Թրամփը սպառնացել է կրկին հարվածներ հասցնել Իրանին, եթե այդ երկիրը փորձի վերականգնել իր միջուկային ծրագիրն առանց Վաշինգտոնի հետ գործարքի
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հնարավոր է համարել, որ Միացյալ Նահանգները կարող է կրկին հարված հասցնել Իրանին, եթե այդ երկրի ղեկավարությունը գործարքի չգնա Վաշինգտոնի հետ և շարունակի հրթիռային ծրագրի իրականացումը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Սպիտակ տանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Թրամփը վերահաստատել է ավելի վաղ հայտնած դիրքորոշումն այն մասին, որ Մերձավոր Արևելքում կարգավորման հնարավոր չէր լինի հասնել, եթե ԱՄՆ-ի զինված ուժերը հարվածներ չհասցնեին իրանական միջուկային օբյեկտներին։
Թրամփը նշել է, որ Իրանից երկար ժամանակ կպահանջվի միջուկային ծրագիրը վերականգնելու համար և հավելել՝ եթե Իրանը դա փորձի անել առանց Վաշինգտոնի հետ գործարքի գնալու, Միացյալ Նահանգները կոչնչացնի նաև այդ ծրագիրը։
Նոյեմբերի սկզբին Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին Al Jazeera հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել էր, որ Իրանի ղեկավարությունը մտադիր է շարունակել ուրանի հարստացումը խաղաղ նպատակներով։

Трамп пригрозил нанести повторный удар по Ирану, если эта страна попытается возобновить свою ядерную программу без заключения сделки с США
Президент США Дональд Трамп счел возможным, что Соединенные Штаты могут нанести повторный удар по Ирану, если руководство этой страны не пойдет на сделку с Вашингтоном и продолжит реализацию ядерной программы.
Как передает “Арменпресс”, на встрече с журналистами в Белом доме Трамп подтвердил свою ранее заявленную позицию о том, что урегулирование ближневосточного конфликта было бы невозможно, если бы вооруженные силы США не нанесли удары по иранским ядерным объектам.
Трамп отметил, что Ирану потребуется много времени для восстановления своей ядерной программы, и добавил, что если Иран попытается сделать это без сделки с Вашингтоном, США уничтожат и эту программу.
В начале ноября министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил в интервью Al Jazeera, что иранское руководство намерено продолжать обогащение урана в мирных целях.