Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի նախագահի հետ
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը դեկտեմբերի 16-ին Լյուքսեմբուրգում հանդիպել է Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի նախագահ Կլոդ Վիզլերի հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել են նաև արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահն ու անդամներ:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են, որ համատեղ հետևողական աշխատանքի արդյունքում երկկողմ հարաբերությունները բարձրացվել են ռազմավարական գործընկերության մակարդակի։ Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել նույն օրը ստորագրված համատեղ հռչակագրին, որն ուրվագծում է համագործակցության առաջնահերթությունները և կարևորում նաև օրենսդիր մարմինների միջև փոխգործակցությունը:
Նախարար Միրզոյանն իր երախտագիտություն է հայտնել Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանի կողմից Հայաստանին ցուցաբերվող շարունակական աջակցության համար։
Արարատ Միրզոյանը և Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանի նախագահն ընդգծել են նաև ՀՀ-ԵՄ ռազմավարական օրակարգի մաս կազմող ծրագրերի կյանքի կոչման հարցում առկա պատրաստակամությունը:
Հանդիպմանը հանգամանալից քննարկվել են տարածաշրջանային հարցեր: Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացները: Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային հաղորդակցությունների զարգացման ուղղությամբ ստեղծված հնարավորությունների շուրջ: Անդրադարձ է կատարվել նաև հումանիտար բնույթի հարցերի հասցեագրմանը:

Armenian Foreign Minister meets with President of the Chamber of Deputies of Luxembourg
Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan met with the President of the Chamber of Deputies, Claude Wiseler, in Luxembourg. The chair and other members of the legislature’s foreign relations committee also participated in the meeting.
According to a press release by the Foreign Ministry, the parties noted with satisfaction that, as a result of consistent joint efforts, bilateral relations have been elevated to the level of a strategic partnership. In this context, reference was made to the joint declaration signed on the same day, which outlines the priorities for cooperation and underscores the importance of interaction between the legislative bodies.
Minister Mirzoyan expressed his gratitude for the continued support provided to Armenia by the parliament of Luxembourg.
Ararat Mirzoyan and Claude Wiseler also emphasized their readiness to advance the implementation of programs that form part of the Armenia–EU strategic agenda.
Regional issues were discussed in detail during the meeting. Minister Mirzoyan presented the processes aimed at normalizing relations with neighboring countries. Views were exchanged on the opportunities created for the development of regional connectivity. Attention was also given to addressing humanitarian issues.