Պուտինը և Մոդին համատեղ հայտարարություն են ընդունել՝ արտացոլելով ՌԴ-ի և Հնդկաստանի գործակցության մասշտաբային պլանները
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին համատեղ հայտարարություն են ընդունել, որում արտացոլվել են քաղաքականության, անվտանգության, տնտեսության, էներգետիկայի և այլ ոլորտներում երկկողմ գործակցության մասշտաբային պլանները։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից:
Ղեկավարների համատեղ հայտարարությունն ընդունվել է ՌԴ նախագահի՝ Հնդկաստան կատարած պետական ​​այցի շրջանակներում բարձր մակարդակի բանակցությունների արդյունքներով։
ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովն ավելի վաղ նշել էր, որ «սա շատ կարևոր հայտարարություն է, որում նշվել են քաղաքականության, անվտանգության, տնտեսության, ֆինանսների, տրանսպորտի, էներգետիկայի, կրթության և մշակույթի ոլորտներում ապագա համագործակցության մասշտաբային պլանները»։
Բացի այդ, առաջնորդների բանակցությունների արդյունքներով հաստատվել են մինչև 2030 թ. ռուս-հնդկական տնտեսական համագործակցության զարգացման ծրագիրը և մինչև 2030 թ. մշակութային փոխանակումների ծրագիրը։

Путин и Моди приняли совместное заявление, выражающее масштабные планы сотрудничества между Россией и Индией
Президент России Владимир Путин и премьер-министр Индии Нарендра Моди приняли совместное заявление, в котором отражены масштабные планы двустороннего сотрудничества в сферах политики, безопасности, экономики, энергетики и других. “Арменпресс” сообщает об этом, со ссылкой на “Интерфакс”.
Совместное заявление лидеров было принято по итогам переговоров на высшем уровне в рамках государственного визита президента России в Индию.
Ранее помощник президента России Юрий Ушаков заявил, что “это очень важное заявление, в котором намечены масштабные планы сотрудничества на перспективу в политике, безопасности, экономике, финансах, транспорте, энергетике, образовании, культуры”.
На переговорах лидеров также были утверждены Программа развития российско-индийского экономического сотрудничества до 2030 года и Программа культурных обменов до 2030 года.