Պուտինը հայտարարել է, որ ՌԴ-ն պատրաստ է Հնդկաստանին ապահովել վառելիքի «անխափան մատակարարումներով»
Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Նյու Դելիում տեղի ունեցած բանակցություններից հեռտո համատեղ մամուլի ասուլիս են անցկացրել, որի ընթացքում Պուտինը պատրաստակամություն է հայտնել Հնդկաստանին անխափան կերպով ապահովել վառելիքով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասուլիսի ընթացքում երկու ղեկավարների ելույթների տեսանյութերը հրապարակել է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը։
«Մենք պատրաստ ենք հետագայում էլ ապահովել վառելիքի անխափան մատակարարումն արագ աճող հնդկական տնտեսության համար», - ասել է Պուտինը։
ՌԴ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել հնդկական կողմին, մասնավորապես՝ նախագահին և վարչապետին, «ջերմ ընդունելության համար»։ Պուտինի խոսքով՝ Նարենդրա Մոդիի հետ «կառուցողական» քննարկումներ են եղել «բարեկամական մթնոլորտում»։
Պուտինը նաև ընդգծել է, որ երկու երկրների միջև փաստաթղթերի «տպավորիչ» փաթեթ է ստորագրվել։ Պուտինը նաև նշել է Հնդկաստանում RT India հեռուստաալիքի բացման կարևորությունը։
ՌԴ նախագահի խոսքով՝ երկու երկրների միջև առևտրի ծավալը հնարավոր է հասցնել 100 միլիարդ դոլարի։ 2024 թվականի արդյունքներով այն կազմել է շուրջ 60 միլիարդ դոլար։ Նա նաև ողջունել է, որ առևտրում երկու երկրներն ավելի շատ են օգտագործում ազգային արժույթը։
Վարչապետ Մոդին իր հերթին բարձր է գնահատել Հնդկաստանի և Ռուսաստանի ամուր ռազմավարական հարաբերությունները, որոնք «հասել են նոր բարձունքների»։ Նա հայտարարել է, որ երկու կողմերը հաջողությամբ համագործակցում են մաքուր էներգետիկայի և կարևորագույն հանքանյութերի ոլորտներում։ Նյու Դելին և Մոսկվան նաև կշարունակեն քննարկել Հյուսիս-Հարավ միջանցքի ստեղծման հարցը, կավելացնեն ուսանողների փոխանակումները։
Նարենդրա Մոդին նշել է, որ ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման հարցում Նյու Դելին հանդես է գալիս երկարաժամկետ խաղաղության օգտին։

Путин заявил, что Россия готова обеспечить Индии “бесперебойную поставку” топлива
Премьер-министр Индии Нарендра Моди и президент России Владимир Путин провели совместную пресс-конференцию по итогам переговоров в Нью-Дели. В ходе пресс-конференции Путин выразил готовность обеспечить Индии “бесперебойную поставку” топлива. Как сообщает “Арменпресс”, агентство “РИА Новости” опубликовало видеозаписи выступлений лидеров двух стран на пресс-конференции
“Мы готовы и далее обеспечивать бесперебойную поставку топлива для быстрорастущей индийской экономики”, — заявил Путин.
Президент России поблагодарил индийскую сторону, в частности президента и премьер-министра, за тёплый приём. По словам Путина, переговоры с Нарендрой Моди прошли “конструктивно” и в “дружественной атмосфере”.
Путин также подчеркнул, что между двумя странами подписан “внушительный” пакет документов. Он отметил и важность открытия телеканала RT India в Индии.
По словам президента России, объём товарооборота между двумя странами может быть доведён до 100 миллиардов долларов. К 2024 году он составит около 60 миллиардов долларов. Он также приветствовал тот факт, что обе страны всё активнее используют национальные валюты в торговле.
Премьер-министр Моди, в свою очередь, высоко оценил прочные стратегические отношения между Индией и Россией, которые “достигли новых высот”. Он заявил, что стороны успешно сотрудничают в области чистой энергии и ключевых полезных ископаемых. Нью-Дели и Москва также продолжат обсуждать создание коридора “Север-Юг” и расширение студенческих обменов.
Нарендра Моди отметил, что Нью-Дели выступает за долгосрочный мир в урегулировании российско-украинского конфликта.