Հայաստանը կարևոր խաղաքարտ ունի, որը պետք է պինդ պահի. Ռուբեն Սաֆրաստյան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը պետք է հնարավորինս հեռու մնա Արևմուտքի և Ռուսաստանի միջև Հարավային Կովկասում ծավալվող պայքարից, վարի շատ նուրբ դիվանագիտություն և հուսալիորեն պաշտպանի իր աշխարհաքաղաքական դարպասն ու դրա բանալին:
ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս Ռուբեն Սաֆրաստյանը «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում այսպես ձևակերպեց Հայաստանի անելիքները փոխակերպվող տարածաշրջանում՝ ներկայացնելով աշխարհառազմավարական գործընթացների և արտաքին մարտահրավերների վերաբերյալ իր ընկալումները:
- Ձեր գնահատմամբ, ինչպիսի՞ն է Հայաստանի դիրքը փոխակերպվող Հարավային Կովկասում:
- Նախ, փորձենք հասկանալ Հարավային Կովկասում ներկայում ծավալվող աշխարհառազմավարական նշանակության գործընթացների հիմնական միտումները։ Առաջին հանգամանքն այն է, որ Հարավային Կովկասը դառնում է տարբեր ուժային կենտրոնների միջև պայքարի թատերաբեմ․ այստեղ գնալով սրվում է Արևմուտքի և Ռուսաստանի միջև պայքարը։ Երկրորդը՝ մեր տարածաշրջանում Ռուսաստանի դիրքերի թուլացումն է: Երրորդ առանձնահատկությունն այն է, որ Հարավային Կովկասը ներգրավվում է համաշխարհային գործընթացներում: Նախկինում այս տարածաշրջանը գտնվում էր Ռուսաստանի ազդեցության ոլորտում և, ըստ էության, դուրս էր համաշխարհային գործընթացներից։ Այս երեքն են հիմնական միտումները, բայց կան նաև դրանցից բխող մի շարք այլ միտումներ: Մասնավորապես, Թուրքիայի ակտիվացումը մեր տարածաշրջանում:
- Այս պայմաններում ի՞նչ դիրքավորում պետք է ունենա Հայաստանը։
- Իմ մոտեցումը հետևյալն է՝ Հայաստանը պետք է հեռու մնա Արևմուտքի և Ռուսաստանի միջև այս տարածաշրջանում ծագող պայքարից: Կարևոր եմ համարում նաև մեր դաշնակցային, ռազմավարական հարաբերությունների պահպանումը՝ իհարկե, հաշվի առնելով բոլոր այն բարդությունները, որոնք ներկայում կան։ Նույնքան կարևոր է, որ կարողանանք ավելի բազմաբնույթ դարձնել մեր հարաբերություններն այլ երկրների հետ, վարել դիֆերենցված արտաքին քաղաքականություն: Եվ, իհարկե, շատ կարևոր եմ համարում մեր արտաքին քաղաքականության տարածաշրջայնացումը։ Նկատի ունեմ տարածաշրջանի երկրների հետ մեր հարաբերությունների կարգավորումը։ Եվ վերջինը․ այսօր տարածաշրջանը ներգրավվում է համաշխարհային զարգացումներում։ Հայաստանը պետք է ձգտի իր մասն ունենալ Պեկին-Լոնդոն կամ Հյուսիս-Հարավ միջանցքում։ Բայց այդ մասն ունենալով՝ պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի պահպանենք և պաշտպանենք մեր տարածքային ինքնիշխանությունը և ազգային շահերը:
- Ձեր կանխատեսմամբ՝ ինչի՞ կհանգեցնեն տարածաշրջանում ընթացող խորքային զարգացումները։
- Այս միտումները դեռևս ավելի խորանալու, զարգանալու ներուժ ունեն։ Իսկ ինչի՞ կհանգեցնի այս ամենը՝ չեմ կարող ասել:
- Ուժային կենտրոնների միջև նման կոշտ պայքարի պարագայում փոքր երկրները կարո՞ղ են չեզոքությո՞ւն պահպանել:
- Հայաստանի պարագայում չէի ցանկանա օգտագործել չեզոքություն բառը, որովհետև Ռուսաստանը մեր ռազմավարական դաշնակիցն է։ Մենք չենք հրաժարվում դրանից: Հայաստանը նաև ԵԱՏՄ անդամ է, որից նույնպես չենք հրաժարվում, քանի որ դա շահավետ է մեզ համար։ Մենք պետք է հնարավորինս հեռու մնանք և շատ նուրբ դիվանագիտություն վարենք՝ ոչ թե չեզոք լինենք, որովհետև դեռ չենք կարող չեզոք լինել: Ամեն դեպքում, դա չպետք է հռետորաբանության մակարդակի հասցնենք, բայց պետք է հնարավորինս հեռու մնանք:
- Հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորումը ենթադրո՞ւմ է, որ Հայաստանը պետք է հրաժարվի պատմական հիշողությունից:
- Պատմական հիշողությունից անհնար է հրաժարվել․ դա մեր ժողովրդի անցած ուղու խտացված արտահայտումն է: Սակայն դա ամենևին չի նշանակում, որ պետք է հենց այս պահին իրականացնենք մեր պատմական հիշողության բոլոր պահանջները: Դա պետք է մնա, պահպանվի, պետք է գիտական առումով հետազոտություններ լինեն: Օրինակ, նոյեմբերի 27-ին Մոսկվայում հրատարակվեց իմ հեղինակած «Օսմանյան կայսրություն. ցեղասպանության ծրագիր» գիրքը։ Շատ կարևոր եմ համարում Ռուսաստանում՝ Մոսկվայի ամենախոշոր հրատարակչությունների կողմից այդ գիրքը հրատարակումը, որպեսզի Ռուսաստանում ավելի խորը գիտելիքներ ունենան ցեղասպանության մասին: Այնպես որ, դա պետք է շարունակվի՝ այստեղ խնդիր չեմ տեսնում:
- Իսկ հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում ի՞նչ զարգացումներ եք սպասում:
- Հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները եկել, հասել են մի կետի, երբ մնացել է համաձայնեցնել պայմանագրի մի քանի կետ։ Պետք է շարունակել այդ բանակցությունները: Այստեղ, իմ ընկալմամբ, Ադրբեջանը ոչ հեռատես քաղաքականություն է վարում: Փորձում է այս պահը օգտագործել՝ Հայաստանից հնարավորինս շատ զիջումներ կորզելու համար: Սա է նրանց նպատակը: Նրանք առաջ չեն նայում, չեն գիտակցում, որ որքան շուտ ստորագրվի այդ պայմանագիրն, այնքան իրենց համար էլ լավ կլինի:
Օրինակ, Թուրքիայի դիրքորոշումը համարում եմ ավելի ռազմավարական: Թուրքիան ասում է՝ որքան շուտ, այնքան լավ: Ինչո՞ւ: Որովհետև Թուրքիայի համար շատ կարևոր է հնարավորինս արագ պայմանագրով ֆիքսել այս նոր իրավիճակը, որը տարածաշրջանում ստեղծվել է Ռուսաստանի թուլացմամբ։ Դա որոշակի տեսադաշտի հարց է։
- Այսինքն, մեկի դեպքում նպատակները տեղային բնույթի՞ են, իսկ մյուսինը՝ ավելի հեռահա՞ր։
- Թուրքիան ավելի լայն տեսադաշտ ունի: Ինչո՞ւ: Որովհետև Թուրքիան հիմա վարում է այնպիսի քաղաքականություն, որի նպատակն է համաշխարհային առումով ուժեղացնել իր դերը: Նեղ տարածաշրջանն այնքան կարևոր չէ նրա համար։ Այստեղ նա ցանկանում է հայ-ադրբեջանական պայմանագրով հնարավորինս շուտ ֆիքսել  իր դիրքերի ուժեղացումը և Ռուսաստանի թուլացումը, որպեսզի կարողանա իր հավակնություններն, այսպես ասած, համաշխարհային մակարդակով իրականացնել: Իսկ Ադրբեջանն ավելի փոքր մարտավարական տեսադաշտ ունի՝ ընդամենը ցանկանում է Հայաստանից զիջումներ պոկի, կորզի: Այնպես որ, սա տեսադաշտերի և պետության մասշտաբների ու մակարդակի խնդիր է:
- Ռուս-իրանական հարաբերություններում մեր տարածաշրջանի հետ կապված հակասություններ նկատվո՞ւմ են:
- Ռուս-իրանական հարաբերություններն իսկապես կարևոր են, և, ըստ էության, հիմա երկու գործընթաց ենք տեսնում: Առաջինը՝ ռազմավարական առումով։ Այս երկու երկրները հիմա ենթարկվում են Արևմուտքի ուժեղ ճնշումներին և փորձում են ավելի սերտացնել հարաբերությունները միմյանց հետ։ Իհարկե, այստեղ կան որոշակի բարդություններ, բայց նրանց հարաբերությունները բավականին սերտացել են: Մյուս կողմից, որքանով հասկանում եմ, մեր տարածաշրջանի առումով Իրանի մտահոգությունն այն է, որ Ռուսաստանի թուլացմամբ այստեղ չուժեղանան Արևմուտքի կամ Թուրքիայի դիրքերը։ Այդ առումով Իրանի համար շատ կարևոր է Հայաստանի գործոնը, որի միջոցով ցանկանում է խոչընդոտել Հարավային Կովկասում Արևմուտքի և Թուրքիայի դիրքերի ուժեղացմանը: Պատահական չէ, որ Իրանը վճռականորեն աջակցում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականության պահպանմանը։
- Ըստ ձեզ, ո՞ր դեպքում Թուրքիան կբացի Հայաստանի հետ սահմանը և կգնա հարաբերությունների լիարժեք կարգավորման:
- Կարծում եմ՝ դա միանգամից տեղի չի ունենա: Իրենք շատ պարզ ասել են՝ երբ ստորագրվի հայ-ադրբեջանական պայմանագիրը, որոշակի քայլեր կձեռնարկեն հարաբերությունների կարգավորման առումով: Բայց, կարծում եմ, Թուրքիան կփորձի իր ձեռքում խաղաքարտ պահել: Գիտե՞ք ինչու․ որովհետև նրանց հաշվարկներով՝ Կարսը Նախիջևանին կապող երկաթուղու շինարարությունն ավարտվելու է 2029 թվականին։ Մինչև այդ Թուրքիան կփորձի Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու միջոցներ պահել իր ձեռքում։ Հարաբերությունները 100 տոկոսով չեն կարգավորի, բայց Թուրքիան կարևոր քայլեր կանի, որպեսզի դրանք օգտագործի Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու համար՝ էքստերիտորիալ միջանցք ստանալու նպատակով:
- Կարծում եք, նրանք կփորձեն բացե՞լ այդ միջանցքը:
- Կփորձեն, իհարկե: Բայց մենք, ինչպես մինչև հիմա, այնպես էլ հետագայում պետք է ոչ մի պարագայում թույլ չտանք դա։ Այստեղ կարևորը քաղաքական կամքն է: Վերջիվերջո, պետք է հասկանանք, որ ինքներս էլ ունենք կարևոր խաղաքարտ, որը պետք է օգտագործենք: Բանալի ունենք՝ Մեղրիի միջանցքը, որը համարում եմ Հայաստանի աշխարհաքաղաքական դարպասը: Ավելին՝ այդ դարպասն ամբողջ Սյունիքն է: Եվ դրա բանալին մեր ձեռքում է: Ոչ մեկին չենք տալու բանալին՝ մենք ենք որոշելու: Կարևորը այն շատ պինդ պահելն է։

У Армении есть важная карта, которую она должна крепко держать - Рубен Сафрастян
Армения должна держаться как можно дальше от продолжающейся борьбы между Западом и Россией на Южном Кавказе, вести очень деликатную дипломатию и надежно защищать свои геополитические ворота и ключ к ним.
Академик Национальной академии наук РА Рубен Сафрастян в беседе с корреспондентом Арменпресс именно так сформулировал необходимые шаги Армении в трансформирующемся регионе, изложив свои взгляды на геостратегические процессы и внешние вызовы.
- Какова, по Вашему мнению, позиция Армении на трансформирующемся Южном Кавказе?
- Для начала попытаемся разобраться в основных тенденциях процессов геостратегического значения, разворачивающихся сейчас на Южном Кавказе.
Первое обстоятельство заключается в том, что Южный Кавказ становится ареной борьбы между различными центрами силы. Здесь обостряется борьба между Западом и Россией.
Второе – это ослабление позиций России в нашем регионе.
Третья особенность заключается в том, что Южный Кавказ вовлечен в глобальные процессы. Раньше этот регион находился в сфере влияния России и фактически находился вне глобальных процессов.
Эти три тенденции являются основными, но есть и ряд других вытекающих из них тенденций. В частности, активизация Турции в нашем регионе.
- В этих условиях какую позицию должна занять Армения?
- Мой подход следующий: Армения должна держаться в стороне от борьбы Запада и России в этом регионе. Я также считаю важным сохранить наш союз и стратегические отношения, конечно, с учетом всех сложностей, которые существуют на данный момент.
Не менее важно уметь разнообразить наши отношения с другими странами, проводить дифференцированную внешнюю политику. И, конечно, я считаю очень важным регионализацию нашей внешней политики. Я имею в виду урегулирование наших отношений со странами региона.
И последнее: сегодня регион вовлечен в глобальные события. Армения должна стремиться получить свою долю в коридоре Пекин-Лондон или Север-Юг. Но имея эту часть, мы должны сделать все, чтобы сохранить и защитить наш территориальный суверенитет и национальные интересы.
- К чему, по Вашему прогнозу, приведут происходящие в регионе глубинные процессы?
- Эти тенденции еще имеют потенциал для углубления и развития. И к чему все это приведет, я не могу сказать.
- В случае такой жесткой борьбы между центрами силы смогут ли малые страны сохранить нейтралитет?
- В случае с Арменией я бы не хотел использовать слово "нейтралитет", потому что Россия – наш стратегический союзник. Мы от этого не отказываемся. Армения также является членом ЕАЭС, от чего мы тоже не отказываемся, потому что нам это выгодно. Мы должны максимально держаться в стороне и вести очень тонкую дипломатию, а не быть нейтральными, потому что мы пока не можем быть нейтральными. В любом случае, мы не должны доводить это до уровня риторики, но мы должны держаться как можно дальше.
- Означает ли урегулирование отношений с соседями, что Армения должна отказаться от своей исторической памяти?
- Невозможно отказаться от исторической памяти. это сжатое выражение пройденного нашим народом пути. Однако это не значит, что мы должны именно в данный момент реализовать все требования нашей исторической памяти. Она должна остаться, сохраняться, она должна быть научно исследована.
Например, 27 ноября в Москве была издана моя книга "Программа Геноцида Османской империи". Я считаю очень важным издать эту книгу в России крупнейшими издательствами Москвы, чтобы они имели более глубокие знания о геноциде в России. Так что, это надо продолжать, я в этом проблем не вижу.
- Какого развития событий вы ожидаете в армяно-азербайджанских отношениях?
- Армяно-азербайджанские отношения достигли точки, когда еще предстоит согласовать ряд пунктов соглашения. Необходимо продолжить эти переговоры. Здесь, на мой взгляд, Азербайджан ведет недальновидную политику. Он пытается добиться от Армении как можно большего количества уступок. Это их цель. Они не смотрят вперед, они не понимают, что чем скорее будет подписано соглашение, тем лучше для них. Например, Турция говорит, что чем скорее, тем лучше. Почему? Потому что для Турции очень важно как можно скорее договором зафиксировать эту новую ситуацию в регионе, которая создалась с ослаблением России. Это вопрос определенной точки зрения.
- То есть в одном случае цели носят локальный характер, а в другом - более далеко идущие?
- У Турции более широкое поле зрения. Потому что Турция сейчас проводит ​политику, нацеленную на усиление ее роли в мире. Узкий регион не так уж и важен для нее. Здесь она хочет как можно скорее закрепить усиление своих позиций и ослабление России армяно-азербайджанским соглашением, чтобы реализовать свои амбиции, так сказать, на глобальном уровне. А у Азербайджана более узкое тактическое поле зрения: он просто хочет добиться уступок от Армении. Так что, это проблема полей зрения и масштабов государств.
- Заметны ли связанные с нашим регионом противоречия в российско-иранских отношениях?
- Российско-иранские отношения действительно важны и, по сути, мы сейчас видим два процесса. Первый - стратегический. Эти две страны сейчас находятся под сильным давлением Запада и пытаются сблизить отношения друг с другом.
Конечно, здесь есть определенные сложности, но их отношения стали достаточно близкими. С другой стороны, насколько я понимаю, с точки зрения нашего региона, Иран обеспокоен тем, чтобы с ослаблением России здесь не укрепились позиции Запада или Турции. В этом плане для Ирана очень важен фактор Армении, посредством которого он хочет помешать укреплению позиций Запада и Турции на Южном Кавказе. Неслучайно Иран решительно выступает за сохранение территориальной целостности Армении.
- По Вашему мнению, в каком случае Турция откроет границу с Арменией и пойдет на полную нормализацию отношений?
- Я думаю, это произойдет не сразу. Они очень четко сказали, что когда будет подписано армяно-азербайджанское соглашение, они предпримут какие-то шаги для нормализации отношений. Но я думаю, что Турция постарается держать карту в своих руках. ведь по их расчетам строительство железной дороги, соединяющей Карс с Нахиджеваном, завершится в 2029 году. До тех пор Турция постарается держать в своих руках средства давления на Армению. Отношения не будут урегулированы на 100%, но Турция предпримет важные шаги, чтобы использовать их для оказания давления на Армению с целью получения экстерриториального коридора.
- Думаете, они попытаются открыть этот коридор?
- Они, конечно, попытаются, но мы не должны этого допустить ни при каких обстоятельствах. Важным моментом здесь является политическая воля. В конце концов, у нас есть важная карта, которую мы должны использовать. У нас есть ключ - Мегринский коридор, который я считаю геополитическими воротами Армении. Более того, эти ворота - весь Сюник. И ключ к ним -  в наших руках. И ключ мы никому не отдадим - мы будем решать. Главное - очень крепко его держать.