Ռուսաստանը և Հնդկաստանը քննարկում են ազգային ուղեծրային կայանների միջև համագործակցության հարցը
Ռուսաստանը և Հնդկաստանը քննարկում են իրենց ազգային ուղեծրային կայանների միջև համագործակցության հարցը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ռուսական «Առաջին ալիք»-ին ասել է «Ռոսկոսմոսի» ղեկավար Դմիտրի Բականովը։
«Մենք պայմանավորվում ենք Հնդկաստանի հետ մեր երկու ուղեծրային կայանների՝ ռուսական ուղեծրային կայանի և հնդկական BAS-ի միջև ուղեծրում փոխգործակցելու շուրջ, և դա կգա փոխարինելու Միջազգային տիեզերական կայանին», - ասել է նա։
Ռուսաստանը նախատեսում է 2027 թվականից սկսել Ռուսական ուղեծրային կայանի շինարարությունը, որի մասին որոշումը ստորագրվել է 2024 թվականին։ Կայանի ստեղծմամբ ռուսական կողմը դադարեցնելու է մասնակցությունը Միջազգային տիեզերակայանի աշխատանքներում։

Россия и Индия обсуждают сотрудничество между национальными орбитальными станциями
Россия и Индия обсуждают сотрудничество между своими национальными орбитальными станциями. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил глава “Роскосмоса” Дмитрий Баканов в эфире российского “Первого канала”.
“Договариваемся с Индией по взаимодействию на орбите между нашими двумя орбитальными станциями - российской орбитальной и индийской BAS, которые придут на смену Международной космической станции”, — сказал он.
Россия планирует начать строительство российской орбитальной станции в 2027 году, это решение было подписано в 2024 году. С созданием станции российская сторона прекратит своё участие в работе Международной космической станции.