Եվրամիությունը պատրաստ է 12 միլիոն եվրո տրամադրել Հայաստանին հիբրիդային հարձակումներին դիմակայելու համար
Եվրամիությունը պատրաստվում է աջակցել Հայաստանին երկրում 2026 թվականի ամռանը կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ հնարավոր հիբրիդային սպառնալիքներին դիմակայելու, ինչպես նաև կիբեռանվտանգությունն ամրապնդելու հարցում։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ Բրյուսելում հայ լրագրողների խմբի հետ հանդիպման ժամանակ այդ մասին հայտնել է Եվրամիության ընդլայնման քաղաքականության հարցերով բարձր հանձնակատար Մարթա Կոսը։
Նա նշել է Մոլդովայի փորձը, որտեղ, ըստ ԵՄ պաշտոնյայի, Ռուսաստանը փորձել է ապատեղեկատվության ակտիվ տարածման, կիբեռհարձակումների միջոցով միջամտել խորհրդարանական ընտրություններին։
ԵՄ բարձր հանձնակատարը հայտարարել է, որ Եվրամիությունը պատրաստ է 12 միլիոն եվրո հատկացնել՝ օգնելու Հայաստանին արդյունավետ պայքար մղել նմանատիպ հիդրիդային հարձակումների դեմ, որոնք կարող են լինել ընտրություններին ընդառաջ։
Նա մանրամասնել է, որ այդ աջակցությունը հնարավոր կտա բարձրացնել Հայաստանի համապատասխան ինստիտուտների կարողությունները՝ կանխատեսելու և արձագանքելու հիբրիդային սպառնալիքներին:
Կոսը հավելել է, որ այդ 12 միլիոն եվրոն նախատեսված չի լինելու միայն ՀՀ կառավարության համար, այլ դրանից կարող են օգտվել նաև քաղաքացիական հասարակությունն ու լրատվամիջոցները, որոնց դերը նույնպես շատ կարևոր է հիբրիդային սպառնալիքների դեմ արդյունավետ պայքարի համար։
ԵՄ բարձր հանձնակատարը հիբրիդային սպառնալիքների դեմ արդյունավետ պայքարի հարցում կարևորում է նաև Հայաստանի կառավարության ակտիվ ներգրավվածությունը՝ շեշտելով, որ առանց դրա ուղղակի հնարավոր չէ արդյունքի հասնել։
Այդ հարցում ԵՄ հանձնակատարն առանձնահատուկ կարևորում է նաև համապատասխան ինստիտուտների առկայությունը, որոնք պատրաստ կլինեն արժանի հակահարված տալ հիբրիդային սպառնալիքներին։

EU to provide support to Armenia in countering possible hybrid threats ahead of general elections
The European Union will support Armenia in countering potential hybrid threats ahead of the parliamentary elections scheduled for the summer of 2026, as well as in strengthening cybersecurity, European Commissioner for Enlargement Marta Kos said.
Commissioner Kos made the announcement during a press conference with visiting Armenian media representatives in Brussels.
She cited Moldova’s experience, where, according to the EU official, Russia attempted to interfere in the parliamentary elections through the active spread of disinformation and cyberattacks.
The EU Commissioner stated that the European Union is ready to allocate 12 million euros to help Armenia effectively combat similar hybrid attacks that may occur ahead of the elections.
She explained that this support will help strengthen the capacities of Armenia’s relevant institutions to anticipate and respond to hybrid threats.
Kos added that the 12 million euros will not be allocated solely to the Armenian government; civil society and the media will also be able to benefit from it, as their role is equally important in effectively countering hybrid threats.
The Commissioner also emphasized the importance of the active involvement of the Armenian government in effectively combating hybrid threats, stressing that without such involvement, achieving tangible results is simply not possible.
In this context, the Commissioner highlighted the particular importance of having strong, capable institutions that are prepared to deliver an adequate response to hybrid threats.