Թուրքիան իսկապես շահագրգռված է, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև ստորագրվի խաղաղության պայմանագիր. Սաֆրաստյան
Թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանն այն կարծիքին է, որ Հարավային Կովկասն այժմ գտնվում է այն փուլում, որ պետք է ավելի բացվի աշխարհի համար, ուստի Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորումն իսկապես այդ գործընթացի կարևոր մասն է։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում թուրքագետ, ակադեմիկոս Ռուբեն Սաֆրաստյանն անդրադարձավ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի ներկա փուլին և այն գործոններին, որոնք անմիջական ազդեցություն ունեն այդ գործընթացի վրա։
«Թուրքիայի ղեկավարությունն, իհարկե, կողմ է, որպեսզի հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն ունենա դրական հանգուցալուծում, քանի որ դա օգուտ է բերելու Անկարային, առավել ևս, որ հարևան երկրի կառավարության կարևոր, ռազմավարական նպատակն է Թուրքիան դարձնել կոմունիկացիոն հաբ Արևմուտքի և Արևելքի միջև։ Այդ եղանակով Անկարան հնարավորություն կստանա նաև անխոչընդոտ հաղորդակցվել Կենտրոնական Ասիայի հետ։ Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը հարևան երկրում դիտարկվում է առաջին հերթին իրենց շահի տեսանկյունից»,- ասաց Սաֆրաստյանը։
Նրա կարծիքով՝ կա նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման հանգամանքը, որն անմիջականորեն կապված է վերոհիշյալ խնդրի հետ։
«Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը բազմիցս հայտարարել է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման և պետական սահմանի բացման գործընթացը կմեկնարկի միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից հետո։ Թուրքիան կհետևի այդ դիրքորոշմանը և չի փոխի իր մոտեցումը։ Այդուհանդերձ, Թուրքիան շահագրգռված է, որ Հարավային Կովկասում իր դիրքերը նոր ստեղծված իրավիճակում ավելի ամրանան և թղթի վրա տեսանելի դառնան։ Անկարայում գիտակցում են, որ մեր տարածաշրջանում վերջին տարիներին թուլացել է Ռուսաստանի ազդեցությունը և մեծացել է Թուրքիայի դերակատարումը, հետևաբար թուրքական կողմին ձեռնտու է, որ հնարավորինս արագ ստորագրվի Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև նախատեսված խաղաղության պայմանագիրը»,- մեկնաբանեց Սաֆրաստյանը։
Թուրքագետի կարծիքով՝ թեև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից հետո Թուրքիան կսկսի շոշափելի քայլեր ձեռնարկել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման, դիվանագիտական կապերի հաստատման ու սահմանի բացման ուղղությամբ, բայցևայնպես, դա կիրականացնի փուլ առ փուլ, քայլ առ քայլ տարբերակով։
«Չի բացառվում, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը կապվի նաև նոր երկաթգծի կառուցման հետ, քանի որ թուրքական կողմն արդեն իսկ ձեռնարկել է Կարս-Նախիջևան երկաթուղու շինարարությունը, որն ունի 220 կիլոմետր երկարություն»,- մանրամասնեց մեր զրուցակիցը։
Սաֆրաստյանի դիտարկմամբ՝ վերոհիշյալ գործընթացը որոշակիորեն կապ ունի նաև ազդեցության ռեսուրսների հետ, քանի որ թուրքական կողմի քաղաքական որոշակի ճնշման պարագայում Ադրբեջանը կարող է ավելի արագ համաձայնել Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը։
«Բայց չեմ կարծում, որ դա Թուրքիայի համար կենսական նշանակության հարց է, որպեսզի մեծ ռեսուրսներ օգտագործի։ Ներկայում Թուրքիայի քաղաքականությունն ու գլոբալ ռազմավարությունը շատ ավելի մեծ տարածաշրջաններ է ընդգրկում։ Եթե մի քանի տարի առաջ Հարավային Կովկասը Թուրքիայի համար ուներ առաջնային նշանակություն, ապա հիմա տեսնում ենք, որ այդ երկիրը վարում է ավելի ընդգրկուն ու ծավալապաշտական քաղաքականություն՝ փորձելով Սիրիայում, Մերձավոր Արևելքում և առհասարակ ամբողջ աշխարհում մեծացնել ու ավելի ազդեցիկ դարձնել իր դերակատարությունը։ Հարավային Կովկասը, թեև պահպանում է իր կարևորությունը, բայցևայնպես, այժմ չունի առաջնային նշանակություն Թուրքիայի համար, որպեսզի լուրջ ճնշում գործադրի Ադրբեջանի վրա՝ հայկական կողմի հետ հարաբերությունների կարգավորումը խթանելու նպատակով»,- նշեց Սաֆրաստյանը։
Նրա խոսքով՝ այդ գործընթացում կա նաև Միացյալ Նահանգների դերը, որը շահագրգռված է խաղաղության հաստատմամբ 1992 թվականից ի վեր, երբ առաջին անգամ ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Ջեյմս Բեյքերը ժամանեց մեր տարածաշրջան, հետևաբար ամերիկյան կողմը ցանկանում է, որպեսզի օր առաջ ստորագրվի խաղաղության պայմանագիրն ու հարաբերությունները կարգավորվեն Հայաստանի, Թուրքիայի ու Ադրբեջանի միջև։ Սաֆրաստյանի կարծիքով՝ այդ գործոնը ստիպում է ԱՄՆ-ին իր հերթին ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա, թեև այդ ճնշումը չի կարող  լինել կրիտիկական, որովհետև ԱՄՆ-ի համար ևս հարավկովկասյան ուղղությունը չունի առաջնային նշանակություն։
Անդրադառնալով տվյալ խնդրում Եվրամիության դերակատարությանը, առավել ևս, որ օրեր առաջ Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը հանդիպել էր Եվրամիության ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսի հետ և քննարկել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը՝ Սաֆրաստյանն ընդգծեց, որ Թուրքիայի համար այս փուլում կենսական նշանակություն չունի նաև ԵՄ-ին անդամակցելու հարցը, այդ գործընթացը սառեցված է։
«Թուրքիայի ու ԵՄ-ի միջև ստորագրված համաձայնագրում կա մի կետ, որ թուրքական կողմը պետք է իր հարաբերությունները կարգավորի բոլոր հարևանների հետ։ Եթե պրոցեսը վերականգնվի, Եվրամիությունն անպայման Թուրքիայի առջև կդնի Ադրբեջանի վրա ներգործելու և Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու հարցը։ Այդուհանդերձ, ԵՄ-ն Թուրքիայի վրա չի կարող ճնշում գործադրել, դա կարող է անել միայն ԱՄՆ-ն»,- եզրափակեց թուրքագետը։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Վիեննայում ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդի 32-րդ նիստում հայտարարել է, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանի ամբողջական բացումը տարածաշրջանի հաղորդակցությունների ապաշրջափակման շղթայի հաջորդ կարևոր օղակն է։
Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ հայկական կողմը ակտիվորեն շարունակում է Թուրքիայի հետ երկկողմ հարաբերությունների լիարժեք կարգավորմանն ուղղված երկխոսությունը՝ հիշեցնելով, որ ընդամենը մի քանի օր առաջ երկու երկրների համապատասխան հաստատությունների ներկայացուցիչներն անցկացրել են Գյումրի-Կարս երկաթգծի վերականգնմանը և շահագործմանն ուղղված տեխնիկական քննարկումների երկրորդ փուլը։

Турция действительно заинтересована в подписании мирного договора между Арменией и Азербайджаном: Рубен Сафрастян
Тюрколог, академик Рубен Сафрастян считает, что Южный Кавказ в настоящее время находится на этапе, когда ему необходимо быть более открытым миру, поэтому нормализация армяно-турецких отношений действительно является важной частью этого процесса.
В интервью “Арменпресс” академик Рубен Сафрастян коснулся текущего этапа процесса нормализации армяно-турецких отношений и факторов, оказывающих на него непосредственное влияние.
“Руководство Турции, конечно же, выступает за позитивный исход процесса нормализации армяно-турецких отношений, поскольку это выгодно Анкаре, тем более что важной стратегической целью правительства соседней страны является превращение Турции в коммуникационный узел между Западом и Востоком. Таким образом, Анкара также получит возможность беспрепятственно общаться со странами Центральной Азии. Нормализация армяно-турецких отношений в соседней стране рассматривается, прежде всего, с точки зрения ее интересов”, — сказал Сафрастян.
Он считает, что есть и такое обстоятельство, как нормализация армяно-азербайджанских отношений, которое напрямую связано с вышеупомянутым вопросом.
“Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган неоднократно заявлял, что процесс нормализации армяно-турецких отношений и открытия государственной границы начнётся только после подписания мирного договора между Арменией и Азербайджаном. Турция будет придерживаться этой позиции и не изменит своего подхода. Тем не менее, Турция заинтересована в том, чтобы её позиции на Южном Кавказе укрепились в новой ситуации и стали заметны на бумаге. Анкара осознаёт, что в нашем регионе в последние годы влияние России ослабло, а роль Турции возросла, поэтому турецкая сторона заинтересована в скорейшем подписании предусмотренного мирного договора между Арменией и Азербайджаном”, — прокомментировал Сафрастян.
По мнению тюрколога, хотя после подписания мирного договора Турция и начнёт предпринимать конкретные шаги в направлении нормализации армяно-турецких отношений, установления дипломатических отношений и открытия границы, она всё же будет делать это поэтапно, шаг за шагом.
“Не исключено, что процесс нормализации отношений с Арменией будет связан и со строительством новой железной дороги, поскольку турецкая сторона уже взялась за строительство железной дороги Карс-Нахиджеван протяжённостью 220 километров”, — уточнил наш собеседник.
По наблюдению Сафрастяна, этот процесс в определённой степени связан и с ресурсами влияния, поскольку в случае определённого политического давления со стороны Турции Азербайджан может быстрее согласиться на подписание мирного договора с Арменией.
Но я не думаю, что это имеет для Турции жизненно важное значение для использования больших ресурсов. В настоящее время политика и глобальная стратегия Турции охватывают гораздо более обширные регионы. Если несколько лет назад Южный Кавказ имел для Турции первостепенное значение, то сейчас мы видим, что эта страна проводит более всеобъемлющую и экспансионистскую политику, пытаясь усилить и сделать более влиятельной свою роль в Сирии, на Ближнем Востоке и во всем мире в целом. Южный Кавказ, хотя и сохраняет свое значение, но сейчас он не имеет для Турции первостепенного значения, чтобы оказывать серьезное давление на Азербайджан с целью содействия нормализации отношений с армянской стороной”, — отметил Сафрастян.
По его словам, в этом процессе также играют роль Соединенные Штаты, которые заинтересованы в установлении мира с 1992 года, когда госсекретарь США Джеймс Бейкер впервые посетил наш регион, поэтому американская сторона хочет скорейшего подписания мирного договора и нормализации отношений между Арменией, Турцией и Азербайджаном. По словам Сафрастяна, этот фактор вынуждает США оказывать давление на Азербайджан, хотя это давление не может быть критическим, поскольку южнокавказское направление для США также не является первостепенным.
Коснувшись роли Евросоюза в этом вопросе, тем более что несколько дней назад министр иностранных дел Турции Хакан Фидан встретился с комиссаром ЕС по вопросам расширения Мартой Кос и обсудил процесс нормализации армяно-азербайджанских отношений, Сафрастян подчеркнул, что вопрос членства в ЕС также не имеет для Турции на данном этапе принципиального значения, этот процесс заморожен.
“В соглашении, подписанном между Турцией и ЕС, есть пункт о том, что турецкая сторона должна нормализовать отношения со всеми своими соседями. Если этот процесс будет восстановлен, Евросоюз обязательно поставит перед Турцией вопрос о влиянии на Азербайджан и нормализации отношений с Арменией. Однако ЕС не может оказывать давление на Турцию, это могут сделать только США”, — заключил тюрколог.
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на 32-м заседании Совета министров ОБСЕ в Вене заявил, что граница между Арменией и Турцией будет полностью открыта. Что является следующим важным звеном в цепочке разблокирования коммуникаций в регионе.
Министр Мирзоян отметил, что армянская сторона продолжает активный диалог, направленный на полную нормализацию двусторонних отношений с Турцией, напомнив, что буквально несколько дней назад представители соответствующих ведомств двух стран провели второй этап технических обсуждений, направленных на восстановление и эксплуатацию железной дороги Гюмри-Карс.