Որ վիրահատությունները կներառվեն առողջության ապահովագրության համակարգում․ նախարարը մանրամասնում է
Ազգային ժողովի հերթական նիստում առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը ներկայացրեց, թե առողջության համընդհանուր ապահովագրության շրջանակում ինչ վիրահատություններ կկատարվեն ու ինչ բժշկական ծառայություններ կմատուցվեն։ Նա ևս մեկ անգամ ընդգծեց, որ նոր համակարգը զգալիորեն ընդլայնում է պետական աջակցությամբ հասանելի բժշկական օգնությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախարարը նշեց, որ ապահովագրության շնորհիվ այն քաղաքացիները, որոնք նախկինում չէին կարողանում ստանալ մի շարք կենսական նշանակության բուժօգնություն, այժմ հնարավորություն կունենան օգտվել ավելի լայն փաթեթից։
«Նշեմ, որ կատարակտի անվճար վիրահատություն մինչև այժմ 65+ տարիքային խմբում հնարավոր չէր ստանալ, եթե անձը չուներ 1-ին կամ 2-րդ կարգի հաշմանդամություն։ Առողջության ապահովագրության շրջանակում, անկախ հաշմանդամության կարգ ունենալուց, ծառայությունը կդառնա անվճար։ Անվճար կլինեն սրտի ռիթմավարի տեղադրումը, առիթմիոլոգիական միջամտությունները, այդ թվում՝ աբլացիա, որը ուղղում է սրտի ռիթմը, դեղորայքային փաթեթը՝ քրոնիկ հիվանդությունների կառավարման համար․․․ Չարորակ նորագոյացությունների վիրահատությունները թեև նախկինում հասանելի էին, սակայն նախավիրահատական հետազոտությունները քաղաքացին պետք է հոգար սեփական միջոցներով։ Ապահովագրությամբ ամբողջ ախտորոշիչ և բուժական ցիկլը կդառնա լիարժեք անվճար, անվճար կկատարվի նաև կոնքազդրի և ծնկան հոդի էնդոպրոթեզավորումը, որը պետպատվերի ներկայիս փաթեթում չի ներառվում։ Ապահովագրության շրջանակում կներառվի և՛ վիրահատությունը, և՛ էնդոպրոթեզի արժեքը՝ մինչև 600 000 դրամ։ Քիմիոթերապիայի դեպքում այսօր պետությունը տրամադրում է մինչև 300 000 դրամ։ Ապահովագրության դեպքում սահմանվում է մինչև 1 200 000 դրամ»,- ասաց Ավանեսյանը։
Ավանեսյանը շեշտեց, որ նախկինում պետական պատվերը տրամադրում էր հիմնականում սահմանափակ ծառայություններ՝
վարակիչ, հոգեբուժական հիվանդությունների, ինչպես նաև որոշ համընդհանուր ծրագրերի շրջանակում։ Նոր համակարգով քաղաքացին կարող է լիարժեք հետազոտություններ անցնել, ախտորոշվել, վիրահատվել, հետվիրահատական աջակցություն ստանալ։

Какие операции будут включены в систему медицинского страхования - подробности от министра здравоохранения Армении
На очередном заседании Национального Собрания Армении министр здравоохранения Анаит Аванесян представила, какие операции и медицинские услуги будут проводиться в рамках всеобщего медицинского страхования. Она еще раз подчеркнула, что новая система значительно расширяет спектр медицинской помощи, доступной при государственной поддержке.
Как сообщает Арменпресс, министр отметила, что благодаря страхованию граждане, ранее не имевшие возможности получать ряд жизненно важных медицинских услуг, теперь смогут пользоваться более широким пакетом.
«Отмечу, что до сих пор бесплатная операция по удалению катаракты была невозможна лицам старше 65 лет, если у них не было инвалидности I или II группы. В рамках медицинского страхования, независимо от группы инвалидности, эта услуга станет бесплатной. Установка кардиостимулятора, аритмологические вмешательства, включая абляцию, корректирующую сердечный ритм, пакет медикаментов для лечения хронических заболеваний будут бесплатными... Хотя ранее операции по поводу злокачественных новообразований были доступны, гражданам приходилось оплачивать предоперационные обследования за свой счет. При наличии страховки весь диагностический и лечебный цикл станет полностью бесплатным, а эндопротезирование тазобедренного и коленного суставов, которое не входит в текущий пакет государственного заказа, также будет проводиться бесплатно. Страховка покроет как операцию, так и стоимость эндопротеза – до 600 000 драмов. В случае химиотерапии государство в настоящее время предоставляет до 300 000 драмов. При наличии страховки Лимит установлен до 1 200 000 драмов», — сказала Аванесян.
Аванесян подчеркнула, что ранее госзаказ предоставлял в основном ограниченные услуги: инфекционные и психиатрические заболевания, а также в рамках некоторых универсальных программ. Благодаря новой системе граждане могут пройти полное обследование, поставить диагноз, сделать операцию и получить послеоперационную поддержку.