Եվրամիությունը պատրաստ է 12 միլիոն եվրո տրամադրել Հայաստանին հիբրիդային հարձակումներին դիմակայելու համար
Եվրամիությունը պատրաստվում է աջակցել Հայաստանին երկրում 2026 թվականի ամռանը կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ հնարավոր հիբրիդային սպառնալիքներին դիմակայելու, ինչպես նաև կիբեռանվտանգությունն ամրապնդելու հարցում։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ Բրյուսելում հայ լրագրողների խմբի հետ հանդիպման ժամանակ այդ մասին հայտնել է Եվրամիության ընդլայնման քաղաքականության հարցերով բարձր հանձնակատար Մարթա Կոսը։
Նա նշել է Մոլդովայի փորձը, որտեղ, ըստ ԵՄ պաշտոնյայի, Ռուսաստանը փորձել է ապատեղեկատվության ակտիվ տարածման, կիբեռհարձակումների միջոցով միջամտել խորհրդարանական ընտրություններին։
ԵՄ բարձր հանձնակատարը հայտարարել է, որ Եվրամիությունը պատրաստ է 12 միլիոն եվրո հատկացնել՝ օգնելու Հայաստանին արդյունավետ պայքար մղել նմանատիպ հիդրիդային հարձակումների դեմ, որոնք կարող են լինել ընտրություններին ընդառաջ։
Նա մանրամասնել է, որ այդ աջակցությունը հնարավոր կտա բարձրացնել Հայաստանի համապատասխան ինստիտուտների կարողությունները՝ կանխատեսելու և արձագանքելու հիբրիդային սպառնալիքներին:
Կոսը հավելել է, որ այդ 12 միլիոն եվրոն նախատեսված չի լինելու միայն ՀՀ կառավարության համար, այլ դրանից կարող են օգտվել նաև քաղաքացիական հասարակությունն ու լրատվամիջոցները, որոնց դերը նույնպես շատ կարևոր է հիբրիդային սպառնալիքների դեմ արդյունավետ պայքարի համար։
ԵՄ բարձր հանձնակատարը հիբրիդային սպառնալիքների դեմ արդյունավետ պայքարի հարցում կարևորում է նաև Հայաստանի կառավարության ակտիվ ներգրավվածությունը՝ շեշտելով, որ առանց դրա ուղղակի հնարավոր չէ արդյունքի հասնել։
Այդ հարցում ԵՄ հանձնակատարն առանձնահատուկ կարևորում է նաև համապատասխան ինստիտուտների առկայությունը, որոնք պատրաստ կլինեն արժանի հակահարված տալ հիբրիդային սպառնալիքներին։

Европейский союз готов предоставить Армении 12 миллионов евро на противодействие гибридным атакам
Европейский союз намерен оказать Армении помощь в противодействии возможным гибридным угрозам в преддверии парламентских выборов летом 2026 года, а также в укреплении кибербезопасности.
Как сообщает “Арменпресс”, об этом заявила Верховный комиссар Европейского союза по политике расширения Марта Кос на встрече с группой армянских журналистов в Брюсселе.
Она отметила опыт Молдовы, где, по словам представителя ЕС, Россия пыталась вмешаться в парламентские выборы посредством активного распространения дезинформации и кибератак.
Верховный комиссар ЕС заявила, что Европейский союз готов выделить 12 миллионов евро на помощь Армении в эффективной борьбе с подобными гибридными атаками, которые могут произойти в преддверии выборов.
Она пояснила, что эта поддержка позволит повысить возможности соответствующих институтов Армении по прогнозированию и реагированию на гибридные угрозы.
Маерта Кос добавила, что 12 миллионов евро будут предназначены не только для правительства Армении, но также могут быть использованы гражданским обществом и СМИ, роль которых также весьма важна для эффективной борьбы с гибридными угрозами.
Верховный комиссар ЕС подчеркнула и активное участие правительства Армении в эффективной борьбе с гибридными угрозами, отмечая, что без этого просто невозможно достичь каких-либо результатов.
Комиссар ЕС также придала особое значение наличию соответствующих институтов, которые будут готовы дать достойный отпор гибридным угрозам.