Հայաստանն ու ԱՄԷ-ն փոխադարձաբար կճանաչեն միմյանց վարորդական վկայականները․ նախագիծն ԱԺ-ում է
Հայաստանն ու Արաբական Միացյալ Էմիրությունները մտադիր են փոխադարձաբար ճանաչել միմյանց վարորդական վկայականները։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարության և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների ներքին գործերի նախարարության կողմից տրամադրվող վարորդական վկայականների փոխադարձ ճանաչման և փոխանակման մասին» փոխըմբռնման հուշագիրը վավերացնելու մասին նախագիծն ԱԺ նիստում ներկայացրեց Ներքին գործերի փոխնախարար Արմեն Ղազարյանը։
Փոխնախարարի խոսքով՝ հարցն առնչվում է երկու խումբ անձանց՝ ոչ բնակության նպատակով միմյանց տարածք մեկնող և բնակության նպատակով միմյանց տարածք մեկնող քաղաքացիներին։
«Ոչ բնակության նպատակով ժամանող քաղաքացիների պարագայում թեթև մարդատար ավտոմոբիլների կարգի վերաբերյալ տրված վարորդական վկայականներով իրենց օրինական գտնվելու ժամկետով փոխադարձաբար ճանաչում են միմյանց վարորդական վկայականները, և ԱՄԷ քաղաքացիները կարող են ազատ կերպով վարել ՀՀ տարածքում։
Մեր քաղաքացիների պարագայում օրինական գտնվելու ժամկետով ԱՄԷ-ում B կարգի (թեթև մարդատար ավտոմոբիլներ) և D1 կարգի (փոքր ավտոբուս՝ մինչև 16-տեղանոց տրանսպորտային միջոց) վարորդական վկայականներով կարող են ազատ երթևեկել։ Միակ պայմանն այն է, որ վարորդական վկայական տնօրինողի տարիքը պետք է բավարարի ժամանման երկրի ազգային օրենսդրությամբ տվյալ ենթակարգի վարորդական վկայականի համար սահմանված նվազագույն տարիքին՝ B-ի պարագայում՝ 18 տարեկանը, D1-ի պարագայում՝ 21 տարեկանը»,-ասաց Ղազարյանը։
Իսկ եթե անձինք բնակության նպատակով, այսինքն՝ կացության կարգավիճակի ձեռք բերման հիմքով գտնվում են մեկը մյուսի տարածքում, ապա կարող են դիմել և վարորդական վկայական ստանալ՝ ազատված լինելով տեսական և գործնական քննություններից։

Армения и ОАЭ взаимно признают водительские удостоверения друг друга - проект в НС РА
Армения и Объединенные Арабские Эмираты намерены взаимно признать водительские удостоверения друг друга.
По сообщению Арменпресс, проект ратификации Меморандума о взаимопонимании «О взаимном признании и обмене водительскими удостоверениями, выданными Министерством внутренних дел Республики Армения и Министерством внутренних дел Объединенных Арабских Эмиратов» был представлен на заседании НА заместителем министра внутренних дел Арменом Газаряном.
По словам заместителя министра, вопрос касается двух групп лиц: граждан, въезжающих на территорию друг друга не в целях проживания, и граждан, въезжающих на территорию друг друга с целью проживания.
«В случае граждан, путешествующих в нерезидентских целях, водительские права друг друга на период законного пребывания признаются на основании водительских прав, выданных на легковые автомобили, и граждане ОАЭ могут свободно передвигаться по территории Республики Армения.
В случае наших граждан, они могут свободно передвигаться по ОАЭ с водительскими правами категории B (легковые автомобили) и категории D1 (малый автобус — транспортное средство до 16 мест) в течение периода законного пребывания. Единственное условие — возраст владельца водительских прав должен соответствовать минимальному возрасту, установленному национальным законодательством страны прибытия для получения водительских прав этой подкатегории: в случае категории B — 18 лет, в случае категории D1 — 21 год», — сказал Газарян.
А если люди находятся на территории друг друга с целью проживания, то есть на основании получения вида на жительство, то они могут подать заявление и получить водительские права, освобождаясь от теоретических и практических экзаменов.