ԱՄՆ կոնգրեսում կայացած քննարկմանը բարձրացվել է Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների հարցը
Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսը հյուրընկալել է Կրոնական ազատությունների միջազգային գագաթնաժողովի շրջանակում մի շարք քննարկումներ, որոնց ընթացքում բանախոսները բարձրաձայնել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների, Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների ու կալանավորվածների, ԼՂ-ում հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ սպառնալիքների մասին՝ կոչ անելով ամերիկյան գործող վարչակազմին միջոցներ ձեռնարկել այս հարցերի շուրջ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է «Ամերիկայի ձայն»-ը՝ մանրամասնելով, որ կրոնական հալածանքների ու ազատությունների թեմայով քննարկումներին մասնակցել են ամերիկացի կոնգրեսականներ, մարդու իրավունքների ոլորտի ակտիվիստներ և հանրային դեմքեր։
Հաղորդվում է, որ միջոցառմանը ներկաներին ողջունել են Կրոնական ազատությունների միջազգային տարեկան գագաթնաժողովի համանախագահներ Սեմ Բրաունբեքն ու Քաթրինա Լանտոս Սվեթը, իսկ քննարկումներին մասնակցած հանրապետական կոնգրեսականներ Գաս Բիլիրակիսն ու Քրիս Սմիթը ընդգծել են մարդու կրոնական ազատությունների հարգման և պաշտպանության անհրաժեշտությունը:
Կոնգրեսական Քրիս Սմիթը, խոսելով հայկական հիմնախնդիրների մասին, քննադատության է ենթարկել ԱՄՆ նախորդ վարչակազմի վարած քաղաքականությունը, մասնավորապես՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայության հարցում, դատապարտել է Թուրքիային՝ Հայոց ցեղասպանության ժխտման, իսկ Ադրբեջանին՝ Լեռնային Ղարաբաղում իրականացրած էթնիկ զտման համար:
«Ես երկու անգամ հանդիպել եմ Ալիևի հետ՝ դեմ առ դեմ իր աշխատասենյակում, և բանավիճել նրա հետ՝ հայ ժողովրդի նկատմամբ նրա վարած քաղաքականության և մարդու իրավունքների հարցում որդեգրած մոտեցումների համար, մասնավորապես՝ Լեռնային Ղարաբաղում: Կարծում եմ, որ մենք պետք է խորացնենք մեր բարեկամությունն ու համագործակցությունը Հայաստանի ժողովրդի հետ, և դա միանգամայն պարզ դարձնենք»,-ասել է կոնգրեսական Սմիթը:
Նշվում է, որ Հայաստանին վերաբերող քննարկման ընթացքում բանախոսները բարձրաձայնել են Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների, Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների ու կալանավորվածների, Լեռնային Ղարաբաղում հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ սպառնալիքների մասին՝ կոչ անելով ամերիկյան գործող վարչակազմին միջոցներ ձեռնարկել այս հարցերի շուրջ:
Վաշինգտոնի Հայ Դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանի խոսքով՝ Թրամփի վարչակազմի առաջին օրերին տեղի ունեցող այս գագաթնաժողովը հնարավորություն է փոխել նախորդ վարչակազմի որդեգրած քաղաքականությունը՝ այն դարձնելով ավելի պատասխանատու: Նա հույս ունի, որ գործող վարչակազմը պատժամիջոցներ կսահմանի Ադրբեջանի դեմ, կկիրառի Բաքվին ռազմականն օգնությունն արգելող 907 բանաձևը, ջանքեր կգործադրի Ադրբեջանում պահվող հայ կալանավորված անձանց ազատ արձակելու և Լեռնային Ղարաբաղ հայ ազգաբնակչության արժանապատիվ վերադարձի ուղղությամբ:
«Այս գագաթնաժողովը լավ հնարավորություն է ստանալու կոալիցիոն գործընկերների ու քրիստոնյա բարեկամների աջակցությունը և նրանց ներգրավել հայ ազգին մտահոգող խնդիրներում: Բայց դա նաև մեզ համար հնարավորություն է քրտնաջան աշխատել, որպեսզի օգնել Նիգերիայում, Սիրիայում, Չինաստանում կամ աշխարհի այլ հատվածներում մարտահրավերներին առերեսվող քրիստոնյաներին»,- ասել է Համբարյանը:
Իր հերթին, Կրոնական ազատությունների գագաթնաժողովի շրջանակում քննարկումներից մեկի հովանավոր՝ Ամերիկայի հայկական համագումարի ներկայացուցիչ Մարիամ Խալոյանն ընդգծում է՝ գագաթնաժողովը լավ հնարավորություն է երկխոսել այլ համայնքների ու խմբերի հետ՝ մեծացնելով իրազեկությունը միմյանց հուզող հարցերի նկատմամբ:
«Մենք բարձրացնում ենք իրազեկությունն Արցախում վերջին մի քանի տարիների ընթացքում տեղի ունեցող էթնիկական զտումների և զարգացումների մասին և շեշտում, որ Ադրբեջանը շարունակում է ցեղասպան քաղաքականությունը հայկական ժառանգության և մշակութային, կրոնական հուշարձանների հանդեպ»,- ասել է Խալոյանը։
Գագաթնաժողովի աշխատանքները կմեկնարկեն փետրվարի 4-ից, որի ընթացքում նախատեսվում են բազմաթիվ քննարկումներ և իրավապաշտպաների, ակտիվիստների, հոգևորականների, առաջնորդների ելույթներ:
Հայտնի է, որ գագաթնաժողովին ելույթով հանդես կգա նաև Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ով այցով գտնվում է Վաշինգտոնում: Գագաթնաժողովի ընթացքում նախատեսվում է նաև Միացյալ Նահանգների փոխնախագահ Ջեյ դի Վենսի ելույթը:

Вопрос удерживаемых в Азербайджане армянских пленных был поднят на обсуждениях в Конгрессе США
В Конгрессе США в рамках Международного саммита по свободе вероисповедания прошла серия обсуждений, в ходе которых спикеры также говорили о правах армян Нагорного Карабаха, удерживаемых в Азербайджане армянских пленных, угрозах армянскому культурному наследию в Нагорном Карабахе, призвав нынешнюю американскую администрацию принять меры в этом отношении.
Как передает Арменпресс, об этом сообщил «Голос Америки», уточнив, что в дискуссиях о религиозных преследованиях и свободе участвовали американские конгрессмены, правозащитники и общественные деятели.
Сообщается, что сопредседатели ежегодного Международного саммита по свободе вероисповедания Сэм Браунбек и Катрина Лантос Светт приветствовали присутствующих на мероприятии, а конгрессмены-республиканцы Гас Билиракис и Крис Смит, участвовавшие в обсуждениях, подчеркнули необходимость уважать и защищать религиозные свободы человека.
Конгрессмен Крис Смит, говоря об армянских проблемах раскритиковал политику предыдущей администрации США, в частности в отношении армян Нагорного Карабаха, осудил Турцию за отрицание Геноцида армян, а Азербайджан за этнические чистки в Нагорном Карабахе.
«Я дважды встречался с Алиевым лицом к лицу в его офисе и обсуждал с ним его политику по отношению к армянскому народу и его подход к правам человека, особенно в Нагорном Карабахе. Я думаю, что нам следует углублять нашу дружбу и сотрудничество с  народом Армении, и давайте сделаем это абсолютно ясным», - сказал конгрессмен Смит.
Отмечается, что в ходе дискуссии по поводу Армении спикеры говорили о правах армян Нагорного Карабаха, удерживаемых в Азербайджане армянских пленных, угрозах армянскому культурному наследию в Нагорном Карабахе, призывая нынешнюю американскую администрацию принять меры по этим вопросам.
По мнению исполнительного директора вашингтонского Армянского комитета Ай Дата Арама Амбаряна, этот саммит, проходящий в первые дни правления администрации Трампа, является возможностью изменить политику предыдущей администрации, сделав ее более ответственной. Он надеется, что нынешняя администрация введет санкции против Азербайджана, применит резолюцию 907, запрещающую военную помощь Баку, приложит усилия для освобождения удерживаемых в Азербайджане армянских пленных и достойно вернет армянское население Нагорного Карабаха.
«Этот саммит – хорошая возможность заручиться поддержкой партнеров по коалиции и друзей-христиан и привлечь их к решению проблем, волнующих армянский народ. Но для нас это также возможность усердно работать, чтобы помочь христианам, сталкивающимся с проблемами в Нигерии, Сирии, Китае или других частях мира», - сказал Амбарян.
В свою очередь спонсор одного из обсуждений в рамках Саммита религиозной свободы, представитель Армянской Ассамблеи Америки Мариам Халоян подчеркивает, что саммит является хорошей возможностью для диалога с другими общинами и группами, повышения осведомленности о проблемах друг друга.
В свою очередь спонсор одной из дискуссий в рамках Саммита религиозной свободы, представитель Армянской Ассамблеи Америки Мариам Халоян подчеркивает, что саммит является хорошей возможностью для диалога с другими общинами и группами, повышения осведомленности о беспокоящих друг друга проблемах.
«Мы повышаем осведомленность об этнических чистках и событиях, происходящих в Арцахе последние несколько лет, и подчеркиваем, что Азербайджан продолжает свою политику геноцида в отношении армянского наследия, культурных и религиозных памятников», - сказала Халоян.
Работа саммита начнется с 4 февраля. Запланировано множество дискуссий и выступлений правозащитников, активистов, священнослужителей и лидеров.
Известно, что на саммите выступит также находящийся с визитом в Вашингтоне премьер-министр Армении Никол Пашинян.