Կոլումբիան վերսկսում է Վենեսուելայի հետ ավիահաղորդակցությունը
Կոլումբիան վերսկսում է Վենեսուելայի հետ օդային հաղորդակցությունը մի քանի օր տևած ընդմիջումից հետո՝ կապված «Վենեսուելայի ու նրա շուրջ օդային տարածքի փակման» մասին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարության հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Globovision-ը նշում է, որ օդային հաղորդակցության վերսկսման մասին հայտարարել է Կոլումբիայի նախագահ Գուստավո Պետրոն։
«Կոլումբիան վերականգնում է քաղաքացիական ավիացիայի ծառայությունները Վենեսուելայի համար և կոչ է անում աշխարհին նույնն անել, - հայտարարել է Պետրոն։ - ԱՄՆ-ն ոչ մի իրավունք չունի փակելու Վենեսուելայի օդային տարածքը։ Նա դա կարող է անել իր ավիաուղիների հետ, բայց ոչ աշխարհի մյուս երկրների ավիաուղիների հետ»։
Նոյեմբերի 19-ին ԱՄՆ քաղաքացիական ավիացիոն դաշնային վարչությունը զգուշացրել է Կարակասի «Մայկետիա» օդանավակայանի շրջանում տվյալների փոխանակման ոլորտում հնարավոր վտանգավոր իրադրության մասին։ Դրանից հետո ավիաընկերությունները հայտարարել են Վենեսուելայի հետ ավիահաղորդակցության դադարեցման մասին։ Նոյեմբերի 29-ին Թրամփը հայտարարել է, որ Վենեսուելայի և նրա շուրջ օդային տարածքը փակ է։
«Բոլոր ավիաուղիներին, օդաչուներին, թմրավաճառներին և այն անձանց, որոնք զբաղվում են մարդկանց անօրինական փոխադրմամբ, խնդրում եմ, նկատի ունեցեք, որ Վենեսուելայի և նրա շուրջ օդային տարածքը լիովին փակ է», - գրել էր Թրամփը Truth Social-ում։
Բացի այդ, ԱՄՆ-ն 11 նավից բաղկացած խմբավորում է տեղակայել Կարիբյան ծովում՝ Վենեսուելայի մերձակայքում, և վերջին շրջանում բազմաթիվ հասցրել նավակների՝ պնդելով, որ դրանք թմրանյութեր են տեղափոխում ԱՄՆ։

Колумбия возобновляет авиасообщение с Венесуэлой
Колумбия возобновляет авиасообщение с Венесуэлой после нескольких дней перерыва, вызванного заявлением президента США Дональда Трампа о “закрытии воздушного пространства над Венесуэлой и вокруг неё”. Как передает “Арменпресс”, Globovision сообщил, что президент Колумбии Густаво Петро объявил о воосстановлении авиасообщения.
“Колумбия восстанавливает предоставление услуг гражданской авиации для Венесуэлы и призывает мир сделать то же”, - .заявил Петро. “США не имеют никакого права закрывать воздушное пространство Венесуэлы. Это он может делать со своими авиалиниями, но не с авиалиниями других стран мира”.
19 ноября Федеральное управление гражданской авиации США предупредило о потенциально опасной ситуации в зоне обмена данными в районе аэропорта Майкетия в Каракасе. После этого авиакомпании объявили о приостановке воздушного сообщения с Венесуэлой. 29 ноября Трамп объявил о закрытии воздушного пространства над Венесуэлой и вокруг неё.
“Всем авиалиниям, пилотам, наркоторговцам и лицам, занимающимся незаконным перемещением людей, пожалуйста, имейте в виду, что воздушное пространство над и вокруг Венесуэлы полностью закрыто”, — написал Трамп в Truth Social.
Соединённые Штаты также разместили группу из 11 кораблей в Карибском море у берегов Венесуэлы и недавно перехватили несколько судов, утверждая, что они перевозят наркотики в Соединённые Штаты.