Թուրքիան ամեն կերպ ձգտում է, որ Սիրիայում չլինի քրդական ինքնավարություն, իսկ Իրանի հանդեպ ցուցաբերում է զգուշավորություն. թուրքագետի վերլուծությունը
Թուրքիայի ռազմավարությունը Սիրիայի նկատմամբ հենվում է այն համոզմունքի վրա, որ արաբական երկիրը պետք է պահպանվի՝ որպես միասնական պետություն, իսկ Սիրիայի հյուսիս-արևելքում գործող քրդական ուժերը պետք է ինտեգրվեն արաբական երկրի ներկայիս կառավարական ու պետական համակարգի մեջ։ Թուրքիան զգուշավորություն է դրսևորում նաև Իրանի նկատմամբ։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այդ կարծիքը հայտնեց ակադեմիկոս, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը՝ անդրադառնալով մերձավորարևելյան վերջին զարգացումների համատեքստում հատկապես Թուրքիայի դերակատարությանը։
«Թուրքիան ամեն կերպ ձգտում է, որպեսզի Սիրիայում չլինի քրդական ինքնավարություն, իսկ քրդական զինյալ ջոկատներն ինտեգրվեն սիրիական բանակին։ Անկարայի դիրքորոշումը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ քրդական գործոնը տակավին համարվում է վտանգ Անկարայի համար, ուստի փորձում է այդ վտանգը հնարավորինս չեզոքացնել իր հնարավորությունների շրջանակում։ Ներկա իրավիճակում Թուրքիայի քաղաքականությունը բխում է հենց այդ նպատակից»,- ասաց Սաֆրաստյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ վերջին շրջանում Թուրքիային հաջողվել է բարձրացնել իր դերը մերձավոր Արևելքում՝ օգտագործելով տարբեր հնարքներ։ Ըստ նրա՝ Թուրքիայի տարածաշրջանային քաղաքականությունը բխում է այն մոտեցումից, որ Անկարան պետք է պահպանի ու ամրապնդի նպաստավոր դիրքերը մերձավորարևելյան տարբեր զարգացումներում։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչպես է Թուրքիան հարաբերվում տարածաշրջանում գործող տարաբնույթ պրոքսի ուժերի հետ՝ մեր զրուցակիցն ընդգծեց, որ հարևան երկրի մոտեցումներն այդ հարցում միանշանակ չեն։
«Լիբանանում տեղակայված «Հըզբոլլահ»-ը հիմնականում գործում է Իրանի ազդեցության ներքո, հետևաբար նրա և Թուրքիայի կոնտակտներն ինտենսիվ բնույթ չեն կրում կամ, գուցե, ընդհանրապես գոյություն չունեն։ ՀԱՄԱՍ-ն իր հերթին վերջին շրջանում ստացավ մեծ հարվածներ, զգալիորեն թուլացած է և չի կարող Թուրքիայի համար մեծ հետաքրքրություն ներկայացնել։ Այս դեպքում Անկարան ՀԱՄԱՍ-ի հետ հարաբերություններում որևէ ակտիվություն չի ցուցաբերի, ինչպես եղել է նախկինում, երբ խմբավորումը դեռ Իսրայելի կողմից հարվածներ չէր ստացել»,- նշեց թուրքագետը։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող իրադարձությունների արդյունքում ԱՄՆ-ն և Իսրայելը փորձում են սեղմել օղակն Իրանի շուրջ՝ Սաֆրաստյանը խոսեց նաև այն մասին, թե ինչպես է դիրքավորվում Թուրքիան հակաիրանական կոալիցիայի հանդեպ։
«Թուրքիան մի կողմից փորձում է այնպես դիրքավորվել, որ չհայտնվի ԱՄՆ-ի ու Իսրայելի հակառակորդների թվում, սակայն մյուս կողմից էլ չի պաշտպանում անմիջական ռազմական միջամտության գաղափարը ներիրանական զարգացումներում։ Թուրքիան Իրանի հետ իր հարաբերություններում բավականին զգուշավոր է, իսկ ներիրանական զարգացումների վերաբերյալ ունի մտահոգություններ, չի ցանկանում,  որ Իրանը հարվածների արդյունքում մասնատվի կամ կորցնի տարածքային ամբողջականությունը, որովհետև այդ հեռանկարը համարում է չափազանց վտանգավոր ողջ տարածաշրջանի համար, ինչից պետք է ամեն կերպ խուսափել։ Թուրքիան ամեն կերպ ցույց է տալիս, որ բարձր է գնահատում Իրանի հետ հարևանությունը, ուստի պատահական չէ, որ թուրքական մամուլը շատ զգուշավոր է արձագանքում ներիրանական վերջին զարգացումներին։ Թուրքիայի պաշտոնական հայտարարությունները նույնպես բխում են այդ մոտեցումից»,- ասաց թուրքագետը։
Սաֆրաստյանի կարծիքով՝ Թուրքիան շահագրգռված է, որ Իրանի հետ կապված խնդիրները լուծվեն խաղաղ ճանապարհով, որպեսզի հակամարտող կողմերն ի վերջո գան համաձայնության։ Թուրքագետի խոսքով՝ Իրանի նկատմամբ արտաքին հարձակման հնարավորության և ներքին սրացումների վերաբերյալ Թուրքիայի դիրքորոշումը հիմնված է ավելի շուտ դիվանագիտական միջոցների, փոխզիջումային տարբերակներ գտնելու, այլ ոչ թե կտրուկ քայլեր ձեռնարկելու վրա։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող զարգացումները Թուրքիային տալի՞ս են արդյոք ազատ ու անկաշկանդ գործելու հնարավորություն, թե՞ սահմանափակում են Թուրքիայի քայլերի ու դիվանագիտական ջանքերի շրջանակը՝ Սաֆրաստյանն ընդգծեց, որ այդ զարգացումների համատեքստում Անկարան փորձում է հնարավորինս մանևրել։
«Ե՛վ Սիրիայի, և՛ Իրանի նկատմամբ հարևան երկրի դիրքորոշումը պայմանավորված է դիվանագիտական գործիքների կիրառմամբ։ Այստեղ բացառվում է կտրուկ քայլերի, մանավանդ ռազմական գործողությունների տարբերակը։ Դա վկայում է, որ թուրքական դիվանագիտությունը Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող վերջին զարգացումների ֆոնին բավականին ճկուն է»,- եզրափակեց Սաֆրաստյանը։

Турция всячески пытается предотвратить курдскую автономию в Сирии и проявляет осторожность в отношениях с Ираном: анализ тюрколога
Стратегия Турции в отношении Сирии основана на убеждении, что эта арабская страна должна оставаться единым государством, а курдские силы, действующие на северо-востоке Сирии, должны быть интегрированы в существующую государственную систему. Турция проявляет осторожность и в отношении Ирана.
Такую точку зрения в беседе с “Арменпресс” высказал академик, тюрколог Рубен Сафрастян, говоря о роли Турции в контексте последних развитий на Ближнем Востоке.
“Турция всячески стремится к тому, чтобы в Сирии не было курдской автономии, а курдские вооруженные группировки были интегрированы в сирийскую армию. Позиция Анкары обусловлена ​​тем, что курдский фактор по-прежнему рассматривается Анкарой как угроза, поэтому она пытается нейтрализовать эту угрозу в рамках своих возможностей. В нынешней ситуации политика Турции исходит именно из этой цели”, — сказал Сафрастян.
По его наблюдениям, Турции в последнее время удалось усилить свою роль на Ближнем Востоке, используя различные уловки. Региональная политика Турции обоснована подходом, согласно которому Анкара должна сохранять и укреплять свои благоприятные позиции при различных развитиях на Ближнем Востоке.
Касаясь вопроса, как Турция взаимодействует с различными прокси-силами, действующими в регионе, наш собеседник подчеркнул, что подходы соседней страны к этому вопросу неоднозначны.
““Хезболла, базирующаяся в Ливане, в основном действует под влиянием Ирана, поэтому ее контакты с Турцией не интенсивны или, возможно, отсутствуют вовсе. ХАМАС, в свою очередь, недавно перенес серьезные удары, значительно ослаблен и не может представлять большого интереса для Турции. В этом случае Анкара не будет проявлять никакой активности в отношениях с ХАМАСОМ, как это было раньше, когда группировка еще не подвергалась ударам со стороны Израиля”, — отметил тюрколог.
С учетом того, что в результате событий, происходящих на Ближнем Востоке, США и Израиль пытаются сжать кольцо вокруг Ирана, Сафрастян представил и позицию Турции по отношению к антииранской коалиции.
“С одной стороны, Турция, пытается позиционировать себя таким образом, чтобы не оказаться в числе противников США и Израиля. Но с другой стороны, она не поддерживает идею прямого военного вмешательства во внутрииранские события. Турция достаточно осторожна в отношениях с Ираном, и обеспокоена развитием событий в Иране, она не хочет, чтобы Иран распался на части или потерял территориальную целостность, потому что считает эту перспективу чрезвычайно опасной для всего региона, чего следует всячески избегать любыми средствами. Турция всячески демонстрирует, что высоко ценит свое соседство с Ираном, поэтому не случайно, ччто турецкая пресса очень осторожно реагирует на последние события в Иране. Официальные заявления Турции также исходят из такого подхода”, — подчеркнул тюрколог. По мнению Сафрастяна, Турция заинтересована в мирном урегулировании вопросов, связанных с Ираном, чтобы конфликтующие стороны в конечном итоге пришли к соглашению. Как отмечает тюрколог, позиция Турции в отношении вероятности внешнего нападения на Иран и внутренних обострений основана, скорее, на дипломатических мерах, поиске компромиссных вариантов, а не на принятии резких шагов.
Переходя к вопросу, дают ли события на Ближнем Востоке Турции возможность действовать свободно и беспрепятственно, или же ограничивают масштабы ее действий и дипломатических усилий, Сафрастян подчеркнул, что в контексте этих событий Анкара пытается максимально маневрировать.
“Позиция соседней страны по отношению как к Сирии, так и к Ирану обусловлена ​​применением дипломатических инструментов. Вариант радикальных мер, особенно военных действий, здесь исключен. Это свидетельствует о том, что турецкая дипломатия довольно гибка на фоне последних развитий на Ближнем Востоке”, — заключил Рубен Сафрастян.