Իռլանդիայում գարեջրատները զանգվածաբար փակվում են ճգնաժամի և պահանջարկի անկման պատճառով. The Guardian
Իռլանդիայում 2005 թվականից ի վեր ավելի քան 2 հազար գարեջրատուն է փակվել բարձր հարկերի, անսթափ վիճակում ավտոմեքենա վարելու օրենսդրական սահմանափակումների, անշարժ գույքի գների աճի և ալկոհոլի սպառման նվազման պատճառով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդել է The Guardian պարբերականը:
Իռլանդական գարեջրատներն անհետանում են գյուղական վայրերից, իսկ շատ հաստատություններ մեծ դժվարություններ ունեն մայրաքաղաք Դուբլինում: 2005 թվականից ի վեր Իռլանդիայում ամեն տարի միջին հաշվով փակվել է 112 գարեջրատուն, 20 տարում փակված հաստատությունների թիվը գերազանցել է 2 հազարը, ինչը կազմում է երկրի տարածքում բոլոր գարեջրատների մեկ քառորդը:
Գարեջրատները մնում են Իռլանդիայի մշակույթի կարևոր մասը՝ գրավելով զբոսաշրջիկների: Սակայն այդ հաստատությունների թվի նվազման միտում է նկատվում ամբողջ աշխարհում, այդ թվում՝ Մեծ Բրիտանիայում, Եվրոպայի մեծ մասում և Ասիայում:

Пабы в Ирландии массово закрываются из-за кризиса и падения спроса - The Guardian
С 2005 года в Ирландии закрылось более 2000 пабов из-за высоких налогов, законодательных ограничений на вождение в нетрезвом виде, роста цен на недвижимость и снижения потребления алкоголя. Как передает Арменпресс, об этом сообщает The Guardian.
Ирландские пабы исчезают из сельской местности, и многие заведения испытывают трудности в столице, Дублине. С 2005 года в Ирландии ежегодно закрывается в среднем 112 пабов, а число закрытых заведений за 20 лет превысило 2000, что составляет четверть всех пабов в стране.
Пабы остаются важной частью ирландской культуры, привлекая туристов. Однако во всем мире, в том числе в Великобритании, большинстве стран Европы и Азии, наблюдается тенденция к сокращению числа таких заведений.