Մերցը խոստանում է ԵՄ-ի կողմից Մոսկվայի վրա ճնշման ուժեղացում, այդ թվում՝ սառեցված ակտիվների հարցում
Եվրամիությունը կշարունակի ճնշում գործադրել Մոսկվայի վրա, մասնավորապես ԵՄ-ում սառեցված ռուսական ակտիվներին վերաբերող հարցերում:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին դեկտեմբերի 11-ին հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը։
«Մենք կշարունակենք ուժեղացնել ճնշումը Մոսկվայի վրա, կուժեղացնենք ճնշումը և կշարունակենք ակտիվորեն աջակցել Ուկրաինային, հատկապես ԵՄ-ում սառեցված ռուսական ակտիվների հարցում», - հայտարարել է նա Բեռլինում կայացած մամուլի ասուլիսում՝ խոսելով Եվրամիության պլանների մասին։
Մերցը նաև ասել է, որ ԵՄ-ն պետք է Ուկրաինայի խաղաղության գործընթացի մաս դառնա։
Անցյալ շաբաթ Եվրահանձնաժողովն առաջարկել է օգտագործել ԵՄ-ում սառեցված ՌԴ-ի 210 միլիարդ եվրո գումարի ակտիվները՝ Ուկրաինային աջակցություն տրամադրելու համար։ Սկզբնական շրջանում ենթադրվում է օգտագործել 90 միլիարդ եվրո գումար, որը պետք է հատկացվի երկու տարվա ընթացքում։ Այս հարցը կքննարկվի դեկտեմբերի 18-ին կայանալիք ԵՄ-ի գագաթնաժողովում։

Мерц обещает усиление давления со стороны ЕС на Москву, в том числе и в отношении замороженных активов
Европейский союз продолжит оказывать давление на Москву, особенно по вопросам, связанным с замороженными российскими активами в ЕС.
Как сообщает “Арменпресс”, об этом 11 декабря заявил канцлер Германии Фридрих Мерц.
“Мы продолжим увеличивать давление на Москву, мы увеличим давление на "теневой флот" и продолжим активно поддерживать Украину, особенно когда речь идет о замороженных в ЕС активах РФ, чтобы помочь Украине эффективно защищать себя”, — сказал он на пресс-конференции в Берлине, говоря о планах Европейского союза.
Мерц также заявил, что ЕС должен стать частью украинского мирного процесса.
На прошлой неделе Европейская комиссия предложила использовать 210 миллиардов евро российских активов, замороженных в ЕС, для оказания помощи Украине. Первоначально предполагается использовать 90 миллиардов евро, которые должны быть распределены в течение двух лет. Этот вопрос будет обсуждаться на саммите ЕС 18 декабря.