ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերությունն ինստիտուցիոնալ մեխանիզմ է և կախված չէ ԱՄՆ-ում իշխող քաղաքական թիմից. հարցազրույց ԱԳ փոխնախարարի հետ
Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև ստորագրված ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթուղթն ինստիտուցիոնալ մեխանիզմ է, որը կախված չէ Վաշինգտոնում իշխող քաղաքական թիմից կամ ուղղակիորեն ԱՄՆ-ում տեղի ունեցող քաղաքական տարաբնույթ գործոններից։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում այս մասին ասել է Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանն՝ ընդգծելով, որ 2025 թվականի հունվարի 14-ին Վաշինգտոնում ստորագրված հայ-ամերիկյան ռազմավարական փաստաթուղթն ունի ինչպես կարևոր քաղաքական, այնպես էլ գործնական նշանակություն, իսկ երկկողմ ռազմավարական երկխոսության ֆորմատի ստեղծումը տեղի էր ունեցել հենց ԱՄՆ նոր նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախորդ ադմինիստրացիայի ժամանակ։
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալի դիտարկմամբ՝ Երևան-Վաշինգտոն հարաբերությունների նոր մակարդակի բարձրացումը թույլ կտա ներկա ադմինիստրացիայի հետ գործընկերությունը սկսել շատ ավելի բարվոք և շատ ավելի առաջընթաց դիրքերից։
Հարցազրույցի ընթացքում ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանն անդրադարձել է նաև Հայաստանի շուրջ ստեղծված ներկա աշխարհաքաղաքական իրադրությանը, Հայաստան-Եվրոպական միություն, Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերություններին, ինչպես նաև հարաբերությունների կարգավորման շուրջ Երևանի և Բաքվի միջև ընթացող բանակցային գործընթացին։
-Պարոն Հովհաննիսյան, ընդհանուր առմամբ ինչպե՞ս կգնահատեք Հայաստանի Հանրապետության շուրջ ձևավորված ներկա աշխարհաքաղաքական իրադրությունը՝ մասնավորապես տարածաշրջանային համատեքստում։
-Տարին սկսվեց շատ ինտենսիվ գործընթացներով՝ կապված ոչ միայն Միացյալ Նահանգներում նոր վարչակազմի՝ պարտականությունները ստանձնելու գործընթացների հետ, բայց նաև մի շարք այլ զարգացումներով։ Երևի նկատելի էր, որ արտաքին գործերի նախարարությունը նույնպես, տարվա առաջին օրերից սկսած, ներգրավված էր մի շարք միջոցառումներում Հայաստանի ներգրավվածության ապահովմանը։ Տարին աչքի ընկավ հայ-ամերիկյան և Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների ակտիվացմամբ. թե՛ արտգործնախարարի այցն էր Վաշինգտոն, թե՛ Երևանում մի շարք Եվրամիության պատվիրակությունների հետ քննարկումներն էին։ Երկկողմ հարթակներով նույնպես տարին սկսեց շատ ակտիվ․ առաջին անգամ ունեցանք Նորդիկ-Բալթիկ երկրների խորհրդարանների խոսնակների այցը, որն աննախադեպ ֆորմատ էր, դրան նախորդել էր 2024 թվականի վերջին  այդ երկրների արտգործնախարարների հետ ԱԳ նախարարի  հանդիպումը Մալթայում։ Ղրղզստանի արտգործնախարարի այցը տեղի ունեցավ, որը երկար տարիներ չէինք ունեցել, մի շարք միջազգային կազմակերպություններում նույնպես ակտիվություն էր նկատվում։ Տարին և աշխարհաքաղաքական իրավիճակը, թերևս, կարելի է նկարագրել որպես մարտահրավերներով լի, բայց, միևնույն ժամանակ, նոր հնարավորություններ առաջ քաշող։ Ինչքանո՞վ մեզ կհաջողվի այդ նոր հնարավորությունները օգտագործել, ժամանակը ցույց կտա, բայց ջանք չենք խնայում այդ առումով՝ ապահովելով Հայաստանի շահերը և փորձելով լինել ակտիվ բոլոր ուղղություններով։
-2024 թվականին Հայաստանի արտաքին քաղաքական կյանքում տեղի ունեցան բազմաթիվ կարևոր իրադարձություններ․ խոսքն այս պարագայում վերաբերում է, օրինակ, Հայաստան-ԵՄ գործընկերության խորացմանն ու ակտիվացմանը և այդ ուղղությամբ կողմերի գործադրած ջանքերին։ Պարոն փոխնախարար, ինչպե՞ս կբնութագրեք Երևանի և Բրյուսելի միջև երկխոսության ներկա մակարդակը, ի՞նչ գործընթացներ են սպասվում առաջիկայում` տնտեսական ոլորտ, ՀՀ-ում ԵՄ դիտորդներ, որոնց առաքելության ժամկետը Բրյուսելի կողմից օրեր առաջ երկարաձգվեց ևս 2 տարով։
-Նման ինտենսիվ ժամանակաշրջան, թերևս, Եվրամիության հետ չէինք ունեցել։ Այն սկսվեց Եվրոպական պառլամենտում 2023 թվականի հոկտեմբերին Հայաստանի վարչապետի ելույթով, որտեղ հայտարարվեց, որ Հայաստանը պատրաստ է մերձենալ Եվրամիության հետ այնքանով, ինչքանով Եվրամիությունը պատրաստ է դա անել։ Դրան հետևեցին Եվրամիության կողմից սատարող հայտարարություններ և սկսվեցին գործընթացներ, որոնց նպատակն էր բարձրացնել Եվրամիության հետ մեր հարաբերությունների մակարդակը։ Հիմնական ուղղությունը գործընկերության նոր օրակարգի ստեղծումն է, և այդ բանակցությունները կավարտվեն գալիք շաբաթների ընթացքում, բայց դրա հետ զուգահեռ տեղի ունեցան նաև այլ կարևոր զարգացումներ։ Նշեցիք անվտանգության ոլորտը․ Եվրամիությունը մեզ համար երբևիցե չի եղել այդպիսի կարևոր դերակատար։ Այժմ մեր սահմաններին Եվրամիության դիտորդների ներկայացմամբ, նոր ձևաչափերով, ինչպիսիք են քաղաքական և անվտանգային երկխոսությունը, որը նոր մեխանիզմն է և այլ նախաձեռնություններով Եվրամիությունը մեզ համար դառնում է շատ կարևոր գործընկեր անվտանգության ոլորտում։ Նշենք նաև Եվրոպական խաղաղության գործիքը, որից մենք արդեն օգտվում ենք, և որի վերաբերյալ որոշումն ընդունվել էր 2024 թվականի հուլիսին՝ մեկ այլ շատ կարևոր որոշման հետ մեկտեղ, որն արտոնագրերի ռեժիմի ազատականացման վերաբերյալ բանակցությունների մեկնարկի որոշումն էր։ Երկար տարիներ փորձում էինք դա ապահովել, և գիտեք, թե մի խումբ գործընկերներ ինչքան զուսպ են վերաբերվում միգրացիոն ոլորտի հետ կապված հարցերին, սակայն մեզ հաջողվեց ապահովել այդ որոշման ընդունումը, և արդեն դեկտեմբերին մեկնարկեցին բովանդակային բանակցությունները վիզաների ազատականացման շուրջ։ Այդ նույն տարվա ընթացքում միացանք Եվրոջասթ, Եվրոպոլ կառույցներին, որոնք արդարության, հանցանքների դեմ պայքարի կարևոր գործիքներ են։ Դրա հետ մեկտեղ Եվրոպական պառլամենտի հետ շարունակվում է շատ սերտ համագործակցությունը և, իհարկե, այս տարի կստորագրենք գործընկերության նոր օրակարգը, սպասում ենք բարձրաստիճան այցեր թե՛ Բրյուսել, թե՛ Երևան։ Իհարկե, այդ առումով այս դինամիկան կպահպանվի և կզարգանա։ Եվրամիությունը շարունակում է մնալ մեր կարևորագույն դոնորը, կարևորագույն աջակիցը՝ ժողովրդավարության գործընթացների հետ կապված։ Եվրամիության մի շարք անդամ երկրների հետ մեր երկկողմ հարաբերությունները զարգանում են շատ արագ տեմպերով։
Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեությունը ևս 2 տարով երկարաձգելը շատ կարևոր որոշում էր․ դիտորդական առաքելությունը մեծ դեր է խաղում մեր անվտանգության ապահովման գործընթացում, մեր սահմանների այդ մոնիթորինգը ոչ միայն նպաստել է միջադեպերի նվազեցմանն, այլև իրազեկության մակարդակը Բրյուսելում և եվրոպական մայրաքաղաքներում զգալի աճել է։ Այժմ երրորդ՝ անկողմնակալ դիտորդի աչքերով է իրավիճակը դիտվում։ Դա նաև մեծ դեր է խաղում մեր սահմանամերձ շրջաններում բնակչության ինքնավստահության մակարդակի բարձրացման առումով։ Այդ առաքելությունն օգնում է նաև ենթակառուցվածքային գործունեության առումով մեր մի շարք պրոյեկտներին․ այսպես, օրինակ, չվերթը դեպի Կապանի օդանավակայան նույնպես վերահսկվում է դիտորդների կողմից։
Շատ ենք կարևորում (խմբ․ նկատի է առնվում ՀՀ-ում ԵՄ դիտորդների գործունեությունը), և արտգործնախարարի մակարդակով անմիջապես արձագանքեցինք ու պատրաստ ենք սերտ համագործակցել դիտորդների հետ։
-Պարոն Հովհաննիսյան, Հայաստան-ԵՄ փոխհարաբերությունների ընդլայնումից զատ, հատկանշական է նաև հայ-ամերիկյան հարաբերությունների աննախադեպ զարգացումը․ ընթացիկ տարվա հունվար ամսին Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն ստորագրեցին ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթուղթ։ Ի՞նչ է սա իրենից ենթադրում և ի՞նչ սպասելիքներ կարող է ունենալ Երևանն այդ փաստաթղթից, որքանո՞վ է իրատեսական դրա իմպլեմենտացիան՝ հաշվի առնելով ԱՄՆ վարչակազմի փոփոխությունը։
-Իսկապես, Եվրամիության հետ զուգահեռ, տարին շատ ինտենսիվ էր հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացման առումով։ Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները 2019 թվականին արդեն իսկ բարձրացրել էին հարաբերությունների մակարդակը և աշխատում էին ռազմավարական երկխոսության ֆորմատի շրջանակներում։ Եվ անցած տարի հունիսին այդ երկխոսության շրջանակներում որոշում ընդունվեց բարձրացնել հարաբերությունների մակարդակը ռազմավարական գործընկերության մակարդակի և ստեղծել ռազմավարական գործընկերության հանձնաժողով։ Դրան նախորդել էին համապատասխան աշխատանքային խմբերի հանդիպումներ, թերևս, 2023 թվականին, և ամբողջ ամառվա ընթացքում ունեցանք տարբեր պատվիրակությունների աննախադեպ այցելություններ՝ սկսած ապակենտրոնացված համագործակցությունից, կոնգրեսական մի քանի այցելություններ էին տեղի ունեցել և այլն։ Իսկապես, դրա կուլմինացիան, դրա վերջնակետը եղավ Վաշինգտոնում այդ փաստաթղթի՝ ռազմավարական գործընկերության կանոնադրության ստորագրումը, որը ֆորմալիզացնում է հարաբերությունների մակարդակի բարձրացումը։ Փաստաթղթում նշված են այդ հիմնական 4 ուղղությունները, որոնցով պետք է խորացվի համագործակցությունը, գործընկերությունը․ դա տնտեսական համագործակցությունն է՝ այնտեղ նոր հնարավորություններ են բացվում թե՛ առևտրի դիվերսիֆիկացիայի առումով, թե՛ Հայաստանի դիմադրողականությանն աջակցելու առումով։ Անվտանգության և պաշտպանության ոլորտն է կարևոր․ անցած տարի և նախանցած տարի ունեցանք համատեղ զորավարժություններ։ Ստորագրման ժամանակ նշվեց նաև Միացյալ Նահանգների աջակցությունը, օժանդակությունը սահմանների վերահսկման մեր կարողություններին, և մի շարք այլ ուղղություններով աջակցությունն էլ ավելի կավելացվի Միացյալ Նահանգների կողմից։ Երրորդ ուղղությունը ժողովրդավարության, արդարադատության ոլորտներն են։ Միացյալ Նահանգները միշտ եղել է մեր կարևոր գործընկերներից մեկն այդ առումով, և աջակցությունը Հայաստանին երկար տարիների գործընթաց է։ Վերջին ուղղությունը՝ մարդկանց միջև շփումներն են՝ հումանիտար, կրթական, մշակութային և այլ ծրագրերի մասին է խոսքը, որոնք նույնպես կարևոր են 2 երկրների միջև ավանդական բարեկամական հարաբերությունների կոնտեքստում։
Փաստաթուղթն ունի թե՛ կարևոր քաղաքական, թե՛ պրակտիկ նշանակություն։ Դուք կարող եք հարցնել՝ իսկ ինչու՞ գնացող ադմինիստրացիայի հետ․ գիտե՞ք, ռազմավարական այդ երկխոսությունը, ֆորմատի ստեղծումը տեղի էր ունեցել նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջին ադմինիստրացիայի ժամանակ, և այս գործընթացները կապ չունեն Վաշինգտոնում քաղաքական թիմի, այս կամ այն թիմի ներկայության հետ․ սրանք ինստիտուցիոնալ մեխանիզմներ են, որոնք ուղղակիորեն կախված չեն քաղաքական տարբեր գործոններից։ Հակառակը, հարաբերությունների՝ այս մակարդակի բարձրացումը թույլ կտա նոր ադմինիստրացիայի հետ մեր գործընկերությունը սկսել շատ ավելի բարվոք, շատ ավելի առաջընթաց դիրքերից։ Հայտնի է, որ վերջին՝ առնվազն մեկ-երկու ամսվա ընթացքում Վաշինգտոնում ստեղծվել էր անցումային թիմ, և, իհարկե, բոլոր արտաքին և կարևոր այլ հարցերի շուրջ թե՛ գնացող ադմինիստրացիան, թե՛ նոր ադմինիստրացիան կոորդինացում ունեին, և բնական է, որ նման փաստաթղթերի ստորագրումը կոորդինացվել է նաև նոր ադմինիստրացիայի հետ։
Այնտեղ նաև ընդունվեցին մի շարք այլ որոշումներ․ դա էներգետիկայի բնագավառում բանակցությունների մեկնարկն է, որի շուրջ բանակցություններն, իհարկե, արդեն տեղի կունենան նոր ադմինիստրացիայի հետ, և, բնականաբար, դրանք համաձայնեցվել են։
Հայաստանը նաև միացավ «Իսլամական պետության» դեմ ալյանս կառույցին, որը միշտ եղել է ահաբեկչության դեմ մեր համատեղ պայքարի կարևոր ուղղություններից մեկը, և վստահ ենք՝ նոր ադմինիստրացիայի հետ նույնպես այդ համագործակցությունը կզարգանա։ Այնպես որ, այս քայլն ուղղված էր նոր ադմինիստրացիայի հետ շատ ավելի ամուր հիմքերի վրա մեր համագործակցությունը շարունակելուն․ նաև վարչապետի այց կա Վաշինգտոն, և կարծում եմ, որ այդ բոլոր ջանքերի շնորհիվ կշարունակենք անցած տարվա այդ աննախադեպ դինամիկան։
-Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերությունների ներկա մակարդակը․ օրեր առաջ, ԱԺ-ում ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության գործընթաց սկսելու մասին օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ Դուք, խոսելով Երևանի և Մոսկվայի միջև հարաբերություններից, նշեցիք, որ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի բանակցությունները կրել են կառուցողական բնույթ։ Ըստ Ձեզ՝ ի՞նչ ազդեցություն կունենա այդ այցը հայ-ռուսական հարաբերությունների վրա, կարո՞ղ ենք այս առումով դրական տեղաշարժեր արձանագրել։
-Այստեղ ավելացնելու շատ բան, կարծես, չունեմ։ Իսկապես, հանդիպումը շատ կարևոր էր և նախապատրաստվում էր երկար ժամանակ։ Զարմանալի չէ, որ Ռուսաստանի հետ ունենք շատ լայն օրակարգ, ընդգրկուն օրակարգ, և այս հանդիպումը ցույց տվեց 2 կողմերի ցանկությունն՝ աշխատանքային և պրակտիկ մոտեցում ունենալ բոլոր հարցերի շուրջ։ Վարչապետը հայտարարել էր, որ մեր ցանկությունը չէ սրել կամ վատթարացնել հարաբերությունները որևէ գործընկերոջ հետ, հակառակը՝ մեր ջանքերը միտված են բալանսավորված և Հայաստանի շահերն ապահովող արտաքին քաղաքականության իրականացմանը, և, իհարկե, այդ այցը հենց դրա վկայությունն էր։
-Պարոն Հովհաննիսյան, ինչպես ռուսական պաշտոնական շրջանակներում, այնպես էլ հայկական փորձագիտական դաշտում նշվում է, որ Հայաստանը, լինելով ԵԱՏՄ անդամ, չի կարող միաժամանակ անդամակցել նաև ԵՄ-ին․ այս պայմաններում ինչպե՞ս է Հայաստանը պատկերացնում երկու կառույցների հետ շփումներն ու գործընկերությունը, արդյոք Երևանը պե՞տք է ընտրություն կատարի այդ երկու կառույցների միջև։
-Միշտ իմ պրակտիկայում բազմաթիվ առիթներով լսել եմ այդ անհնար բառը տարբեր իրավիճակներում։ Առաջին անգամ դա ՍԵՊԱ-ի (խմբ․ խոսքը 2017 թվականին Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև կնքված «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության» փաստաթղթի մասին է) շուրջ իրավիճակն էր, երբ թվում էր, որ, անդամակցելով Եվրասիական միությանը, որևէ պայմանագրի հեռանկար հնարավոր չէ ունենալ Եվրամիության հետ, սակայն կարողացանք ունենալ այդ ասոցացման պայմանագրի թեթևացված տարբերակը։ Իրականում տուժեց ազատ առևտրի մասը, բայց ոլորտային համագործակցության բոլոր գլուխներից հաջողվեց պահպանել դրույթներ 75 %-ը, որոնք համապատասխանում են եվրոպական դիրեկտիվներին, ստանդարտներին և այլն, իսկ քաղաքական, մարդու իրավունքների գլուխները գրեթե ամբողջությամբ պահպանվեցին, և ՍԵՊԱ-ն ստորագրվեց, ուժի մեջ մտավ 2021 թվականին և իրականացվում է։ Նույն մոտեցումը կար Եվրոպական խաղաղության գործիքի շուրջ, թե ինչպե՞ս կարող է Հավաքական անվտանգության կազմակերպության անդամն օգտվել այդ հիմնադրամից, սակայն այդ որոշումը տեղի ունեցավ անցած տարվա հուլիսին, և մեր պաշտպանական կարողությունները զարգացնելու առումով այժմ կարևոր գործիքներից է։ Նույնը այստեղ․ երբեմն գործընթացներին պետք է ունենալ ավելի ստեղծագործ մոտեցում։ Ինչպես քիչ առաջ նշեցինք, այստեղ մեր մոտեցումը Եվրամիության հետ մեր համագործակցությունն աստիճանաբար զարգացնելն է՝ օգտվելով բոլոր ծրագրերից, հնարավոր ոլորտներից։ Հատկապես այս իրականության մեջ, երբ հնարավոր չէ երկարաժամկետ ծրագրեր ունենալ, պետք է շարժվենք բոլոր հնարավորություններից հնարավորինս օգտվելու նարատիվով։ Երբ կունենանք խնդրահարույց իրավիճակներ, դրանց կանդրադառնանք այդ փուլում։ Այժմ մեր մոտեցումը փուլային է այս առումով, և Եվրամիության հետ մեր մերձեցումն ունի հենց այդ նարատիվը։ Դա բարդ գործընթաց է, ունի համապատասխան փուլեր, և այս ժամանակաշրջանում այդ համատեղելիի, անհամատեղելիի հարցը դեռևս մեր օրակարգում չէ։
-Տևական ժամանակ է, ինչ Հայաստանն ու Ադրբեջանը բանակցում են հարաբերությունների կարգավորման շուրջ։ Չնայած առկա բարդություններին, հավանական պայմանագրի համաձայնեցված և չհամաձայնեցված հոդվածներին ու Բաքվի կողմից հաճախ հնչող սպառնալիքներին՝ Երևանը մշտապես հաստատակամություն է հայտնում այդ բանակցությունները վերջնական խաղաղության պայմանագրի հասցնելու մասին։ Պարոն Հովհաննիսյան, ինչպե՞ս կբնութագրեք և կգնահատեք Երևան-Բաքու բանակցությունների ներկա ընթացքը և արդյոք հավանական համարո՞ւմ եք, որ խաղաղության պայմանագիրը կարող է կնքվել 2025 թվականին։
-Բնական է, հնարավոր ենք գտնում և դրանով է պայմանավորվում, որ շարունակում ենք մեր ջանքերը։ Թե՛ վարչապետը, թե՛ արտգործնախարարը վերջերս անդրադարձել են այդ գործընթացներին։ Այստեղ կարող եմ միայն հաստատել, որ թե՛ խաղաղության պայմանագիրը վերջնականացնելու, ինչին իսկապես շատ մոտ ենք, թե՛ դելիմիտացիայի պրոցեսն առաջ տանելու, որտեղ ունենք դրական դինամիկա, թե՛ կոմունիկացիաների բացման հարցում մեր մոտեցումները կոնստրուկտիվ են, նպատակ ունեն իսկապես հասնելու կայուն խաղաղության։ Փորձում ենք նաև չարձագանքել մեր հարևան երկրից հնչող երբեմն ցավալի հռետորաբանությանը միայն մեկ պատճառով՝ պահպանելու այդ գործընթացը և, ի վերջո, հասնելու խաղաղության այս տարածաշրջանում, որը երկար տարիներ տուժել է հակամարտություններից։ Սա կլինի նաև այս տարվա մեր կարգախոսը։ Ջանքեր չենք խնայի այդ առումով, աշխատում ենք բոլոր գործընկերների հետ՝ աջակցելու այդ գործընթացին և, իհարկե, պետք է հավատանք, որ կհասնենք արդյունքի։

Стратегическое партнерство Армения - США - институциональный механизм и не зависит от правящей в США политической команды: интервью с замминистра ИД Армении
Документ о стратегическом партнерстве, подписанный между Арменией и Соединенными Штатами, является институциональным механизмом, который не зависит от правящей политической команды в Вашингтоне или непосредственно от различных политических факторов, происходящих в США.
Об этом в интервью корреспонденту Арменпресс сказал заместитель министра иностранных дел Республики Армения Паруйр Ованнисян, подчеркнув, что армяно-американский стратегический документ, подписанный в Вашингтоне 14 января 2025 года, имеет важное как политическое, так и практическое значение, а создание формата двустороннего стратегического диалога произошло именно во время предыдущей администрации нового президента США Дональда Трампа.
По мнению заместителя министра иностранных дел Армении, вывод отношений Еревана и Вашингтона на новый уровень позволит начать партнерство с действующей администрацией с гораздо более выгодных и прогрессивных позиций.
В ходе интервью заместитель министра иностранных дел Паруйр Ованнисян коснулся текущей геополитической ситуации вокруг Армении, отношений Армения-Евросоюз, Армения-Россия, а также продолжающегося переговорного процесса между Ереваном и Баку по нормализации отношений.
- Господин Ованнисян, как Вы в целом оценили бы нынешнюю геополитическую ситуацию вокруг Республики Армения, особенно в региональном контексте?
- Год начался с весьма интенсивных процессов, связанных не только с процессами вступления в должность новой администрации в США, но и с рядом других событий. Пожалуй, было заметно, что Министерство иностранных дел также принимало участие в обеспечении участия Армении в ряде мероприятий с первых дней года. Год ознаменовался активизацией армяно-американских и армяно-европейских отношений. И визит министра иностранных дел в Вашингтон, и переговоры с рядом делегаций Евросоюза в Ереване. Год начался весьма активно и на двусторонних платформах. Впервые у нас состоялся визит спикеров парламентов стран Северной Европы и Балтии, что было беспрецедентным форматом. Ему предшествовала встреча министра иностранных дел Армении с министрами иностранных дел этих стран на Мальте в конце 2024 года. Состоялся визит министра иностранных дел Кыргызстана, чего у нас не было много лет, также наблюдалась активность в ряде международных организаций. Год и геополитическую ситуацию, пожалуй, можно охарактеризовать как полный вызовов, но в то же время и принесший новые возможности. Насколько нам удастся использовать эти новые возможности, покажет время, но мы не жалеем усилий в этом направлении, обеспечивая интересы Армении и стараемся быть активными по всем направлениям.
- В 2024 году во внешнеполитической жизни Армении произошло много важных событий. В данном случае речь идет, например, об углублении и активизации партнерства Армения-ЕС и усилиях сторон в этом направлении. Господин заместитель министра, как Вы охарактеризовали бы нынешний уровень диалога между Ереваном и Брюсселем, какие процессы ожидаются в ближайшем будущем: в экономической сфере, относительно наблюдателей ЕС в Армении, миссия которых несколько дней назад была продлена Брюсселем еще на 2 года?
- У нас, пожалуй, не было столь интенсивного периода в отношениях с Евросоюзом. Началось все с выступления премьер-министра Армении в Европейском парламенте в октябре 2023 года, где было заявлено, что Армения готова сблизиться с Евросоюзом в той мере, в какой к этому готов Евросоюз. За этим последовали поддерживающие заявления со стороны Европейского Союза и были инициированы процессы, направленные на повышение уровня наших отношений с Европейским Союзом. Основным направлением является создание новой повестки партнерства, и эти переговоры будут завершены в ближайшие недели, но параллельно с этим произошли и другие важные события. Вы упомянули сферу безопасности. Европейский Союз никогда не был для нас столь важным игроком. Теперь, с появлением наблюдателей Европейского союза на наших границах, новых форматов, таких как политический и безопасный диалог, который является новым механизмом, и других инициатив, Европейский союз становится для нас очень важным партнером в сфере безопасности. Отдельно стоит упомянуть Европейский инструмент мира, которым мы уже пользуемся, и решение о котором было принято в июле 2024 года, а также еще одно очень важное решение – решение о начале переговоров по либерализации визового режима. Мы пытались обеспечить это на протяжении многих лет, и вы знаете, насколько сдержанна группа партнеров, когда речь идет о вопросах, связанных с миграцией, но нам удалось добиться принятия решения, и в декабре начались предметные переговоры по либерализации визового режима. В том же году мы присоединились к структурам Евроюста и Европола, которые являются важными инструментами правосудия и борьбы с преступностью. В то же время продолжается очень тесное сотрудничество с Европейским парламентом, и, конечно, в этом году мы подпишем новое соглашение о партнерстве. В повестку включены визиты на высоком уровне в Брюссель и Ереван. Конечно, в этом плане эта динамика будет сохраняться и развиваться. Европейский Союз продолжает оставаться нашим самым важным донором, нашим самым важным сторонником в плане демократических процессов. Наши двусторонние отношения с рядом государств-членов Европейского Союза развиваются весьма быстрыми темпами.
Продление миссии наблюдателей ЕС в Армении еще на два года было очень важным решением. Миссия наблюдателей играет важную роль в обеспечении нашей безопасности. Этот мониторинг наших границ не только способствовал сокращению инцидентов, но и значительно повысил уровень осведомленности в Брюсселе и европейских столицах. Теперь ситуация рассматривается глазами третьего, беспристрастного наблюдателя. Это также играет важную роль в повышении уровня уверенности в себе населения наших приграничных регионов. Эта миссия также помогает в реализации ряда наших проектов в сфере инфраструктурной деятельности. К слову, рейсы в аэропорт Капана также контролируются наблюдателями.
Мы придаем ей большое значение (имеется в виду деятельность наблюдателей ЕС в Армении: ред.), и мы немедленно отреагировали на уровне министра иностранных дел и готовы тесно сотрудничать с наблюдателями.
- Господин Ованнисян, помимо расширения отношений Армения-ЕС, следует отметить также беспрецедентное развитие армяно-американских отношений. В январе этого года Армения и США подписали документ о стратегическом партнерстве. Что это означает, и какие ожидания может иметь Ереван от этого документа? Насколько реальна его реализация с учетом смены администрации США?
- Действительно, параллельно с Европейским Союзом год был очень интенсивным и в плане развития армяно-американских отношений. Армения и Соединенные Штаты уже повысили уровень отношений в 2019 году и работали в формате стратегического диалога. И в июне прошлого года в рамках этого диалога было принято решение о повышении уровня отношений до уровня стратегического партнерства и создании комиссии по стратегическому партнерству. Этому предшествовали заседания соответствующих рабочих групп, в 2023 году в течение всего лета у нас были беспрецедентные визиты различных делегаций, начиная с децентрализованного сотрудничества, состоялось несколько визитов конгрессов и др. Действительно, кульминацией, конечной точкой стало подписание в Вашингтоне документа - Устава о стратегическом партнерстве, который формализует повышение уровня отношений. В документе перечислены четыре основные области, в которых необходимо углублять сотрудничество и партнерство. Экономическое сотрудничество открывает новые возможности как с точки зрения диверсификации торговли, так и с точки зрения поддержки устойчивости Армении. Область безопасности и обороны довольно важна. В прошлом и позапрошлом году у нас были совместные военные учения. В ходе подписания также была отмечена поддержка Соединенных Штатов, а также помощь в обеспечении наших возможностей пограничного контроля, а поддержка в ряде других областей Соединенными Штатами будет дополнительно увеличена. Третье направление - сферы демократии и правосудия. Соединенные Штаты всегда были одним из наших важных партнеров в этом отношении, и поддержка Армении была многолетним процессом. Последнее направление - контакты между людьми: речь идет о гуманитарных, образовательных, культурных и других программах, которые также важны в контексте традиционных дружеских отношений между двумя странами.
Документ имеет как важное политическое, так и практическое значение. Вы можете спросить, почему именно с уходящей администрацией? Вы знаете, этот стратегический диалог, создание формата, происходили во времена первой администрации президента Дональда Трампа, и эти процессы не имеют ничего общего с наличием в Вашингтоне политической команды, той или иной команды. Это институциональные механизмы, которые не зависят напрямую от различных политических факторов. Напротив, выход отношений на этот уровень позволит нам начать наше партнерство с новой администрацией с гораздо более благоприятной, гораздо более прогрессивной позиции. Известно, что в Вашингтоне как минимум месяц или два назад была создана переходная группа, и, конечно, как уходящая администрация, так и новая администрация координировали свои действия по всем иностранным и другим важным вопросам, и вполне естественно, что подписание таких документов было согласовано с новой администрацией.
Там же был принят ряд других решений. Это начало переговоров в энергетическом секторе, которые, конечно, будут вестись уже с новой администрацией, и, естественно, они согласованы.
Армения также присоединилась к альянсу против “Исламского государства”, что всегда было одним из важных направлений нашей совместной борьбы с терроризмом, и мы уверены, что это сотрудничество продолжится и при новой администрации. Таким образом, этот шаг был направлен на продолжение нашего сотрудничества с новой администрацией на гораздо более прочной основе. А еще состоится визит премьер-министра в Вашингтон, и я верю, что благодаря всем этим усилиям мы продолжим беспрецедентную динамику прошлого года.
- Нынешний уровень отношений Армения-Россия. Несколько дней назад, во время обсуждения в Национальном собрании законопроекта о начале процесса членства Армении в ЕС, Вы, говоря об отношениях Еревана и Москвы, отметили, что переговоры между министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном и министром иностранных дел Российской Федерации Сергеем Лавровым имели конструктивный характер. По Вашему мнению, какое влияние окажет этот визит на армяно-российские отношения? Можно ли зафиксировать позитивные сдвиги в этом направлении?
- Я не думаю, что мне есть что добавить. Действительно, встреча была очень важной и готовилась долгое время. Неудивительно, что у нас очень широкая повестка с Россией, всеобъемлющая повестка, и эта встреча продемонстрировала стремление обеих сторон иметь рабочий и практический подход ко всем вопросам. Премьер-министр заявил, что мы не стремимся обострять или ухудшать отношения с каким-либо партнером, напротив, наши усилия направлены на реализацию сбалансированной внешней политики, обеспечивающей интересы Армении, и, конечно, этот визит стал тому подтверждением.
- Господин Ованнисян, как в российских официальных кругах, так и в армянской экспертной среде отмечается, что являясь членом ЕАЭС, Армении невозможно одновременно вступить в ЕС. Как в этих условиях Армения представляет себе контакты и партнерство с этими двумя структурами? Нужно ли Еревану делать выбор между этими двумя структурами?
- В своей практике я неоднократно слышал слово “невозможно” в разных ситуациях. Впервые это была ситуация вокруг SEPA (документ “Всеобъемлющее и расширенное партнерство”, подписанный между Арменией и ЕС в 2017 году: ред.), когда казалось, что будучи членом Евразийского союза не будет никаких перспектив соглашения с Европейским Союзом. Однако мы смогли получить более легкую версию этого соглашения об ассоциации. Фактически пострадала часть о свободной торговле, но сохранилось 75% положений всех глав отраслевого сотрудничества, которые соответствуют европейским директивам, стандартам и т. д., а главы о политике и правах человека были сохранены практически полностью, а SEPA был подписан и вступил в силу в 2021 году и находится в стадии реализации. Такой же подход был и вокруг Европейского инструмента мира, каким образом член Организации Договора коллективной безопасности мог бы использовать этот фонд, но это решение было принято в июле прошлого года, и теперь это один из важных инструментов с точки зрения развития нашей обороны. Иногда необходимо подходить к процессам более креативно. Как уже сказано, наш подход заключается в постепенном развитии сотрудничества с Европейским союзом, используя все программы и возможные секторы. Особенно в этой реальности, когда невозможно строить долгосрочные планы, мы должны двигаться в русле идеи максимального использования всех возможностей. Когда у нас возникают проблемные ситуации, мы решаем их на этом этапе. Теперь наш подход в этом отношении поэтапный, и наше сближение с Европейским союзом имеет именно такой нарратив. Это сложный процесс, он имеет соответствующие этапы, и на данный момент вопрос что совместимо, а что несовместимо, не стоит в нашей повестке дня.
- Армения и Азербайджан уже давно ведут переговоры о нормализации отношений. Несмотря на имеющиеся сложности, согласованные и несогласованные статьи потенциального соглашения, а также частые угрозы со стороны Баку, Ереван неизменно выражает свою решимость довести эти переговоры до окончательного мирного соглашения. Господин Ованнисян, как Вы охарактеризовали бы и оценили нынешний ход переговоров Ереван-Баку и считаете ли Вы вероятным подписание мирного договора в 2025 году?
- Естественно, мы считаем это возможным, и именно поэтому мы продолжаем наши усилия. Недавно эти процессы обсуждались и премьер-министром, и министром иностранных дел. Здесь я могу только подтвердить, что наши подходы к завершению мирного соглашения, к которому мы действительно очень близки, продвижению процесса делимитации, в котором есть позитивная динамика, и открытию коммуникаций являются конструктивными, направленными на реальное достижение прочного мира. Мы также стараемся не реагировать на порой болезненную риторику, исходящую от нашей соседней страны, по одной, единственной причине: чтобы сохранить этот процесс и, в конечном итоге, достичь мира в этом регионе, который на протяжении многих лет страдает от конфликтов. Это будет нашим девизом и в этом году. Мы не пожалеем усилий в этом направлении, мы работаем со всеми партнерами, чтобы поддержать этот процесс, и, конечно, мы должны верить, что добьемся результатов.