Էրդողանը նման իրավիճակներից դուրս գալու վարպետ է և փորձում է սանձել իր հակառակորդին․ Ռուբեն Սաֆրաստյանը՝ Թուրքիայում տիրող իրավիճակի մասին
Թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը կարծում է, որ Ստամբուլի քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուն բավականին հեռանկարային քաղաքական գործիչ է, ուստի Էրդողանը նրա մեջ տեսավ հավանական հակառակորդ ։
Ռուբեն Սաֆրաստյանն այս մասին ասաց «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում՝ անդրադառնալով Ստամբուլի քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուի ձերբակալությանը,  դրան հաջորդած  բողոքի զանգվածային ակցիաներին երկրի խոշոր քաղաքներում,, ինչպես նաև Թուրքիայում ստեղծված իրավիճակի հնարավոր հանգուցալուծման տարբերակներին։
Խոսելով Ստամբուլի քաղաքապետի ձերբակալության մասին՝ Սաֆրաստյանը կարծիք հայտնեց, որ դրա առաջնային պատճառը քաղաքական է.
«Էրդողանն ուղղակի վախեցավ, որ ի դեմս Իմամօղլուի՝ կարող է իսկապես առնչվել լուրջ հակառակորդի հետ։ Այդ պատճառով մեղադրանքներն արդեն իսկ վախի հետևանք են։ Բայց մյուս կողմից էլ այդ մեղադրանքները շատ լուրջ են ու, կարծես, հիմնավորված»,- ասաց Սաֆրաստյանը։
Նրա կարծիքով՝ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը պատրաստ չէր, որ այդպիսի համեմատաբար լայն ընդվզում կլինի, սակայն պետք է հաշվի առնել այն հանգամանքը, որ Էրդողանը չի ընկրկում նման ճգնաժամային իրադրությունների առջև, քանի որ ինքն է ստեղծել այդ ճգնաժամը և գիտի այն հաղթահարելու ձևը։
«Գուցե, անսպասելի էր ներքաղաքական զարգացումների լայնածավալ բնույթը, սակայն Էրդողանն, անշուշտ, մտածված գնաց այդ քայլին։ Առհասարակ չպետք է գերագնահատել այս ընդվզումների ծավալները Թուրքիայում, որովհետև դրանք, ի վերջո, չեն ընդգրկել ամբողջ երկիրը։ Ճիշտ է, գնալով ալիքն ուժեղացավ, բայցևայնպես շարժումը բազմամիլիոն չէ, ինչպես եղավ 2013 թվականին»,- մանրամասնեց մեր զրուցակիցը։
Սաֆրաստյանը բացառեց դրսի ուժերի կողմից իրադարձություններն ուղղորդելու սցենարը։ Ըստ նրա՝ Թուրքիայում իրավիճակն այնպիսին չէ, որ արտաքին ուժերը կարողանան օգտվել իրավիճակից, առավել ևս, որ լարվածության ահագնացող մակարդակ դեռ չկա։
«Ո՞վ է դրանից շահելու։ Նույնիսկ ԱՄՆ-ի նոր վարչակարգն է Էրդողանին քարտ-բլանշ տվել Մերձավոր Արևելքում։ Վերջերս Վաշինգտոնից հնչեցին համապատասխան հայտարարություններ, որոնց համաձայն՝ Մերձավոր Արևելքում ամերիկացիների թողած վակուումը, նրանց իսկ համաձայնությամբ, լրացնում է Թուրքիան, ինչը փաստորեն մտնում է Թրամփի վարչակազմի ծրագրերի մեջ»,- ասաց թուրքագետը։
Նա հավելեց, որ Թուրքիայում տեղի ունեցող զարգացումները պայմանավորված չեն լոկ Իմամօղլուի ձերբակալությամբ, այլ կապված են սոցիալ-տնտեսական բարդ իրավիճակի հետ։
«Թուրքիայում տնտեսական վիճակը բավականին լարված է, որովհետև բնակչության լայն խավերը դժգոհ են սոցիալական վիճակից, որում հայտնվել են՝ կապված թուրքական լիրայի գահավիժման հետ։ Դա, ինչ խոսք, իր դերը խաղում է, և Էրդողանի տնտեսական քաղաքականության նկատմամբ բողոքը գնալով մեծանում է։ Բայց մյուս կողմից պետք չէ մոռանալ, որ վերջին ամիսներին ֆինանսների նախարարության ջանքերով իրավիճակը փոքրիշատե շտկվում էր, սակայն այս օրերի զարգացումները հանգեցրին ազգային տարադրամի ավելի ուժեղ անկման։ Այդուհանդերձ, այս տարվա տնտեսական աճի կանխատեսումները բավականին դրական են, և կարող է արձանագրվել մոտ երեք տոկոսի աճ»,- նշեց մեր զրուցակիցը։
Սաֆրաստյանի կանխատեսմամբ՝ իրադարձությունները կհանգուցալուծվեն այնպես, որ Էրդողանին կհաջողվի սանձել իր դեմ ուղղված բողոքի ալիքը՝ կապված Էքրեմ Իմամօղլուի ձերբակալության հետ։
«Մոտ օրերս բողոքի ալիքը կթուլանա և կվերանա։ Ժողովրդահանրապետական կուսակցությունը փորձեց օգտվել այդ հանգամանքից և բարձրացնել ընդվզման ալիք։ Չեմ կարծում, որ դրանով իսկ այդ քաղաքական ուժի դիրքերը կամրապնդվեն։ Էրդողանը նման իրադրություններից դուրս գալու վարպետ է և դա ապացուցեց նաև 2016 թվականի հեղաշրջման փորձի ժամանակ։ Նա, ըստ էության, կանխատեսել էր այն, ինչ տեղի ունեցավ և ամեն դեպքում ազատվում է հիմնական հակառակորդից։ Էրդողանն, ըստ ամենայնի, պատրաստվում է Թուրքիայում անցկացնել արտահերթ համապետական ընտրություններ, քանի որ այդ դեպքում հնարավորություն կունենա իր թեկնածությունը նորից առաջադրել նախագահի պաշտոնում։ Գործը դրան է գնում, և Էրդողանը հենց դրան է նախապատրաստվում»,- եզրափակեց թուրքագետը։
Ստամբուլի քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուի ձերբակալության հետ կապված բողոքի ցույցերի ժամանակ Թուրքիայում ձերբակալվել է 350 մարդ։ Ստամբուլում և Անկարայում, ի պաշտպանություն Էքրեմ Իմամօղլուի, ցուցարարների և ոստիկանների միջև բախումներ են տեղի ունեցել։ Իրավապահներն օգտագործել են արցունքաբեր գազ, իսկ ուսանողները կոտրել են երկաթե բարիկադները:
Դատարանը որոշում է կայացրել Ստամբուլի քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուի ձերբակալման վերաբերյալ՝ կոռուպցիոն հետաքննության շրջանակներում։ Նա հերքել է իրեն ներկայացված մեղադրանքը՝ հայտարարելով, որ այն քաղաքական բնույթ է կրում: Դատարան են ուղարկվել 91 մարդու, այդ թվում՝ Իմամօղլուի կալանավորման միջնորդություններ։ Նրանցից մի քանիսի վերաբերյալ որոշումներն արդեն իսկ հրապարակվել են։ Ձերբակալվածների թվում են նաև Ստամբուլի պլանավորման գործակալության նախագահ, դոցենտ, դոկտոր Մեհմեդ Չավուշօղլուն, գործարարներ և այլոք:

Эрдоган умеет выходить из подобных ситуаций и старается сдерживать своего оппонента - Рубен Сафрастян о ситуации в Турции
Тюрколог Рубен Сафрастян считает, что мэр Стамбула Экрем Имамоглу является достаточно перспективным политиком, поэтому Эрдоган увидел в нем возможного противника.
Об этом Рубен Сафрастян заявил в беседе с Арменпресс, комментируя арест мэра Стамбула Экрема Имамоглу, последовавшие за этим массовые акции протеста в крупных городах страны, а также возможные варианты разрешения ситуации в Турции.
Говоря об аресте мэра Стамбула, Сафрастян выразил мнение, что основная причина этого – политическая.
«Эрдоган просто боялся, что в лице Имамоглу он действительно сможет иметь дело с серьёзным противником. Поэтому обвинения – это уже результат страха. Но с другой стороны, эти обвинения очень серьезные и, похоже, обоснованные», - сказал Сафрастян.
По его мнению, президент Турции Эрдоган не был готов к столь относительно широкому восстанию, но следует учитывать тот факт, что Эрдоган не поддается подобным кризисным ситуациям, поскольку сам создал этот кризис и знает, как его преодолеть.
«Возможно, масштабность внутриполитических событий была неожиданной, но Эрдоган, безусловно, пошел на этот шаг обдуманно. В целом масштабы этих восстаний в Турции не следует переоценивать, поскольку они не охватили всю страну. Правда, со временем волна усилилась, но движение не многомиллионное, как было в 2013 году», - пояснил наш собеседник.
Сафрастян исключил сценарий того, что событиями будут руководить иностранные силы. По его словам, ситуация в Турции не такова, чтобы ею могли воспользоваться иностранные силы, тем более что пока нет тревожного уровня напряженности.
«Кто от этого выиграет?» Даже новый режим США предоставил Эрдогану карт-бланш на Ближнем Востоке. Недавно из Вашингтона прозвучали соответствующие заявления, согласно которым вакуум, оставленный американцами на Ближнем Востоке, заполняется Турцией с их согласия, что фактически входит в планы администрации Трампа», - заявил тюрколог.
Он добавил, что события, происходящие в Турции, вызваны не только арестом Имамоглу, но и связаны со сложной социально-экономической ситуацией.
«Экономическая ситуация в Турции достаточно напряженная, поскольку широкие слои населения недовольны социальным положением, в котором они оказались из-за обесценивания турецкой лиры.
Это, конечно, играет свою роль, и протест против экономической политики Эрдогана растёт. Но с другой стороны, не следует забывать, что в последние месяцы ситуация была несколько улучшена ​​усилиями Минфина, однако события этих дней привели к более сильному падению национальной валюты.
Тем не менее, прогнозы экономического роста в этом году вполне позитивные, и можно зафиксировать рост примерно на три процента», - отметил наш собеседник.
По прогнозу Сафрастяна, события разрешатся таким образом, что Эрдогану удастся сдержать волну протестов, направленную против него в связи с арестом Экрема Имамоглу.
«В ближайшие дни волна протеста ослабнет и исчезнет. Народно-республиканская партия попыталась воспользоваться этим обстоятельством и поднять волну восстания. Я не думаю, что это укрепит позиции этой политической силы. Эрдоган – мастер выходить из подобных ситуаций, и он доказал это во время попытки государственного переворота в 2016 году. Он, по сути, прогнозировал произошедшее, и в любом случае избляется от главного противника.
Судя по всему, Эрдоган собирается провести в Турции внеочередные общенациональные выборы, поскольку тогда у него появится возможность повторно выдвинуть свою кандидатуру на пост президента. В этом вся суть, и Эрдоган к этому готовится», - заключил тюрколог.
В ходе протестов, связанных с арестом мэра Стамбула Экрема Имамоглу, в Турции были арестованы 350 человек. В Стамбуле и Анкаре в поддержку Экрема Имамоглу произошли столкновения протестующих с полицией. Сотрудники правоохранительных органов применили слезоточивый газ, а студенты сломали железные баррикады.
Суд принял решение об аресте мэра Стамбула Экрема Имамоглу в рамках расследования коррупции. Он отверг предъявленное ему обвинение, заявив, что оно носит политический характер. В суд направлены ходатайства об аресте 91 человека, в том числе Имамоглу. Решения по некоторым из них уже опубликованы. Среди арестованных - председатель Стамбульского агентства планирования, доцент доктор Мехмед Чавушоглу, бизнесмены и другие.