Թրամփը Լուլա դա Սիլվայի հետ քննարկել է առևտրի, մաքսատուրքերի և հանցավորության դեմ պայքարի հարցերը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Բրազիլիայի նախագահ Լուիս Ինասիու Լուլա դա Սիլվայի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ քննարկել է առևտրին, մաքսատուրքերին և հանցավորության դեմ պայքարում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է Truth Social հարթակում։
«Մենք շատ արդյունավետ հեռախոսազրույց ունեցանք Բրազիլիայի նախագահ Լուլայի հետ։ Ի թիվս այլ բաների մենք քննարկեցինք առևտուրը, կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարում մեր երկրների միջև համագործակցության հնարավորությունները, բրազիլացի տարբեր պաշտոնատար անձանց  նկատմամբ սահմաված պատժամիջոցները, մաքսատուրքերը և տարբեր այլ հարցեր», - նշել է Թրամփը։
Նա հավելել է, որ ինքը և Լուլա դա Սիլվան հարաբերություններ են հաստատել ՄԱԿ-ի շրջանակում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ, որը «հիմք է դրել երկարատև ժամանակով շատ լավ երկխոսության և համաձայնության համար»։
«Ես անհամբերությամբ սպասում եմ շուտով նրա հետ հանդիպելուն և զրուցելուն։ Այս նոր ձևավորվող գործընկերությունը շատ լավ բաներ կբերի», - հավելել է Թրամփը։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահը հայտնել էր, որ իրեն դուր է եկել իր բրազիլացի պաշտոնակցի հետ հեռախոսազրույցը։
Բրազիլիայի նախագահի մամուլի ծառայությունն իր հերթին հայտնել է, որ Լուլա դա Սիլվան Թրամփի հետ զրույցում ցանկություն է հայտնել շարունակել բանակցություններն ամերիկյան մաքսատուրքերի մնացած մասի վերացման շուրջ։
Հուլիսին Թրամփը Բրազիլիայի նկատմամբ մաքսատուրքերը 10%-ից բարձրացրել է մինչև 50%: Նա պարզաբանել է, որ դա արել է Բրազիլիայի նախկին նախագահ Ժաիր Բոլսոնարուի նկատմամբ     դատավարության  պատճառով՝ այդ դատաքննությունն անվանելով քաղաքական հետապնդում։
Սպիտակ տունը նոյեմբերի 20-ին հայտարարել է, որ Թրամփը հրամանագիր է ստորագրել Բրազիլիայից ներմուծվող գյուղատնտեսական արտադրանքի որոշ տեսակների մաքսատուրքերի նվազեցման մասին: Դրանից առաջ՝ նոյեմբերի 14-ին, Սպիտակ տան ղեկավարն ստորագրել էր մեկ այլ հրամանագիր, որի համաձայն ԱՄՆ-ն 10% համընդհանուր մաքսատուրքերի գործողությունից հանել է տասնյակ տեսակի մրգեր, բանջարեղեն, ընկույզ, սուրճ և թեյ, ինչպես նաև տավարի միսը: Ըստ The New York Times-ի՝ Վաշինգտոնի վարչակազմը որոշել է դա անել Միացյալ Նահանգներում սննդամթերքի գների աճի պատճառով:

Трамп обсудил с Лулой да Силвой вопросы торговли, пошлин и борьбы с преступностью
Президент США Дональд Трамп заявил, что обсудил с президентом Бразилии Луисом Инасиу Лулой да Силвой вопросы торговли, пошлин и сотрудничества в борьбе с преступностью в ходе телефонного разговора. Как сообщает Арменпресс, об этом он написал на платформе Truth Social.
«У нас был очень продуктивный телефонный разговор с президентом Бразилии Лулой. Среди прочего, мы обсудили торговлю, возможности сотрудничества между нашими странами в борьбе с организованной преступностью, санкции, введённые в отношении ряда бразильских чиновников, пошлины и ряд других вопросов», — отметил Трамп.
Он добавил, что отношения между ним и Лулой да Силвой были установлены во время встречи в ООН, которая «заложила основу для очень плодотворного диалога и долгосрочного соглашения».
«Я с нетерпением жду встречи и разговора с ним в ближайшее время. Это новое партнёрство принесёт много хорошего», — добавил Трамп.
Ранее президент США заявил, что доволен телефонным разговором со своим бразильским коллегой.
Пресс-служба президента Бразилии, в свою очередь, сообщила, что Лула да Силва выразил желание продолжить переговоры с Трампом о снятии оставшейся части американских пошлин.
В июле Трамп увеличил пошлины для Бразилии с 10% до 50%. Он объяснил, что сделал это из-за судебного процесса над бывшим президентом Бразилии Жаиром Болсонару, назвав его политическим преследованием.
20 ноября Белый дом объявил о подписании Трампом указа о снижении пошлин на некоторые виды сельскохозяйственной продукции, импортируемой из Бразилии. Ранее, 14 ноября, глава Белого дома подписал ещё один указ, согласно которому США освободили десятки видов фруктов, овощей, орехов, кофе и чая, а также говядину от 10% общих пошлин. По данным The New York Times, администрация Вашингтона решила сделать это в связи с ростом цен на продукты питания в США.