Թրամփի միջնորդությամբ Կոնգոյի Դեմոկրատական ​​Հանրապետությունը և Ռուանդան Սպիտակ տանը խաղաղության համաձայնագիր են ստորագրել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հյուրընկալել է Ռուանդայի և Կոնգոյի Դեմոկրատական ​​Հանրապետության (ԿԴՀ) առաջնորդներին՝ երկու երկրների միջև հակամարտությանը վերջ դնելու համար խաղաղության համաձայնագիր ստորագրելու նպատակով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ԱՄՆ պետքարտուղարությունը:
«Այս պատմական փաստաթուղթն ամրապնդում է տասնամյակներ տևած հակամարտությունը դադարեցնելու, տնտեսական համագործակցությունը խթանելու և երկարատև խաղաղության հիմք ստեղծելու պարտավորությունները։ Վաշինգտոնյան համաձայնագրերը վերահաստատում են կողմերի պարտավորությունը՝ իրականացնելու ԿԴՀ-ի և Ռուանդայի միջև 2025 թվականի հունիսի 27-ին Վաշինգտոնում կնքված խաղաղության համաձայնագիրը և Տարածաշրջանային տնտեսական ինտեգրման շրջանակի տեսլականը՝ խաղաղության, անվտանգության և աննախադեպ տնտեսական աճի համար համարձակ ճանապարհային քարտեզ ստեղծելու համար», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
Վաշինգտոնյան համաձայնագրերից բացի, պետքարտուղար Ռուբիոյի հյուրընկալությամբ ստորագրվել են հետևյալ երկկողմ փաստաթղթեր՝ Միացյալ Նահանգների և Կոնգոյի Դեմոկրատական ​​Հանրապետության միջև ռազմավարական գործընկերության համաձայնագիր, Միացյալ Նահանգների կառավարության և Կոնգոյի Դեմոկրատական ​​Հանրապետության կառավարության միջև փոխըմբռնման հուշագիր՝ ընդլայնված անվտանգության գործընկերության վերաբերյալ, ԱՄՆ-Ռուանդա համատեղ տնտեսական բարգավաճման շրջանակ։
Ստորագրման արարողության ժամանակ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն «մեր ամենամեծ և հզոր ընկերություններից մի քանիսին կուղարկի երկու երկրներ»։
«Եվ մենք արդյունահանելու ենք հազվագյուտ մետաղներ, որոշ ակտիվներ և վճարելու ենք, - ասել է նա։ - Բոլորը շատ գումար են վաստակելու»։
Ստորագրման արարողությանը մասնակցել են մի շարք առաջնորդներ ու տարբեր երկրների ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ Քենիայից, Անգոլայից, Բուրունդիից, Տոգոյից, Ուգանդայից, ԱՄԷ-ից, Կատարից։
Կենտրոնական Աֆրիկայի Կոնգո պետությունը տասնամյակներ շարունակ բախվել է ավելի քան 100 զինված խմբավորումների հետ, որոնցից ամենաուժեղը Ռուանդայի կողմից աջակցվող M23 ապստամբներն են։ Հակամարտությունը սրվել է այս տարի, երբ M23-ը աննախադեպ առաջխաղացմամբ գրավեց գլխավոր Գոմա և Բուկավու քաղաքները՝ վատթարացնելով մարդասիրական ճգնաժամը։ Ռուանդան հերքում է M23-ին աջակցությունը, չնայած ՄԱԿ-ի փորձագետների խոսքով՝ նրա  բանակը «փաստացի վերահսկողություն ունի M23-ի գործողությունների նկատմամբ»։

При посредничестве Трампа Демократическая Республика Конго и Руанда подписали в Белом доме мирное соглашение
Президент США Дональд Трамп принял лидеров Руанды и Демократической Республики Конго (ДРК) для подписания мирного соглашения, положившего конец конфликту между двумя странами. Как передает Арменпресс, об этом сообщил Государственный департамент США.
«Этот исторический документ подтверждает обязательства по прекращению десятилетий конфликта, содействию экономическому сотрудничеству и созданию основы для прочного мира. Вашингтонские соглашения подтверждают приверженность сторон реализации мирного соглашения, подписанного в Вашингтоне 27 июня 2025 года между ДРК и Руандой, и видения Рамок региональной экономической интеграции, направленного на создание смелой дорожной карты для мира, безопасности и беспрецедентного экономического роста», — говорится в сообщении.
Помимо вашингтонских соглашений, под эгидой госсекретаря Рубио были подписаны следующие двусторонние документы: Соглашение о стратегическом партнерстве между Соединенными Штатами и Демократической Республикой Конго; Меморандум о взаимопонимании между правительством США и правительством Демократической Республики Конго о партнерстве в области усиленной безопасности; и Рамочное соглашение США и Руанды об обеспечении совместного экономического процветания.
На церемонии подписания Трамп объявил, что США «направят в обе страны некоторые из наших крупнейших и самых влиятельных компаний».
«Мы будем добывать редкоземельные металлы, часть активов, и мы будем платить, — сказал он. - Все заработают на этом много денег».
На церемонии подписания присутствовал ряд лидеров и представителей разных стран, включая Кению, Анголу, Бурунди, Того, Уганду, ОАЭ и Катар.
Центральноафриканское государство Конго уже несколько десятилетий ведет войну с более чем сотней вооруженных группировок, самой мощной из которых являются поддерживаемые Руандой повстанцы «Движения 23 марта». Конфликт обострился в этом году, когда движение «Движение 23 марта» добилось беспрецедентных успехов в ключевых городах Гома и Букаву, что усугубило гуманитарный кризис. Руанда отрицает поддержку «Движения 23 марта», хотя эксперты ООН утверждают, что её армия «фактически контролирует операции движения».