոսի արևելյան հատվածում գտնվող երկու նավի, որոնք, ենթադրաբար, թմրանյութեր էին փոխադրում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել ԱՄՆ զինված ուժերի Հարավային հրամանատարությունը:
«Դեկտեմբերի 18-ին պատերազմի նախարար Հեգսեթի հրահանգով Southern Spear (Հարավային նիզակ) միացյալ օպերատիվ խումբը մահացու կինետիկ հարվածներ է հասցրել միջազգային ջրերում երկու նավի, որոնք կառավարվում են ահաբեկչական ճանաչված կազմակերպությունների կողմից», - հայտարարել է ԱՄՆ Հարավային հրամանատարությունը։
Նշվում է, որ զոհվել է հինգ մարդ։
«ԱՄՆ-ի զինծառայողներից ոչ ոք չի տուժել», - հաղորդել է հրամանատարությունը։
Սա արդեն շաբաթվա ընթացքում ամերիկացի զինծառայողների երրորդ գրոհն է ենթադրաբար թմրանյութեր փոխադրող նավերի վրա։
Սեպտեմբերից ի վեր Խաղաղ օվկիանոսում և Կարիբյան ծովում հարվածների է ենթարկվել շուրջ 30 նավ, որոնք Միացյալ Նահանգների կողմից կասկածվում էին թմրանյութեր փոխադրելու համար։ Այս հարվածների հետևանքով զոհերի թիվը գերազանցել է 100-ը։

США атаковали два суда в Тихом океане, предположительно перевозившие наркотики
Военные США заявили о нанесении целенаправленных ударов по двум судам в восточной части Тихого океана, подозреваемым в перевозке наркотиков. По сообщению “Арменпресс”, об этом заявило Южное командование США.
“18 декабря по указанию военного министра Хегсета Объединенная оперативная группа Southern Spear нанесла смертельные кинетические удары по двум судам, управляемым организациями, признанными террористическими, в международных водах”, — говорится в заявлении Южного командования США.
Сообщается о пяти погибших.
“Никто из военнослужащих США не пострадал”, — говорится в заявлении командования.
Это уже третье за неделю нападение американских военнослужащих на суда, подозреваемые в перевозке наркотиков.
С сентября в Тихом океане и Карибском море США совершили около 30 нападений на суда, подозреваемые в перевозке наркотиков, в результате которых погибло более 100 человек.