Հայաստանն ու Գերմանիան քաղավիացիայի անվտանգության ոլորտում գործակցության հուշագիր են ստորագրել
Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության ավիացիոն պատահարների և լուրջ միջադեպերի քննության բաժնի և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության ավիացիոն պատահարների քննության դաշնային բյուրոյի (BFU) միջև կնքվել է «Ավիացիոն պատահարների և միջադեպերի քննության շուրջ համագործակցության մասին» փոխըմբռնման հուշագիր։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են նախարարությունից, նշելով, որ համագործակցության նպատակն է քաղաքացիական ավիացիայի անվտանգության մակարդակի բարձրացումն ու ավիացիոն պատահարների կանխարգելումը։
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության ավիացիոն պատահարների քննության դաշնային բյուրոն, անհրաժեշտության դեպքում և իր հնարավորությունների շրջանակներում, Հայաստանի Հանրապետությանը կտրամադրի աջակցություն և օգնություն ավիացիոն քննությանը անհրաժեշտ սարքավորումների կիրառման, օդանավերում առկա թռիչքային տվյալների և ձայնագրությունների վերծանման ու վերլուծության, տեխնիկական լաբորատորիայի օգտագործման ծառայությունների, ինչպես նաև թռիչքային պիտանիության, աէրոնավիգացիոն ծառայությունների, աերոդրոմներին առնչվող ոլորտների մասին մասնագիտական աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով։
Համագործակցությունը նաև նպաստում է ՀՀ կառավարության 2021-2026 թվականների գործունեության միջոցառումների ծրագրի 75-րդ կետի իրականացմանը՝ ուժեղացնել ավիացիոն պատահարների և լուրջ միջադեպերի պետական մասնագիտական քննության անցկացման լիազորված մարմնի ինստիտուցիոնալ կարողությունները և միջազգային ստանդարտներին համապատասխանությունը։

Armenia, Germany sign memorandum of cooperation in civil aviation security
The Aviation Accident and Serious Incident Investigation Division of the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure of the Republic of Armenia and the Federal Bureau of Aircraft Accident Investigation (BFU) of the Federal Republic of Germany have signed a Memorandum of Understanding on cooperation in the investigation of aviation accidents and incidents.
According to the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure of Armenia, the goal of the cooperation is to enhance the level of civil aviation safety and prevent aviation accidents.
Under the memorandum, the Federal Bureau of Aircraft Accident Investigation of Germany, if necessary and within its capabilities, will provide support and assistance to Armenia in the use of equipment required for aviation investigations, the decoding and analysis of flight data and onboard recordings, access to technical laboratory services, as well as professional assistance in areas related to airworthiness, air navigation services, and aerodromes.