Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը կդադարեցնի մասնակցությունը G20-ին մինչև ԱՄՆ-ի նախագահության ավարտը
Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը կդադարեցնի իր մասնակցությունը Մեծ քսանյակին մինչև 2026 թվականին G20-ում նախագահությունը ԱՄՆ-ից կանցնի Մեծ Բրիտանիային։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՀԱՀ նախագահ Սիրիլ Ռամաֆոսայի մամուլի քարտուղար Վինսենթ Մագվենիան։
«Հաջորդ տարի մոտավորապես այս ժամանակ Մեծ Բրիտանիան կստանձնի G20-ի նախագահությունը։ Մենք կկարողանանք իմաստալից և առարկայական երկխոսություն վարել ամբողջ աշխարհի համար իսկապես կարևոր հարցերի շուրջ, իսկ առայժմ մենք «գովազդային դադար» ենք վերցնում, մինչև կվերսկսենք բնականոն գործունեությունը», - գրել է նա X-ում։
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն դեկտեմբերի 3-ին հայտարարել էր, որ ՀԱՀ-ը չի կարողանա 2026 թվականին մասնակցել G20-ի որևէ միջոցառման։
«Նախագահ Թրամփը և Միացյալ Նահանգները Հարավային Աֆրիկայի կառավարությանը հրավեր չեն ուղարկի՝ մասնակցելու G20-ին մեր նախագահության ժամանակ», - նշել էր նա։
ԱՄՆ-ն բոյկոտել էր 2025 թ. գագաթնաժողովը ՀԱՀ-ում, որն անցկացվել է նոյեմբերի 22-23-ը։ Թրամփը որոշում ընդունեց անտեսել գագաթնաժողովը, քանի որ, նրա կարծիքով, ՀԱՀ-ի սպիտակամորթ բնակչությունը ենթարկվում է ցեղասպանության։ ՀԱՀ-ում հերքել են այդ մեղադրանքները։

ЮАР приостановит участие в G-20 до окончания председательства США
ЮАР приостановит своё участие в G20 до передачи председательства в G20 в 2026 году от США Великобритании. Как передает Арменпресс, об этом сообщил пресс-секретарь президента ЮАР Сирила Рамафосы Винсент Магвенья.
«Великобритания возьмёт на себя председательство в G20 примерно в это же время в следующем году. Мы сможем вести содержательный и предметный диалог по вопросам, которые действительно важны для мира, а пока мы берём «рекламную паузу» до возобновления нормальной работы», — написал он в X.
Госсекретарь США Марко Рубио объявил 3 декабря, что ЮАР не сможет участвовать ни в одном мероприятии G20 в 2026 году.
«Президент Трамп и Соединённые Штаты не будут направлять правительству ЮАР приглашение принять участие в G20 во время нашего председательства», — заявил он.
США бойкотировали саммит 2025 года в ЮАР, который проходил 22–23 ноября. Трамп решил пропустить саммит, поскольку, по его мнению, белое население ЮАР подвергается геноциду. Южная Африка отвергла эти обвинения.