Գերմանիան, Կանադան և Նորվեգիան ավելի քան 900 մլն դոլարի լրացուցիչ օժանդակություն կտրամադրեն Ուկրաինային
Գերմանիայի, Կանադայի և Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարարները Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպմանը մեկնելուց առաջ հայտնել են «Ուկրաինայի առաջնահերթ պահանջների ցանկ» (PURL) նախաձեռնության միջոցով Կիևի համար համապատասխանաբար 200, 235 և 500 միլիոն դոլարի զենք գնելու մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է «Ինտերֆաքս Ուկրաինա»-ն։
«Գերմանիան Ուկրաինային կտրամադրի ևս 200 միլիոն դոլար երկու փաթեթով», - ասել է Գերմանիայի ԱԳ նախարար Յոհան Վադեֆուլը։
PURL մեխանիզմի ստեղծումից ի վեր Գերմանիան արդեն ֆինանսավորել է 500 միլիոն դոլարի զենքի փաթեթ։
Վադեֆուլը նաև հայտարարել է, որ 200 միլիոն դոլարից բացի, Գերմանիան 25 միլիոն եվրո կհատկացնի ՆԱՏՕ-ի ձմեռային հագուստի ֆոնդին, որպեսզի «ձյան և սառույցի պայմաններում ռազմաճակատում գտնվող ուկրաինացի զինվորներին տրամադրվեն անհրաժեշտ ձմեռային սարքավորումներ և բժշկական օգնություն»։
Կանադայի արտգործնախարարն իր հերթին հայտնել է, որ Օտտավան, մի քանի դաշնակիցների հետ միասին, PURL-ի շրջանակներում Ուկրաինայի համար կգնի ռազմական օգնության փաթեթ։
«Կանադայի ներդրումը այս PURL փաթեթում կկազմի 200 միլիոն դոլար, ինչը Կանադայի ընդհանուր ներդրումը վերջին վեց ամսվա ընթացքում կհասցնի 890 միլիոն դոլարի», - նշել է արտգործնախարար Անիտա Անանդը։
Նա նաև հավելել է, որ Կանադան ևս 35 միլիոն դոլար կտրամադրի Ուկրաինային ՆԱՏՕ-ի համապարփակ օգնության փաթեթի (CAP) շրջանակներում՝ վառելիք, կապի սարքավորումներ, բժշկական պարագաներ և այլ սարքավորումներ գնելու համար։
Իր հերթին, Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարար Էսպեն Բարթ Այդեն հայտարարել է, որ Օսլոն լրացուցիչ 500 միլիոն դոլար կտրամադրի PURL ծրագրին։
«Այսօր Նորվեգիան կհայտարարի PURL ծրագրի համար լրացուցիչ 500 միլիոն դոլարի հատկացման մասին, որը կտրամադրվի երկու փաթեթով՝ մեկը Գերմանիայի և Լեհաստանի, մյուսը՝ Գերմանիայի և Նիդեռլանդների հետ», - ասել է Այդեն։
«Հիմա ժամանակն է զգալիորեն մեծացնել Ուկրաինային ցուցաբերվող աջակցությունը, որպեսզի ուկրաինացիները կարողանան բանակցել ուժի դիրքերից», - հավելել է նա։
ԱՄՆ-ի և ՆԱՏՕ-ի կողմից ստեղծված «Ուկրաինայի առաջնահերթ պահանջների ցանկ» (PURL) նախաձեռնությունը չի նախատեսում ԱՄՆ-ի կողմից Ուկրաինային ուղղակի ռազմական օգնություն։ Այս մեխանիզմի շրջանակներում դաշինքի անդամները զենք են գնում Ուկրաինայի համար ամերիկյան պաշարներից։

Германия, Канада и Норвегия предоставят Украине дополнительную помощь на сумму более $900 миллионов
Главы МИД Германии, Канады и Норвегии до встречи министров иностранных дел стран НАТО в Брюсселе объявили о закупке для Киева вооружения на сумму $200 млн, $235 млн и $500 млн соответственно в рамках инициативы “Перечень приоритетных потребностей” (PURL). “Арменпресс сообщает об этом со ссылкой “Интерфакс-Украина”.
“Германия предоставит Украине еще 200 миллионов долларов в двух пакетах”, — заявил министр иностранных дел Германии Йохан Вадефуль.
С момента создания механизма PURL Германия уже профинансировала пакет поставок вооружений на сумму $500 млн.
Вадефуль также объявил, что в дополнение к $200 млн Германия выделит 25 млн евро в Фонд НАТО для закупки зимней одежды, “чтобы украинские солдаты, которые сейчас находятся на фронте в условиях снега и льда, были обеспечены необходимым зимним снаряжением и медицинской помощью”.
Министр иностранных дел Канады, в свою очередь, заявил, что Оттава вместе с несколькими союзниками закупит пакет военной помощи для Украины в рамках PURL.
“Канада вместе с несколькими союзниками приобретет пакет военной помощи в рамках PURL... Вклад Канады в этот пакет PURL будет составлять 200 миллионов долларов, таким образом, общий вклад Канады составляет 890 миллионов долларов за последние шесть месяцев”, — отметила министр иностранных дел Анита Ананд.
Она также добавила, что Канада выделит Украине ещё $35 миллионов всеобъемлющего пакета помощи НАТО (CAP) для Украины на закупку топлива, средств связи, медикаментов и другого оборудования.
Министр иностранных дел Норвегии Эспен Барт Айден объявил, что Осло выделит дополнительно $миллионов на программу PURL.
“Сегодня Норвегия объявит о выделении дополнительных 500 миллионов долларов на программу PURL, которые будут предоставлены двумя пакетами: один с Германией и Польшей, а другой — с Германией и Нидерландами”, — сказал Айден.
“Сейчас самое время значительно увеличить поддержку Украины, чтобы украинцы могли вести переговоры с позиции силы”, — добавил он.
Инициатива “Перечень приоритетов для Украины” (PURL), созданная США и НАТО, не предусматривает прямой военной помощи США Украине. В рамках этого механизма члены альянса закупают оружие для Украины из американских запасов.