Պուտինը և Մոդին սկսել են բանակցությունները. ի՞նչ է սպասվում այցի ընթացքում
Դելիում Հայդարաբադի պալատում սկսվել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդիի զրույցը։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից:
Պլանավորվում է, որ ավելի ուշ բանակցություններն ընդլայնված կազմով կշարունակվեն Ռուսաստանի և Հնդկաստանի պատվիրակությունների մասնակցությամբ։
Պուտինը Նյու Դելի է ժամանել է դեկտեմբերի 4-ին՝ երկօրյա պետական ​​այցով. ժամանելուց անմիջապես հետո երկու ղեկավարները դեմ առ դեմ փակ զրույց են ունեցել։
Ռուսաստանի նախագահին ուղևորության ընթացքում ուղեկցում է ներկայացուցչական ռուսական պատվիրակությունը, այդ թվում՝ յոթ նախարար և այլ պաշտոնյաներ։
Բանակցությունների արդյունքներով կողմերը կփոխանակեն ստորագրված փաստաթղթեր, իսկ Պուտինը և Մոդին հայտարարություն կանեն ԶԼՄ-ների համար: Այնուհետև Հնդկաստանի վարչապետի անունից ՌԴ նախագահի պատվին կկազմակերպվի պաշտոնական նախաճաշ՝ համերգային ծրագրով։
ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովն ավելի վաղ հայտնել էր, որ առաջնորդների համատեղ հայտարարության մեջ կարտացոլվեն քաղաքականության, անվտանգության, տնտեսության, էներգետիկայի, ֆինանսների և այլ ոլորտներում ռուս-հնդկական ապագա համագործակցության լայնածավալ ծրագրերը:
Կստորագրվեն մոտավորապես 10 միջկառավարական և միջգերատեսչական փաստաթուղթ, 15 համաձայնագիր և հուշագիր կկնքվեն առևտրային կառույցների կողմից։
ՌԴ ներքին գործերի նախարարը երկու միջկառավարական համաձայնագիր կստորագրի մի պետության քաղաքացիների՝ մյուս պետության տարածքում ժամանակավոր աշխատանքային գործունեության և անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարի գործում համագործակցության վերաբերյալ, նաև համատեղ գործողությունների պլան՝ թմրանյութերի սպառնալիքին հակազդելու ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ։
Կստորագրվեն նաև փաստաթղթեր առողջապահության, բժշկական կրթության, գիտության և այլ ոլորտներում:
Այցի ընթացքում Պուտինը Մոդիի հետ միասին կմասնակցի ռուս-հնդկական բիզնես ֆորումի լիագումար նիստին, որտեղ կլինեն երկու երկրների գործարար հանրության 150 խոշոր գործիչներ:
Ավելի ուշ Պուտինը Russia Today-ի գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանի հետ միասին կմասնակցի RT-India հեռուստաալիքի բացման արարողությանը:
Դեկտեմբերի 5-ի երեկոյան նախագահական պալատում տեղի կունենա Պուտինի հանդիպումը Հնդկաստանի նախագահ Դրաուպադի Մուրմուի հետ, որից հետո նրա անունից մեծ պետական ​​ընդունելություն կկազմակերպի ՌԴ նախագահի պատվին։

В Дели начались переговоры Путин - Моди
В Хайдарабадском дворце в Дели начались переговоры президента России Владимира Путина и премьер-министра Индии Нарендры Моди. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на “Интерфакс”.
После переговоры продолжатся в расширенном составе с участием российской и индийской делегаций.
Путин прибыл в Нью-Дели 4 декабря с двухдневным государственным визитом. Сразу после прибытия состоялась встреча лидеров двух стран за закрытыми дверями.
Президента России сопровождает представительная российская делегация, в составе которой семь министров и другие официальные лица.
По итогам переговоров стороны подпишут ряд документов, Путин и Моди сделают заявления для прессы. Затем от имени премьер-министра Индии в честь президента России будет дан официальный завтрак с концертной программой.
Ранее помощник президента России Юрий Ушаков сообщал, что в совместном заявлении лидеров будут отражены масштабные программы будущего российско-индийского сотрудничества в политике, сфере безопасности, экономике, энергетике, финансах и других областях.
Будет подписано около 10 межправительственных и межведомственных документов, 15 соглашений и меморандумов будут заключены торговыми структурами.
Министр внутренних дел России подпишет два межправительственных соглашения о сотрудничестве в сфере временной трудовой деятельности граждан одного государства на территории другого государства и в борьбе с незаконной миграцией, а также совместный план действий по сотрудничеству в сфере противодействия наркоугрозе.
Также будут подписаны документы в области здравоохранения, медицинского образования, науки и других областях.
В ходе визита Путин совместно с Моди примет участие в пленарном заседании Российско-индийского бизнес-форума, в котором будут участвовать 150 ведущих лиц деловых кругов двух стран.
Затем Путин вместе с главным редактором Russia Today Маргаритой Симонян примет участие в церемонии открытия телеканала RT-India.
Вечером 5 декабря в президентском дворце состоится встреча Путина с президентом Индии Драупади Мурму, в завершении которой будет организован большой государственный прием от ее лица в честь российского президента.